Kripto Para Nasıl Çıkartılır?

Son yıllarda dünya genelinde kripto para konusu hemen her alana girmiş durumda. Yatırımcılar için vazgeçilmez bir araç olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Ürün gamının geniş olması ve yatırımcılarına yüksek kâr oranları sunması, dünya genelinde kazandığı popülerliğin en önemli faktörleri arasında yer alıyor.

Kripto para borsalarında her gün milyonlarca kişi alım satım yapıyor. Dünya genelinde bulunan yüzlerce kripto para, kimine yüksek kazançlar sağlarken kiminin de kayıp yaşamasına neden oluyor.

Tüm bu hareketliliğin ortasında merak edilen konulardan birisi de kripto paraların nasıl çıkartıldığı sorunsalı. Şeyma Subaşı’nın bile Coin sahibi olduğu bu borsada kendi adınızla kripto para çıkartmak mümkün mü?

Kripto Para Nasıl Çıkartılır?

İsteyen herkesin kripto para sahibi olması mümkün. Ancak Coin ile token arasındaki farkın bilinmesi gerekir. Çünkü bu her iki araç da kripto para borsalarında listelenmektedir. Öncelikle kripto borsasıyla ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olunması gerekir. Ayrıca kodlama konusunda da üst seviye bir eğitim gereklidir. Bu iki unsura sahip olamayanlar için bu hizmetleri sağlayan bir uzman birimle çalışmak da yeterli olacaktır.

Ayrıca kendi kodlamasını yazma imkânı olmayan kişiler için de kripto para çıkartmak mümkün. Github platformunda bulunan hazır kodlar satın alınarak bireysel Coin ya da token sahibi olunabiliyor. Bu kodlamalar aracılığıyla Blockchain üzerinden listeleme yapılabiliyor.

Genel olarak özetlemek gerekirse coin çıkartmak oldukça meşakkatli bir iş iken token üretmek hayli basit bir iştir.

Kripto Para Çıkarmak Yasal mı?

Çıktığı günden bu yana kripto paralar konusunda her zaman için bir belirsizlik hakimdi. Çok ani bir şekilde türeyen bu sistemler karşısında devletler de hazırlıksız yakalandı. Günümüzde bile ülkeler kripto paralar üzerinde hakimiyet ve denetim kurmuş değil. Bu nedenle şu an için kripto para çıkartmanın yasal olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde hukukun temeli Anayasada belirtilen maddeler ile güvenceye alınmıştır. Şu an için Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında kripto paralar ile ilgili herhangi bir madde bulunmamaktadır. Bu sebeple kripto alıp satmanın ve kripto para çıkartmanın önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.

Kimler Kripto Para Çıkarabilir?

Toplumumuzda kripto para sahipleri için genellikle çok zengin oldukları gibi kanılar mevcut. Ancak bu hatalı bir düşüncedir. Çünkü kripto para çıkarmak için yüksek bir maddi varlığa sahip olunması gerekmez. Hatta her bütçeden kişiler kendi kripto paralarına sahip olabilirler. Sadece bu konuda bazı önemli hususların bilinmesi gerekmektedir.

Şahsa ait kripto para sahibi olmak için öncelikle bu alan ile ilgili kapsamlı bilgi sahibi olunması gerekir. Çünkü dışarıdan basit bir borsa gibi görünse de içine girildiğinde hayli karmaşık bir yapıya sahip olduğu görülür. Diğer yandan da yazılımsal beceri, kripto dünyası için en önemli faktörlerden birisidir. Neticede burası dijital prensip üzerine kurulmuş bir dünyadır ve kripto para çıkartmak için bazı kodlamalara ihtiyaç duyulur.

Kripto Para Çıkartmak İçin Gereklilikler ve Şartlar Nelerdir?

Günümüzde kripto para çıkartmak için başvurulan yöntemlerin başında “Coin Mining” gelmektedir. Bu uygulama sayesinde bireyler kendi Coin’lerini üretme imkanına erişiyor.

Peki kripto para çıkartmak için gereklilikler ve şartlar nelerdir? Bu konuyu birkaç başlık altında belirtebiliriz.

  • Kripto para borsası konusunda kapsamlı bilgi sahibi olmak.
  • Kripto para borsasında hangi araç üzerinden para oluşturacağını belirlemek.
  • Yazılım ve kodlama konusunda bilgi sahibi olmak. Eğer yazılım konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz hazır kodlamalar satın alarak kripto para çıkarabilirsiniz.