Web Sitelerinin Uyumlu Renkleri Nelerdir?

Web site tasarımında renk kullanımı, ziyaretçiler üzerinde en fazla etki gösterecek görsel faktördür. Doğru renklerin tercih edilmesi, web sitenin genel amacına en uygun tasarımı oluşturabilme imkânı sağlar. Aynı zamanda web site tasarımında renk kullanımı, kullanıcı algısını yönlendirme ve harekete geçirme konusunda da temel bir işleve sahiptir.

Ziyaretçiler; renk uyumuna/uyumsuzluğuna, rengin anlamına ve kendilerinde yarattıkları etkilere göre bazı eğilimler gösterebilir. Aynı zamanda web site tasarımında renk tercihi kadar önemli bir diğer noktada da parlaklıktır. Tasarımda kullanılan renklerin ve bu renklerin parlaklığının; sektöre, web sitenin içeriğine ve web site amaçlarına yönelik etkileri bulunur. Dolayısıyla web sitelerin kullanım amaçlarına göre uyumlu renkler tercih etmek, ziyaretçi sayısında ve web sitede vakit geçirme sürelerinde önemli bir etkendir.

Web Site Tasarımında Renk Kullanımı

Web site tasarımında renk kullanımı, araştırmalarla desteklenen profesyonel yaklaşımlarla belirlenmelidir. Bazı renkler sektörel anlamda ziyaretçiler üzerinden özel bir etkiye sahiptir. Bazı renklerin birleşimi de aynı şekilde kullanıcıların zihninde doğrudan web site amacına hizmet eden çağırışımlar oluşturabilir.

Bu noktada yapılan araştırmalar doğrultusunda insan psikolojisi ve kullanıcı davranışlarının nasıl şekillendiğine ilişkin bilimsel veriler elde edilmiştir. Web sitelerin kullanım amacına göre uyumlu renkler nelerdir, sorusuna bazı çarpıcı örneklerle şu şekilde cevap verilebilir:

  • Açık yeşil, turkuaz ve sarı gibi renkler bebek ürünlerinin satışını yapan platformlar için en idealidir.
  • Restoranlar, lokantalar ya da gıda satışı yapan platformlar için kırmızı, kullanıcı hareketliliğini sağlar.
  • Doğa temalı web platformları için yeşil en vazgeçilmez renktir.
  • Teknoloji platformlarında açık mavi, turkuaz, gri ve benzer tonlar daha uyumludur.
  • Finans sektörü için yeşil ve beyaz renkler önemli düzeyde güven elde edilmesini sağlar.

Tüm bunlar web site tasarımında renk kullanımı konusunda temel olarak dikkat edilmesi gereken noktalardır. Aynı zamanda farklı renklerin birlikte kullanımıyla tasarlanan web sitelerinde, her bir rengin nasıl bir çağrışım yarattığı ve etkilerinin ne olduğu gibi durumlara dikkat edilmelidir.

Mor

Mor rengi, genel anlamıyla bilgeliği ve yaratıcılığı simgeler. Web site tasarımında renk kullanımı kapsamında morun son derece geniş yelpazeli bir işlevi bulunduğu söylenebilir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren marka ve web siteleri tarafından tercih edilen mor rengi; spordan sanata, gıdadan teknolojiye kadar geniş yelpazeli kullanım alanına sahiptir. Mor ve beyaz, özellikle spor içerikleri üreten web siteleri için ideal bir renk tercihidir.

Yeşil

Web site tasarımında renk kullanımı kapsamında en çok tercih edilen renklerden biri de yeşildir. Yeşilin farklı tonları, özellikle bebeklere odaklanan web platformlarının yaygın olarak tercih ettiği renklerdir. Açık yeşil ve açık sarı bebekler için kusursuz bir renk tercihi olacaktır.

Mavi

Özellikle teknoloji ve seyahat alanlarında faaliyet gösteren web platformların en vazgeçemediği renklerden biri mavidir. Web site tasarımında renk kullanımı kapsamında mavi; sakinliği, uyumu ve dinamizmi ifade eder. Ayrıca mavi aynı renk grubunda yer alan açık ve koyu tonlarla etkileyici bir uyum kurması bakımından avantajlıdır.

Sarı

Web site tasarımında renk tercihi yaparken çok fazla yönelim gösterilmeyen renklerden olan sarı, birden fazla renk tercih edilecekse oldukça iddialı bir seçenektir. Özellikle mavi ve yine sarının farklı tonlarıyla etkileyici uyum kuran sarı; başta tatil siteleri olmak üzere bebek ve sağlık üzerine odaklanan web sitelerinde kullanılabilir.

Turuncu

Web site tasarımında renk tercihi yaparken daha canlı ve iddialı bir görünüm elde edilmek isteniyorsa turuncunun her tonu kullanılabilir. Soft tonların yanı sıra açık turuncu da birçok farklı alanda faaliyet gösteren web siteleri için oldukça uygundur. Teknoloji, tatil ve arkadaşlık sitelerinde turuncu tercih edilebilir.