Google Merkez Binası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde Chrome, Analytics, Gmail ve News gibi pek çok farklı araca sahip olan Google, dünyanın en çok kullanılan ve milyarlarca kişi tarafından tercih edilen arama motorudur. 2021 Haziran raporlarına göre Google arama motorları arasında %92,47 oranında kullanılmakta ve arama motoru pazarında hakimiyeti elinde tutmaktadır.

Gelirlerinin büyük kısmını reklamcılık yoluyla elde eden Google son derecede büyük, modern ve gelişmiş bir merkez binasına sahiptir. Gelin birlikte içerisinde çalışanların bulunduğu ofislerden, dinlenme ve eğlence mekanlarına kadar pek çok farklı alan sunan Google Merkez Binası’na yakından göz atalım.

Google Ne Zaman Kuruldu?

20 yılı aşkın süredir hayatımızda olan Google daha önce temelleri atılsa da yatırımcıların ilgisini çektikten sonra popülerlik kazanmıştır. Resmi olarak Google kuruluşu 4 Eylül 1998 tarihine dayanır.

Şirketin kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi’nde tanışan ve daha sonra bağlantıları aracılığıyla bir arama motoru oluşturan iki arkadaştı. Bu arama motoru sayfaların önem derecesini belirliyordu ve adı BackRub’tı. Daha sonra BackRub ismi, matematikte önemli bir terim olan “googol” üzerinde isim değişikliği yapılarak kısa süre sonra Google olarak değiştirildi. Larry ve Sergey’in Google’ı kurma amacı, herkes için erişilebilir bilgileri düzenlemek ve kullanışlı bir hale getirmekti.

Google Merkez Binası Nerede?

Google’ın başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere pek çok ülkede binası vardır. Tüm bu ofis ve binaların merkezi olan Google Merkez Binası ise 2006 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki Mountain View (Dağ Manzarası) ismi verilen bölgeye taşınmıştır.

Mountain View adını Santa Cruz Dağları’ndan alan ve Silikon Vadisi’nde yer alan bir bölgedir. Aynı zamanda Googleplex adıyla bilinen Google’ın merkez binası, Google ve complex (kompleks) kelimelerinin birleşimi olarak kullanılmaktadır.

Google Merkez Binası Hakkında Bilgiler

Google’ın merkez binası eğlenceli, yaratıcı ve üretken bir ofis yaratma ideolojisi çerçevesinde inşa edilmiştir. Çalışanlarının hem fiziksel hem de zihinsel olarak en üretken şekilde çalışabilmeleri için Google, ortak eğlence ve dinlenme alanlarından çeşitli antrenman ve oyun odalarına kadar pek çok farklı mekânı çalışanlarına sunmaktadır.

Google’ın merkez binası ile ilgili olarak dikkat çekici bazı özelliklerine değinmemiz gerekirse:

  • Çevreci bir şirket olan Google, atmosfere karbondioksit salınımını azaltmak için kampüs içinde yüzlerce bisiklete sahip. Hem çalışanlar hem de ziyaretçiler bu bisikletleri kullanarak istedikleri yere gidebiliyorlar.
  • Googleplex içerisinde Android maskotlardan, T-Rex heykellerine kadar pek çok farklı eğlenceli tasarımlar ziyaretçilere sunuluyor.
  • Çalışanlarının farklı damak zevklerine hitap etmek için Googleplex, onlarca farklı yemek ve aperatifi çalışanlarına sunduğu geniş menülü bir kafeterya tarzını benimsiyor. Aynı zamanda kafeterya, binanın bahçesinde organik olarak üretilen besinleri kullanarak da yiyecekler hazırlıyor.
  • Oldukça geniş bir alana sahip olan Googleplex 31,79 kilometrekarelik bir alana kurulu.
  • Genel olarak Google kampüsü oldukça eğlenceli tasarımlara sahip. Merdivenlerin kullanılmasına gerek kalmaması için kaydıraklar ile de mekanlar arası ulaşım sağlanıyor.
  • Hem çalışanların motivasyonunu yükseltmek hem de en iyi şekilde dinlenebilmeleri için bina içerisinde şekerleme kapsülleri yer alıyor. 90 dakikalık uyku döngülerine göre ayarlama yapılabilen bu kapsüller çalışanların yorulmadan, yüksek verimlilikle çalışmasını sağlıyor.
  • Arama motoru kimliğini ön plana çıkarmak için Google canlı olarak aramaları gösterdiği dev bir ekrana bina içerisinde yer veriyor.

Kaç Tane Ofisleri Var?

Google’ın Kuzey ve Latin Amerika, Asya-Pasifik, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde 50 farklı ülkede 70’i aşkın ofisi bulunuyor. Ülkemizde ise tek bir Google Ofisi bulunuyor.

Google Türkiye Ofisi, Tekfen Tower Büyükdere Caddesi, No: 209, Levent/İstanbul adresinde yer alıyor.