Kripto Para ve Çiftlik Bank Dolandırıcılığı

Kripto paralar, her ne kadar getirdikleri yüksek gelir ile oldukça cazibeli olsa da yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin kripto paralar oldukça iyi bir getiri sağlasa da geçmişte yaşanan birçok dolandırıcılık vakası, kripto paraları tehlikeli bir hale sokuyor. Bu sebeple kişilerin kripto para alım satımı için tercih ettiği platformlara dikkat etmelerinde fayda var.

En büyük kripto para dolandırıcılıkları ise Thodex ve Bitrota. Tabii kripto para dolandırıcılıkları dışında yapılan en büyük vurgunlardan bir tanesi de Çiftlik Bank dolandırıcılığı.

Çiftlik Bank Mağdurları

Türkiye’nin en büyük dolandırıcılık örneklerinden birine imza atan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, 2015 yılında tarımla uğraşan bir şirkette işe başladı ve daha sonrasında şirketten ayrılarak Çiftlik Bank adlı oyunu kurdu. 2015 yılının ağustos ayında resmi olarak faaliyete geçen Çiftlik Bank, Aydın’ın Facebook üzerinden verdiği reklamlar ile meşhur oldu.

Henüz ilk ayında tam 10.000 üye sayısına ulaşan çiftlik bank, sanal hayvan ve hayvan malzemelerinden oluşan sanal bir oyundu aslında. Ayrıca kimse çiftlik banktan bu kadar popüler olacağını da beklemiyordu. Kısa bir süre sonra oyuna para yatıran kişi sayısı 100.000’i geçince de Mehmet Aydın, oyuna yatırılan paraları kendi hesabına aktararak ortadan kayboldu.

Mehmet Aydın’ın paraları alarak ortadan kaybolması sonrasında ise oyuna para yatıran birçok kişi mağdur oldu. Mehmet Aydın yakalanana kadar çiftlik bank mağdurları ve polis, iş birliği yaptı. Geçtiğimiz aylarda tutuklanan Mehmet Aydın’ın 100 Milyon TL üzerinde dolandırıcılık yaptığı biliniyor.

Thodex Dolandırıcılığı

En büyük kripto para dolandırıcılığı örneklerinden biri olan Thodex, 2017 yılında kurulmuştur ve Türkiye’nin ilk global kripto para platformlarından birisidir. Thodex adına işler iyi giderken platformun kurucusu Faruk Fatih Özer’in geçtiğimiz yılda yaklaşık 2 milyon dolar ile yurt dışına kaçtığı tespit edildi. En son Arnavutluk’ta görülen Faruk Fatih Özer, birkaç aydır izini kaybettirmiş durumda.

Bu olaydan sonra Thodex borsası işleme kapatıldı. Mağdur olan yatırımcı sayısının ise yaklaşık 390.000 olduğu biliniyor. 20 Nisan 2021 yılında yurt dışına çıkan Faruk Fatih Özer’den bir daha haber alınamadı. Bu dolandırıcılık vakasında 2 milyondan fazla vurgun yapan Faruk Fatih Özer, Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ı da geçti. Tabii bazı kaynaklara göre Faruk Fatih Özer’in bu işte tek olmadığı ve planı bazı şirket üyeleri ile birlikte ortaya koyduğu tahmin ediliyor.

Bitrota Dolandırıcılığı

Bitrota dolandırıcılığı, belki de en beklenmedik kripto para dolandırıcılığı örneği olabilir. Geçtiğimiz aylarda bir kripto para platformu olan Bitrota üzerinden yaklaşık 1 milyar dolar değerinde vurgun yapıldı. En az 30.000 kişinin dolandırıldığı platformda kullanıcılar, ilk olarak sistemin çöktüğünü düşünse de kısa zaman sonra şok edici gerçek ile karşılaştılar.

Her ne kadar Bitrota ve kullanıcıları için işler iyi gitse de bir anda olanlar herkesi şaşırttı. Öyle ki platforma yapılan kullanıcı yorumları, ilk başlarda sürekli 5 yıldız civarındaydı. Dolandırıcılık olayı yaşandıktan sonra ise birçok kullanıcı, yorumunu geri çekerek dolandırıldıklarını ifade etti.

Edinilen bilgilere göre şirket, kısa süre önce Kenan Altun ve Hasan Özkan tarafından kuruldu. Şirket, yatırımcılara belli bir miktarda gelir kazanacaklarını vadetti. Yani dolandırılanlar arasında sadece platform kullanıcıları değil aynı zamanda yatırımcılar da var. Her geçen gün yeni bir şikâyet alan savcılık, yapılan araştırmalar sonucu Kenan Altun ve Hasan Özkan için yakalanma kararı çıkardı. Kişiler, hala kayıp.