Fintech Sektörü Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan fintech kavramı finans ve teknoloji kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Hem finans hem de teknoloji dünyasının sıklıkla konuştuğu bu kavram aslında iki ayrı sektörün ortak noktası olarak adlandırabilir. Çünkü bu birleşim sonucuyla fintech sektörü doğar.

“Fintech sektörü nedir?” sorusunu yanıtlamak gerekirse kısaca; finans alanında teknolojiden yararlanarak ürün, hizmet ve çözüm üreten sonrasında geliştiren alana fintech sektörü diyebiliriz.

Sürekli olarak gelişim gösteren bu alan finans sektörünü zirvede tutar. Bu sektör teknolojiden yararlanarak yeni çözümler üretir. Bu çözümler sonucunda da kullanıcılar finans sektöründe güvenilir, basit ve hızlı işlemler yapabilir. Ayrıca sahip olunan teknolojik imkanlar, bu kuruluşların müşteri deneyimleri hakkında bilgi toplamasını sağlayarak müşterilerine kişiselleştirilmiş deneyim sunma imkânı da tanıyabilirler.

Fintech Nedir?

Teknolojik donanım ve sistemler aracılığıyla yapılan geleneksel finans işlemleri için geliştirilen teknoloji fintech olarak adlandırılır. Günden güne gelişen teknoloji her alana ayak uydurmakla kalmamış entegre olarak bu alanları geliştirmeye devam etmiştir. Bunun sonucunda da yepyeni kavramlar ortaya çıkmıştır. İşte bu kavramlardan biri olan fintech, finansal teknoloji anlamına gelir.

Bu kavram finans sektörünün teknoloji sektörüyle birleşmesinden doğarak çözümler üretir. Bu sektörler içerisindeki hem üreticinin hem de tüketicinin daha iyi ve daha hızlı deneyimler yaşamasını amaçlar. Bu çözümler aracılığıyla müşterilerin hayatı daha kolay hale gelebilir ve finans alanında başta bankalar olmak üzere hizmet veren kurumların iş yükü hafifleyebilir.

Fintech Şirketleri Ne İş Yapar?

Fintech şirketleri finans ile teknolojiyi birleştirerek ürün, hizmet ve çözüm üretir. Bunlara örnek vermek gerekirse dijital bankacılık, online ödeme ve tahsilat sistemleri, yatırım teknolojileri şeklinde örneklendirilebilir. Maliyetleri azaltan, iş süreçlerini hızlandıran ve verimliliği artıran bu finans teknolojisi aynı zamanda geleceği şekillendirecek sistemler üretmektedir.

Fintech şirketlerinin yaptığı işleri maddelerle anlatmak gerekirse;

  • Bu şirketler teknolojiyi kullanarak online ödeme ve tahsilat sistemleri geliştirebilirler,
  • Online bankacılık gibi uygulamalar üreterek banka müşterilerine bankaya gitmeden işlem yapma olanağı tanıyabilirler,
  • Kripto para üretimi yaparak çeşitli alanlarda bu dijital para birimi ile birikim ve harcama yapabilme yetkisi kazandırabilirler,
  • Muhasebe programları geliştirebilirler,
  • Göz, yüz ve parmak izi tanıma gibi etkin güvenlik sistemleri geliştirebilirler,
  • Dijital pazarlama sistemleri üzerine çözümler üretebilirler.

Finansal Teknolojilerin Geleceği

10 yıl önce ortaya çıkmasına rağmen hala popüler bir konu olan finansal teknolojiler ürettiği dijital bankacılık, hızlanan internet iletişimi, gelişen mobil teknolojiler gibi alanlarla hızla büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme nereye kadar gidecek ve finansal teknolojilerin geleceği ne olacak gibi sorularında ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Müşteri taleplerinin yön verdiği ve rekabetinde daha fazla gelişmeye yönlendirdiği bu süreç yeni ve farklı çözümler üretmeye doğru yol alıyor. KPMG tarafından yapılan araştırmalar sonucu dünyada Fintech Sektörünün 2021-2026 yılları arasında ortalama %23,5’luk büyüme oranına erişeceği düşünülüyor.

Türkiye’de ise bu gelişme daha yavaş ilerliyor. Yine KPMG’nin yayınladığı rapora göre ülkemiz, Avrupa kıtasında 18.sırada yer alıyor. Listenin ilk üç sırasında Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya var. Orta Doğu ülkeleri dikkate alındığında ise ülkemiz 3. sırada yer alıyor.

Dünya genelinde hızlı gelişen finansal teknolojilerin ülkemizde daha yavaş ilerlemesinin sebebi olarak bu alanda hizmet veren şirketlerin önümüzdeki 17 sırada yer alan ülkelere oranla sayısının az olması gösteriliyor. Bahsi geçen sektör üzerinde yatırımcılar ve girişimciler artış gösterdikçe büyüme oranının da aynı oranda artış göstereceği kaçınılmaz olacaktır.