Dünyadaki Altın Rezervleri

Parlak, sarı renkli ve kolay işlenebilen altın, değeri ile her zaman cazibesini korur. Kimi zaman mücevher yapımında kullanılan kimi zaman ise zor zamanların kurtarıcısı olarak değerlendirilen altın madeni, dünya genelinde önemli zenginlik göstergelerinden biri olarak kabul edilir.

Altın Rezervine Sahip Ülkeler

Bir ülkenin ekonomik sıkıntı çekmesi durumunda ilk olarak başvuracağı kaynak altın rezervidir. Eğer ülkenin döviz gelirinde azalma olur ise altın rezervlerine başvurularak ithalatının bir müddet daha devamlılığı sağlanır. Bu yüzden altın rezervine sahip olmak her ülke için oldukça önemlidir.

Dünya genelinde altın rezervine sahip birçok ülke bulunur. Bunlar arasında Amerika, Almanya, Türkiye, Japonya, Hindistan, İtalya, Fransa, Rusya, Çin, İsviçre, Hollanda, Portekiz, Özbekistan, Suudi Arabistan, İngiltere, Lübnan, Tayvan, Kazakistan, İsviçre, Avustralya ve Endonezya gibi ülkeler sayılabilir. Bu ülkeler altını rezervlerinde tutarak gelecekte oluşabilecek ekonomik zorluklara karşı şimdiden önlem almaktadır.

En Çok Altın Rezervi Hangi Ülkelerde?

Kimi zaman güç ve statü sembolü kimi zaman ise bir yatırım aracı olarak önemli bir yere sahip olan altın madeni sınırsız bir kaynak değildir. Araştırmalar şu zamana kadar altın madeninin %20’den daha az bir kısmının çıkarıldığını gösteriyor.

Dünya genelinde bu kadar önemli bir yere sahip olan altın devletler arasında da rekabete yol açmakta. Birçok devlet kendi altınını çıkarmak için adeta birbiri ile yarışıyor. Bunun sonucunda kimi ülke daha fazla kimi ülke ise daha az altın rezervine sahip oluyor.

Dünya altın rezervinde ilk sırada yer alan devlet 8 bin 134 ton ile Amerika’dır. Dünya altın rezervinin yaklaşık %79’una sahip olan Amerika, bu pastada en büyük paya sahip devlettir. İkinci sırada ise 3 bin 362 ton ile Almanya gelir. Uluslararası Para Fonu olan IMF ise 2818 tonluk altın rezervi ile Amerika ve Almanya’nın gerisinde kalır.

Dünyanın en çok altın rezervine sahip olan ve Amerika ile Almanya’yı takip eden devletler şöyle sıralanır:

  • Dördüncü sırada 2452 ton ile İtalya,
  • Beşinci sırada 2436 tonluk pay ile Fransa,
  • 2299 ton ile Rusya,
  • Yedinci sırada 1948 ton ile Çin,
  • 1040 ton ile İsviçre,
  • Dokuzuncu sırada 765 ton ile Japonya,
  • Japonya’dan sonra altın rezervinin en çok çıkarıldığı ülke 673 ton ile Hindistan,
  • Kendisine 11. Sırada yer bulan Hollanda ise 613 tonluk altın rezervine sahiptir.

Türkiye Ne Kadarlık Altın Rezervine Sahip?

Siyasi ve ekonomik anlamda güçlü bir devlet olmanın yolu altın rezervinden geçer. Bu yüzden altın rezervinin çok olması bir devletin statüsünü de artırır.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye’nin altın rezervi de bir hayli fazladır. En çok altına sahip ülkeler arasında 12. sırada kendine yer bulan Türkiye’nin altın rezervi 547 tondur.

Türkiye altın rezervinde Amerika, Almanya, İtalya Fransa, Çin, Japonya, Hollanda, Rusya ve İsviçre gibi devletlerden sonra gelir.

En Çok Hangi Firmaların Altın Rezervlerine Talebi Var?

Dünya devletleri için altının önemi yadsınamaz bir gerçektir. Güçlü bir devlet olmanın en iyi yolu ekonomiden geçer. Bu yüzden altın rezervlerini hep en üst düzeyde tutmak önemlidir.

Ülkeler için bu denli önemli olan altın, belirli firmalar tarafından da sıklıkla talep görür. Özellikle de elektrik elektronik firmaları, uzay ve havacılık sektörü, inşaat, yiyecek ve içecek sektörü, kuyumculuk ve para ile uğraşan birçok firma altına ihtiyaç duyar.

Altının bugünün koşullarında birçok alanda kullanıldığı düşünülürse hemen hemen her firmanın altın ihtiyacı bulunmaktadır.