Ibm Blok Zinciri Alanında Hizmet Vermeye Başladı

357

Blok zinciri gelecekte hayatımızın çok daha önemli bir parçası haline gelecek ve şu anda bunun izlerini yavaş yavaş görmeye başladık. Dijital platformda yerini daha da sağlamlaştıran blok zinciri ve beraberinde getirdikleri bir şekilde Bitcoin ile bağlantılı oluyor, bu da teknolojinin Bitcoin ve Bitcoin kavramından öte çeşitli uygulamalar yaratmasıyla sonuçlanıyor.

Blok zinciri ağı finansal sektörde, evrensel vatandaşlık geliri programlarında ve hatta insancıl amaçlar ile yürütülen faaliyetler için kullanılıyor. Pek çok kurum blok zinciri odaklı uygulamaların araştırması ve geliştirilmesi için yatırım yapmaya başladı v bu araştırmalar sayesinde çeşitli işlem bazlı endüstrilerde de blok zincirinin ne kadar işlevsel ve yararlı olabileceğini farketti.

Bunlardan biri de IBM! IBM, geçen sene IBM Blok Zinciri’ni tanıttığında bu alandaki potansiyeli çoktan keşfetmişti. Halka açık bulut servisinin amacı müşterilere güvenli blok zinciri ağı yaratma olanağı saplamaktı. Geçtiğimiz günlerde IBM blok zincirini bir hizmet olarak sunmaya başladı (“Blockchain as a Service) ve bu hizmet IBM Blok Zinciri’nin ilk girişim odaklı uygulaması.

Bu blok zinciri Linux Kuruluşu’nun Hyperledger Fabric adlı açık kaynağına dayanıyor. Web sitesinde de belirtildiği gibi bunu pazar yerleri, veri paylaşımlı ağlar, mikrodövizler ve dağıtılmış dijital topluluklara yönelik çalışan bir sistem olarak düşünebiliriz. Sistemin sunduğu diğer olanaklar arasında maliyeti azaltmak ve gerçek dünyada halledilen işlerin karmaşıklıktan uzak daha sade bir şekilde yürütülmesi de mevcut.

IBM’in blok zinciri üzerine olan görüşleri ve vizyonu sadece girişim kullanımı üzerine değil. 2015 yılına geri dönüp baktığımızda IBM ve Samsung’un blok zinciri menşeli ve dağıtılmış bir nesnelerin interneti (Internet of Thigs – IoT) olarak adlandırılan Otomatik Dağıtılmış Eşler Arası Telemetri (ADEPT) konsepti sunduğunu görebiliyoruz. Bu konsept bile blok zincirinin ne kadar fazla potansiye olduğunun apaçık kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji ve dijital güvenlik sistemlerinin durmadan seviye atlayıp gelişmesi gelecekte daha pek çok konsept ile karşılaşacağımızın da izlerini şimdiden gösteriyor.