Web Sitenizi Video İle Nasıl Optimize Edersiniz?

Günümüzde insanlar haftada ortalama 16 saatini çevrimiçi videoları izleyerek geçiriyor ve bunların yüzde 84’ü videoyu izleyerek bir ürün veya hizmet satın almaya ikna oluyor. YouTube, video izlenmelerinin yüzde 70’inin mobil cihazlarda gerçekleştiğini söylüyor.

Web sitelerinde video kullanmayan işletmeler, çok sayıda potansiyel müşteriyi ve geliri kaçırmaktadır. Peki web sitenizi videoyla optimize etmenin ve daha geniş bir kitleye ulaşmanın yolları nelerdir?

Müşterinin Sorularını Yanıtlayın

Video tabanlı bir SSS, müşterilerin sorularını yanıtlamanın yaratıcı bir yolu olabilir. Yine de müşterilere aradıkları bilgileri sağlayabilir ve onlara daha fazla güven inşa edebilirsiniz. Çalışanlarınızın yüzlerini görmek, markanızı ve ürünlerinizin hatırlanmasına yardımcı olur aynı zamanda ilişkiyi ve güveni derinleştirir. En iyi sonuçları elde etmek için videoları kısa tuttuğunuzdan ve tek bir konuya odaklandığınızdan emin olun.

Teşekkür Videolarıyla Marka Bağlılığını Artırın

Teşekkür etmek bu işin ayrılmaz bir parçasıdır. Müşteri deneyimini iyileştirebilir ve markanıza olan bağlılığı artırabilir. Örneğin, birisi bülteninize abone olduğunda, ona kısa bir videoyla teşekkür edin, ardından hızlı bir anket doldurmak gibi bir ek görevi tamamlamalarını isteyin. Vanessa K. Bohns, Harvard Business Review’de, insanların şahsen yapılan herhangi bir talebe yazılı olarak cevap verme olasılığının 34 kat daha fazla olduğunu yazmıştır.

Sayfada Geçirilen Süreyi Artırın

SEO açısından bakıldığında, videoların web sitenizde önemli bir etkisi olabilir. Google için bir sıralama faktörü olan sayfada geçirilen zamanı artırabilirler. Ayrıca, videoya anahtar kelimeler ve sayfaya ilgili konuşma metinleri ekleyerek, anahtar kelime aramaları için sıralamanızı da artıracaksınız.

Doğru Saklama Platformunu Seçin

Video saklama platformu seçiminiz, videoları ekleyerek ne elde etmek istediğinize bağlı olacaktır. Web sitesine daha fazla giriş veya potansiyel müşteri oluşturmak mı istiyorsunuz? Yoksa daha geniş bir kitleye hitap etmek için içerik formatlarınızı değiştirmeye mi çalışıyorsunuz?

Trafiği ve görüntülemeleri artırmak istiyorsanız, Google’ın YouTube’a yüklenen videoları arama sonuçlarında diğerlerinin üzerinde sıralama olasılığı daha yüksek olduğundan videolarınızı YouTube’a yükleyin.

Buradaki temel eylem, videoları sakladığınız platformdan bağımsız olarak web sitenize yerleştirmektir. Bunu yapmak, sitenizin başka bir yerde barındırılmadan da SEO desteği almasını sağlar.

Videoyu Web Sayfalarının En Üstüne Yerleştirin

Videolardan belirli bir tanesinin Google tarafından dizine eklenmesini istiyorsanız, bunu en üste koyduğunuzdan emin olun. Google genellikle sayfa başında yalnızca bir videoyu dizine ekler ve genellikle sayfada bulduğu ilk videoyu yapar. Arşiv sayfası veya uzun açılış sayfası gibi tek bir sayfada video topladıysanız bunu aklınızda bulundurun.

İnsan Merkezli Küçük Resimler Oluşturun

Video küçük resimleri, web sitenizde veya arama sonuçlarınızda gezinirken kullanıcıların dikkatini çekmeye yardımcı olabilir. İnsanları tıklamaya teşvik etmesi gereken video için statik reklamlardır. Ve etkili olabilmeleri için videodan bir kare olmaları bile gerekmez.

Moz, Whiteboard Friday serisinde bununla harika bir iş çıkarıyor. Videoları için küçük resim olarak kullanmak üzere bireysel, eğlenceli fotoğraflar oluştururlar.

Web siteniz için entegre bir video stratejisi, izleyicilerinize büyük değer sağlarken SEO’yu artırabilir. Videolar markanıza hayat verir ve işinize insani bir yüz sunar. Sonuç olarak şudur: Video, nerede kullanırsanız kullanın, web sitenizin değerini, girişlerini arttırır.