COVID-19’un temel ihtiyacı yaratıcı çalışma

93

COVID-19 salgınına kurumsal taraftan bakınca şirketlere ve çalışanlara gösterdiği en önemli unsurlardan biri yaratıcı olmanın önemi.

İnsanların yaratıcılığı COVID-19 sırasında büyük bir artış gördü.

Mart ayından itibaren insanların karantina dönemlerinde evlerinde hapis kaldıklarında en net göstergelerinden biri Tik-Tok uygulaması olması oldu, bu platformda çekilen ilginç videolar çok fazla izlenme aldı ve insanlar bu videoları çeşitli yöntemler ile pazarladılar. Çoğu insan daha önce kendilerinin bile haberi olmayan yönlerini keşfetti.

Bu süreçte daha önce hiç görmedikleri zorluklarla karşılaşan işletmeler, çalışanları ile iş birliği yaparak yeni fikirler ve yeni çalışma şartları için projeler üretmek zorundalar. Her ekip üyesinin güçlü ve zayıf yönlerini kabul edin, herkesin kendine has farklı özellikleri vardır böylece herkes görevini tam anladığında boşluklar daha kolay dolacak yeni şartlara daha kolay uyum sağlanacaktır.

Markaları ayakta tutan yaratıcılardır.

Bir ay içinde, yaratıcılık yalnızca çok değerli olmakla kalmadı, aynı zamanda hayatta kalmanın da bir yolu oldu.

Bu süreçte markaların kendilerini nasıl sunduklarını yeniden değerlendirmeleri gerekiyordu. Küresel bir salgının içindeyiz ve öncelikler birkaç ay öncesine göre çok farklı. İnsanlar markaları daha da yüksek bir standartta tutmaya çalışmak zorunda.

Tüketici beklentilerini bilmek, marka içeriğinin ve mesajların uzmanlarla dikkatlice düşünülmesi çok önemlidir. Klasik reklamlar, tanıtım yöntemlerinden ziyade işte bu noktada işletmeler yaratıcı özgün çalışanlara ihtiyaç duymaktadır.

Sizin için doğru yaratıcı çalışanı bulmak.

Örneğin pandeminin en yoğun olduğu ABD’de hızla yükselen bir işsizlik oranıyla karşı karşıya fakat ihtiyaçlarınıza uyan birini bulmak zor değil. İşletmeler gibi, bireylerde kendilerini pazarlamanın ve becerilerini vurgulamanın yeni yollarını bulmak için farklı yollara başvuruyorlar. Aşağıda, bir projede yaratıcı bir uzmanla bağlantı kurmadan önce atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

İhtiyaçlarınızı belirleyin. Neyin doldurulması gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, iş için doğru kişiyle bağlantı kurmakta zorluk yaşarsınız. Boşlukları, fazladan desteğe ihtiyaç duyan projeleri, temel şirket kültürü özelliklerini ve çalışan adayınızın ideal çalışma tarzını yazmak için zaman ayırın. Aklınıza gelebilecek her şeyi tükettiğinizde, dışarıdan bir bakış açısı için listeyi ekibinize getirin. Şirketinizin boşluklarına her açıdan bakmak isteyeceğiniz için ortak çalışma bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Tavsiyeler isteyin. Çalışanlarınız şirketin ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilir. Onlara rol için önerileri olup olmadığını sorun. Çalışanlarınız adayın çalışma tarzını bildiğinden ve ekiple uyumlu olacağını düşündüğünden, yönlendirmeler yoluyla iyi bir uyumla bağlantı kurmanız daha olasıdır.

İş tanımınızda net olun. Tavsiyeler yoluyla bir aday bulamıyorsanız, çok net bir iş tanımı oluşturmanız gerekir. İşin gerektirdiği her şeyde açık olun, böylece yalnızca role derinlemesine yatırım yapmış yetenekleri çekersiniz.

İhtiyaçlarınızı güvenle karşılayabilecek bir aday seçin. Şimdi risk alma zamanı değil. Bir adayla başarılı olabilirsiniz, ancak becerilerinin rol için gerekli olan her şeyi doldurabileceğinden emin değilseniz, devam etmeniz gerekir.

COVID-19 sonrası bir dünyada yaratıcı çalışmaya değer verme.

Açık konuşalım: COVID-19, reklamcılar için herhangi bir finansal veya profesyonel zorluğu en azından hemen çözmeyecek. Ancak insanların farkına vardıkları şey, kreatiflerin yüksek bir değere sahip olduğudur.

İşletme sahiplerinin farkına varması gereken şey, yaratıcı çalışmanın bir bedeli olduğu ve bunun adil bir şekilde ödenmesi gerektiği. Yaratıcıların istismar edilmesinin bir nedeni, bunu bir hayat kazanma aracı değil, tutkuyla yaptıklarının varsayılmasıdır.

Bu uygun bir düşünce değildir. Bu sadece bir kişinin geçimi için ücretini almasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda birçok markanın diğerlerine kıyasla başarılı olmasının temel nedeni olan yaratıcı çalışmanın “çalışmak” olmadığı mesajını verir.

Şu anda, yaratıcılık şirketler açısından ve COVID-19 sonrasında bir Dünya yaratmak açısından da çok önemlidir.