Mercedes Benz Vision EQXX Full Şarjla Ne Kadar Yol Katediyor?

Son dönemde petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle pek çok firma elektrikli otomobil tasarımlarına yöneliyor. Tesla Model S Long Range Plus ve Luciad Air’in ardından öne çıkan bir model olan Mercedes Vision EQXX da bu araçlardan biridir. Benzerlerine göre pek çok avantajı bulunan bu model, aynı zamanda teknolojinin geldiği son noktayı da gözler önüne seriyor. 

Mercedes Benz Vision EQXX’in Özellikleri

Elektrikli ulaşım, geçmişten günümüze pek çok insanın dikkatini çekmiştir. Öyle ki ilk elektrikli araç, 1835 yılında Thomas Davenport tarafından icat edilmiştir. Zaman zaman belirli nedenlerle elektrikli araç üretimi sekteye uğrasa da günümüzde bu araçlara yoğun ilgi vardır. Bunun en önemli nedeni ise elektrikli araçların karbon salınımı yapmadan, çevreye fosil yakıt bırakmadan çalışıyor olmasıdır. Bu amaç doğrultusunda pek çok marka farklı özellikte elektrikli araç üretmiştir. Bunlardan birisi de Mercedes Benz Vision EQXX Full’dür.

Ulaşımın daha konforlu olmasını sağlayan Mercedes Benz Vision EQXX Full, yenilikçi yönüyle öne çıkar. Zorlu yolculukların kolaylıkla üstesinden gelen bu araç, gelişmiş teknolojik donanıma sahiptir. Bu aracın gerçek yaşam koşullarına uygun olup olmadığını ölçmek için simülasyon ortamları oluşturulmuştur. Ayrıca sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretilen bu araç, çevreye zarar vermez.

Minimum ağırlık ve maksimum konfor felsefesine göre üretilen Mercedes Benz Vision EQXX, rakiplerine fark atar. Yüksek pil gücü ve verimliliği ile göz dolduran bu araç, ileri teknolojik ürünler kullanılarak üretilmiştir. İnsan beyninin işlevselliğini taklit eden bu araç, yazılım teknolojisi kullanılarak eşsiz bir yapıya büründü. Bu verilere ek olarak aracın pek çok özelliği bulunmaktadır.

Mercedes-Benz Vision EQXX’in diğer özelliklerini kısaca açıklamak gerekirse şu alt başlıklar altında verilebilir;

  • 100 km yol giderek 10 kWh’dan daha az enerji harcar.
  • Toplam ağırlığının 1,750 kg’dır.
  • Aerodinamik optimizasyonuna sahiptir.
  • Tavanına monte edilen 117 güneş pili ile enerjisini üretir.
  • Hyperscreen ön paneli 47,5 inç boyutundadır.

Mercedes Benz Vision EQXX’in Menzili Ne Kadar?

Son dönemde ilgi çeken otomobillerinden birisi de Mercedes Benz markasının geliştirdiği Vison EQXX’dir. Ürün hem teknik özellikleri hem de görünüşü ile pek çok kişiyi cezbetmektedir.

Yenilikçi modellerden birisi olan bu araç, güneş enerjisi sayesinde kolaylıkla şarj edilebiliyor. Maksimum konfor sunan bu modelin iç tasarımında kesinlikle hayvansal ürünler kullanılmıyor. Aracın hem zemininde hem de kapı döşemelerinde geri dönüştürülmüş pet şişe malzemeler kullanılıyor. Otomotiv mühendisliğinin geleceğine ışık tutan bu model, rakiplerine göre daha önemli bir menzil avantajına sahiptir.

Tek bir şarjla 1.000 km yol kat eden Mercedes Benz Vision EQXX, rakibi Lucid Air Dream’ın menzilinden 160 kilometre, Tesla Model S Long Range Plus’a göre ise 350 kilometre daha uzun bir menzile sahiptir.

Mercedes Benz Vision EQXX Ne Zaman Üretilecek?

Gelişmiş yazılım sistemleri kullanılarak üretilen Mercedes Benz Vision EQXX, otomotiv mühendisliğinin geleceğine ışık tutuyor. Gerek yakıt tüketimi gerekse konfor özellikleri bakımından tüketicilerin beklentilerini karşılayan bu araç, 21. yüzyıla damga vuruyor.

Mercedes’in yeni canavarı olarak sahneye çıkacak olan bu model, sadece 18 ayda boş bir kâğıttan tamamlanmış bir projeye dönüştü. Düşük ağırlığa sahip olan bu otomobil, doğadan ilham alınarak üretiliyor. Dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretilen bu araç, aynı zamanda bitki malzemeleri de içeriyor.

Üretildiği an en uzun araç olma özelliğini kazanacak olan bu model, bir mühendislik harikası olma özelliğini taşıyor. Geleceğin otomobilleri arasında yerini alan Mercedes Benz Vision EQXX’in tanıtımı 3 Ocak’ta yapıldı.