Covid-19’un Temel İhtiyacı Yaratıcı Çalışma

Covid-19 salgınına kurumsal taraftan bakınca şirketlere ve çalışanlara gösterdiği en önemli unsurlardan biri yaratıcı olmanın önemidir. İnsanların yaratıcılığında Covid sırasında büyük bir artış görüldü.

Mart ayından itibaren insanların karantina döneminde evlerinde kalmalarının sonuçlarından biride Tik-Tok uygulaması olması oldu, bu platformda çekilen ilginç videolar çok fazla izlenme aldı ve insanlar bu videoları çeşitli yöntemler ile pazarladılar. Çoğu insan daha önce kendilerinin bile haberi olmayan yönlerini keşfetti.

Bu süreçte daha önce hiç görmedikleri zorluklarla karşılaşan işletmeler ise, çalışanları ile iş birliği yaparak yeni fikirler ve yeni çalışma şartları için projeler ürettiler. Her ekip üyesinin güçlü ve zayıf yönlerini kabul ettiler, herkesin kendine has farklı özellikleri olduğunu gördüler.

Markaları Ayakta Tutan Yaratıcılardır

Bu dönemde yaratıcılık yalnızca çok değerli olmakla kalmadı, aynı zamanda hayatta kalmanın da bir yolu oldu. Bu süreçte markalar kendilerini nasıl sunduklarını yeniden değerlendirdiler. Öncelikler, eskisine göre çok farklılık gösterdi. Tüketici beklentilerini bilmek, marka içeriğinin ve mesajların uzmanlarla dikkatlice düşünülmesi gerekti. Klasik reklamlar, tanıtım yöntemlerinden ziyade; markalar, yaratıcı özgün çalışanlara ihtiyaç duymaya başladılar.

Sizin İçin Doğru Yaratıcı Çalışanı Bulmak

Örneğin pandeminin en yoğun olduğu ABD’de hızla yükselen bir işsizlik oranıyla karşı karşıya fakat ihtiyaçlara uyan birini bulmak zor değil. İşletmeler gibi, bireylerde kendilerini pazarlamanın ve becerilerini vurgulamanın yeni yollarını bulmak için farklı yollara başvuruyorlar. Aşağıda, bir projede yaratıcı bir uzmanla bağlantı kurmadan önce atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Hangi pozisyonun doldurulması gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, iş için doğru kişiyle bağlantı kurmakta zorluk yaşarsınız. Boşlukları, desteğe ihtiyaç duyan projeleri, temel şirket kültürü özelliklerini ve çalışan adayınızın ideal çalışma tarzını yazmak için zaman ayırın. Aklınıza gelebilecek her şeyi tükettiğinizde, dışarıdan bir bakış açısı için listeyi ekibinize getirin.

Tavsiyeler İsteyin

Çalışanlarınız şirketin ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilirler. Onlara rol için önerileri olup olmadığını sorun. Çalışanlarınız, adayların çalışma tarzını bildiğinden, ekiple uyumlu olup olmayacağını yorumlaya bilirler.

İş Tanımınızda Net Olun

Bir aday bulamıyorsanız, çok net bir iş tanımı oluşturmamış olabilirsiniz. İşin gerektirdiği her şeyde açık olun, böylece yalnızca role derinlemesine yatırım yapmış adayları çekersiniz.

İhtiyaçlarınızı Güvenle Karşılayabilecek Aday Seçin

Şimdi risk alma zamanı değil. Bir adayla başarılı olabilirsiniz, ancak becerilerinin rol için gerekli olan her şeyi doldurabileceğinden emin değilseniz, aramaya devam etmeniz gerekir.

Covid-19 Sonrası Dünyada Yaratıcı Çalışmaya Değer Verme

Covid-19 döneminde çalışanlar için finansal veya profesyonel zorluk hemen çözülmeyecek. Ancak insanların farkına vardıkları şey, yaratıcı çalışanların yüksek bir değere sahip olduğudur. İşletme sahiplerinin farkına varması gereken şey, yaratıcı çalışmanın bir bedeli olduğu ve bunun adil bir şekilde ödenmesi gerektiğidir. Yaratıcılık şirketler açısından ve Covid-19 sonrasında bir dünya yaratmak açısından da çok önemlidir.