Rusya’ya Yaptırım Uygulayan Markalar

Rusya’dan, Ukrayna’ya gelen işgal girişimi sonrasında dünyanın önde gelen global markaları da Rusya’yı terk etmek üzere. Birçok markanın Rusya’nın bu tutumu ile alakalı olarak yaptırım yapması söz konusu.

Rusya’ya yaptırım uygulayan markalar arasında çok sayıda farklı sektörün öncüleri de yer alıyor. Sovyetler Birliği’nin ortadan kalkmasının hemen ardından Rus pazarında büyük bir pay elde eden kapitalizm simgeleri arasında yer alan markalar, şu günlerde pazardan çekilme kararı aldıklarını duyurmaya devam ediyor.

Ukrayna ile alakalı olarak başlattığı işgal hareketi Rusya’yı ekonomik açıdan da etkileyecek gibi görünüyor. Dünya genelindeki hizmetlerin bir kısmı siyasi ve ekonomik yaptırımların Rusya üzerinde etkili olacağının altını çiziyor.

Rusya’ya yaptırım uygulayan markalar arasında yer alan global ölçekli dev isimler:

  • Zara, Uterqüe, Lefties, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius
  • Adidas
  • Sony
  • Amazon
  • Coca Cola
  • Starbucks
  • Microsoft

Oysho, Lefties, Pull&Bear, Zara, Uterqüe, Massimo Dutti gibi markaların genel yönetimini üstlenen Inditex, Rusya pazarından geçici olarak çekilme kararı aldığını açıkladı. Gelişmelerin hemen akabinde farklı markalar da bu tarz bir eylem politikası uygulayacaklarının altını çiziyor.

Zara, Uterqüe, Lefties, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius

Inditex, markalar grubu olarak bütün dünyada kendi pazarını yaratan çoklu markalar topluluğudur. Bu marka, yaklaşık 2 haftadır devam eden Rus işgalinin hemen ardından, Rus pazarından çekileceğini açıkça duyurdu.

Rusya’da yaklaşık olarak 500’den fazla mağazası olan Inditex grubu en önemli giyim markalarının maşında geliyor. Rusya’ya yaptırım uygulayan markalar içerisinde ilk olarak Inditex sesini duyurdu.

Adidas

Moskova Yaz Olimpiyatları ile Rusya’da da faaliyet göstermek isteyen spor markaları ancak 1990 sonlarında ülkede yükselişe geçebildi. Adidas ise 1997 yılında yükselişe geçtiği Rusya pazarından bugünlerde ayrılacağını açıkladı.

Sponsorluklarını yaptığı Rus Futbol takımı ile de ortaklığının geçici olarak ortadan kaldırılacağını açıklayan Adidas, Rusya ile olan ticari bağlarını bir süreliğine dondurma kararı aldı.

Sony

Ukrayna’ya yönelik işgal hareketlerini devam ettiren Rusya’ya yönelik teknoloji markaları da cephe almış durumda. Teknoloji devi, Rusya’daki tüm film gösterimlerini durdurma kararı aldığını açıkladı.

Şirket, yazılım ve donanım ile ilgili çalışmaları da askıya aldı. Gran Turismo 7 ve PlayStation Store artık Rusya’da aktif olarak satışlarını sürdürmüyor. Teknoloji ile ilgili tüm yatırım gücünü durduran marka ülkedeki ticari faaliyetleri durdurarak, işgale karşı olan tepkisini gösterdi. PlayStation ülke genelinde ürünlerinin satışlarını durdurdu.

Amazon

Amerika’nın dev e-ticaret markası olan Amazon, son açıklaması ile dikkatleri üzerine çekti. Yeni hesap açmak isteyen müşteri adaylarının taleplerini kabul etmeyen Amazon, Rusya ve Belarus’a yaptırım uygulayacağı konusunda gerekli adımı attı.

Starbucks

Amerika ve dünyanın birçok yerinde lider konumda olan kahve zinciri Starbucks, bir kahve markasından çok yıllar içerisinde bir kültür oluşturdu. Rusya’nın Ukrayna saldırılarını kınayan markanın sözcüleri, sevkiyat dahil Rusya ile alakalı tüm ticari işlemlerini durdurdu. Ayrıca Rusya’daki marka faaliyetlerini sürdüren bayiliklerin ekonomik anlamda sıkıntı çekmemeleri için de onlara destek sunulacağını açıkladı.

Microsoft

Ürün ve hizmet satışı ile alanının en iyisi olmak için çalışan teknoloji markası Microsoft, Rusya’ya yaptırım uygulayan markalar listesinde yer alıyor. Başkan Brad Smith konu ile alakalı olarak duygularını kınama yolu ile iletti.

Yabancı basının ve Türk basınının yakın takipte olduğu işgal hareketinin hemen arkasından gelen yaptırımlara katılan Microsoft; tüm yeni ürünlerin satışının kaldırılacağını ve hizmete ara verme yaptırımının uygulanacağı yönünde bir karar alındığının altını çizdi. Ayrıca uygulamaları ile alakalı reklam ve tanıtımların da Rus televizyonlarında artık yayınlanmayacağının sinyalini verdi.