Türk Kuyumcuları Banka Kurmaya Hazırlanıyor: Altınbank

Altınbank, kuyumculuk sektöründe faaliyetlerde bulunan firmaların kredi ve finansal sorunlarına inovatif çözümler geliştirmek amacıyla kurulacak olan bir oluşumdur. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık’a göre altın bankacılığının lokomotifi olan Altınbank’ın kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Tüm sektör paydaşlarının Altınbank ortağı olabileceğini belirten Atayık, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde de bulundu. Peki Altınbank tam olarak nedir, neden kuruluyor, hangi alanlarda hizmet verecek?

Altınbank Nedir?

Altınbank nedir sorusu, yeni bir oluşum olan Altınbank’la ilgili merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Türkiye’de önemli bir yere sahip olan kuyumculuk sektöründe, birçok farklı firmanın çalışmalarda bulunduğu biliniyor.

Firmalar, zaman zaman kredi ve finansal sorunlarla baş başa kalabiliyor. Altınbank, temel olarak sektörde faaliyetlerde bulunan firmaların yaşadıkları finansal sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için kurulacak olan bir oluşumdur.

Halihazırda çalışmaları devam eden ve şimdiden kuyumculuk sektöründe çalışmaları bulunan firmaların heyecanlanmasına neden olan Altınbank, çalışmalarını geniş bir kapsamda sürdürecek gibi duruyor.

Altınbank Neden Kuruluyor?

Altınbank nedir sorusu kadar Altınbank’ın neden kuruluyor olduğuna dair hususlar da merak konusu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Altınbank’ın altın bankacılığının lokomotifi olacağının altını çizdi.

Bir süredir Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve ilgili bakanlıklarla birtakım çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Atayık, sektörün yapısına uygun bir bankanın yeniden yapılandırılması gerektiğine karar verdiklerini belirtti.

Üzerinde çalışmalar gerçekleştirilen Altınbank, kuyumculuk sektöründe yer alan ve sektörde faaliyetlerde bulunan firmaların kredi ve finansal sorunlarına odaklanacak. Bu sayede firmaların karşılaştıkları sorunların yenilikçi bir şekilde çözümlenmesi için inovatif adımlar atılacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini farklı bir konu üzerinden sürdüren Atayık, sektörde yer alan firmaların yaşadıkları sorunlara çok uzun bir süredir kalıcı çözüm bulmaya çalıştıklarını belirtti. Kuyumcu sektöründe yaklaşık 40 bin kuyumcu ailesinin bulunduğunu, sektördeki firmaların kendi özel bankalarına da kavuşacaklarının altını çizdi.

Altınbank Hangi Alanlarda Hizmet Verecek?

Halihazırda Altınbank kurulumu için hazırlık çalışmaları yapılıyor. Türk kuyumculuk sektörünün gerçekleştirmiş olduğu bu atılımın hedefinde, sektörde yer alan ve kredi ile finansal sorunlarla baş başa kalan firmaların sorunlarına yenilikçi çözümler bulmak yer alıyor. Bu nedenle temel olarak bu iki konuya odaklanılmış durumda.

Bankanın sektöre özel kredi mekanizmalarını geliştireceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra kuyumculuk sektörünü doğrudan ilgilendiren mega projelere de finansal katkılarda bulunacağı belirtiliyor. Altınbank hangi alanlarda hizmet verecek sorusu kapsamında, firmanın ihracat ağırlıklı çalışmalarda bulunacak firmalara kolay kredi imkânı sağlayacağını söylemek de olanaklı.

Altın Bankacılığında Altınbank

Altın bankacılığında kendine yer bulacak olan Altınbank, kuyumculuk sektöründe yer alan firmaların kredi ve finansal sorunlarına çözüm bulmayı hedefleyen bir oluşum olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Altınbank’ın neden altın bankacılığında yenilikçi bir oluşum olarak görüldüğünü de şu şekilde açıklamak mümkün:

  • Kuyumculuk sektöründe çalışmalarda bulunan firmaların yaşadıkları finansal ve kredi merkezli sorunlar ele alınacak.
  • Özellikle ihracat ağırlıklı çalışan firmalara kolay kredi imkânı sunulacak.
  • Sektörü yakından ilgilendiren özel projelere finansman desteği sağlanacak.
  • Daha çok küçük ölçekli atölye ve sanatkârlar desteklenecek.
  • Sektöre özel kredi mekanizmalarının geliştirilmesinde yenilikçi ve farklı yaklaşımlar oluşturulacak.
  • Altın bankacılığında lokomotif görevini üstlenecek.

Çalışmaları süren Altınbank, daha çok kuyumculuk sektörüne özel tahsis edilen bir banka profili çiziyor. Bu sektörde aktif bir şekilde çalışmalarda bulunan firmalar, banka tarafından sunulan avantajlardan yararlanabilecek gibi duruyor.