Ücretsiz Web Sitesi Kurabileceğiniz Programlar

Günümüzde ister kişisel blog ister e-ticaret sitesi olsun, kaliteli ve dikkat çekici bir web sitesi kurmak dijital dünyada kendinize sağlam bir yer edinmenin anahtarıdır. Her ne kadar web sitesi oluşturmak ücretli bir işlem olarak bilinse de ücretsiz bir şekilde web sitesi oluşturabileceğiniz pek çok platform bulunmaktadır. Bu yazımızda dilediğiniz web sitesini ücretsiz olarak kurmanızı sağlayacak platformları ele alacağız.

WordPress

2003 yılında piyasaya sürülen WordPress sayısız teması ile sitenizi kolayca oluşturabileceğiniz bir platformdur. WordPress’in avantajları arasında ücretsiz, açık kodlu, mobil uyumlu bir platform olması, sürekli yenilenen ve eklenen temaları, sade ve hızlı panel sistemi gibi özellikler yer alır. SEO uzmanı olmadan da optimizasyon işlemlerini yapmanıza yardımcı olan eklentilere sahip olması da WordPress’in en büyük avantajlarından birisidir.

Eğer WordPress ile ücretsiz site kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek istediğiniz web sitesini dakikalar içinde oluşturabilirsiniz.

 1. Öncelikle Google ve Apple ile devam ederek ya da e-posta, kullanıcı adı ve şifre seçimi yaparak WordPress hesabı oluşturun.
 2. E-mail adresinizi aktive ederek açtığınız web sitesini onaylayın.
 3. Başlık, etiket ve dil seçimlerini yaparak sitenizi oluşturmaya başlayın.
 4. Bir WordPress teması seçerek web sitenize uygun biçimde kişiselleştirin.
 5. Dilerseniz Facebook, Twitter gibi sosyal medya adreslerinizle web siteniz arasında bağlantı kurun.
 6. Bitir kısmına tıklayarak ücretsiz web sitenize WordPress ile hayat verin.

Wix

2006 yılında kurulan Wix, ücretli ve ücretsiz site kurmayı sağlayan bulut tabanlı bir web geliştirme platformudur. Hem mobil hem de HTML5 web sitesi oluşturmayı sağlayan Wix, günümüzde en çok kullanılan web sitesi kurma platformlarından birisidir. Wix platformunun avantajları arasında güvenli bir bulut hizmeti sunması, ücretsiz hosting ve alan adı hizmeti vermesi ve özgür tasarım imkânı sağlaması örnek verilebilir.

Eğer Wix ile ücretsiz web sitesi oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Wix’in web sitesine giderek ücretsiz bir Wix hesabı oluşturun.
 2. Ana Sayfada yer alan “Başla” kısmına tıklayın.
 3. Bu kısımda karşınıza ne tür site kurmak istiyorsun sorusu çıkacaktır. Buradaki seçeneklerden birisini tercih edin.
 4. Siteniz için bir şablon seçerek sitenizi tasarlamaya başlayın ya da Wix ADI ile birkaç soruyu cevaplayarak sitenizi oluşturun.
 5. Açılan pencerede site başlığını, footer ayarlarını ve arka plan rengini seçin.
 6. Wix otomatik olarak yaptığınız düzenlemeleri kaydetmediğinden ayarları oluşturduktan sonra kaydetmeyi unutmayın.
 7. Sitenizin hazır olduğunu düşünüyorsanız yayınla kısmından sitenizi tüm dünyayla paylaşın.

Site123

Site123 hem özel hem de kurumsal internet kullanıcılarına, kodlama ve tasarım bilgisi gerekmeksizin ücretsiz site oluşturma imkanını sağlayan bir platformdur. Site123 mobil uyumlu web sitesi oluşturma, ücretsiz hosting ve özel alan adları imkânı sunma, çevrimiçi satış yapma ve sezgisel web sitesi editörü ile kolayca sitenizi tasarlama avantajlarını sizlere sunar.

Eğer Site123 ile ücretsiz web sitesi kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. İlk olarak Site123’ün web sitesine gidin.
 2. Sitenin sağ üst köşesinde yer alan buradan başlayın kısmına tıklayın.
 3. Ne tür bir site istiyorsunuz sorusuna size sunulan seçeneklerden birisini seçerek devam edin.
 4. Açmak istediğiniz sitenin adını belirleyin.
 5. Sitenizin adını seçtikten sonra son adıma git yazan yeşil butona tıklayın.
 6. Ad, e-posta ve şifre bilgilerinizi girerek web sitemi başlat kısmına tıklayın ya da doğrudan Google veya Facebook ile sisteme kaydolun.
 7. Açılan sayfada sitenizin başlığı, arka plan, şablon ve içerik gibi bilgilerini düzenlemeye başlayın.
 8. Sitenizin hazır olduğunu düşünüyorsanız yayınla kısmına tıklayarak sitenizi internet kullanıcılarının ziyaretine uygun hale getirin.

Bu platformlar aracılığıyla ücretsiz site kurma işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz zaman web sitenize yeni içerikler girebilir; görünüm ayarlarını değiştirebilirsiniz.