Tesla Sürücüsüz Araç Teknolojisi

Şehir içinde ve otoyollarda artık arkanıza yaslanacak ve seyahatin keyfini çıkaracaksınız. Nasıl mı? Tesla firmasının sürücüsüz otomobil teknolojisi ile!

Tesla Sürücüsüz Otomobil Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Sürücüsüz otomobil teknolojisi, tamamen otopilot yazılımı ile ilgilidir. Yani Autopilot gelişmiş sürüş yardım sistemleri (ADAS) paketi, Tesla otomobillerinin, hem şehir içi yollarda, hem de şehirlerarası yollarda kendi kendine gitmesini sağlıyor.

Tesla otopilot, sürücünün sürüşe dikkatini daha çok vermesi için yardımcı oluyor. Yani sürücünün direksiyon simidi ile daha az etkileşime girmesini sağlıyor. Seviye 2 otonom sistemi adı da verilen yazılım, otomobilin önünde ve arkasında bulunan sensorlar ve kameralar yardımıyla, aracın yolda güvenli bir şekilde gidebilmesini sağlıyor.

Sürücüsüz otomobil sisteminde:

  • Sekiz harici kamera,
  • 12 ultrasonik sensor ve
  • Güçlü ve yerleşik yazılım sistemi

Bulunuyor. Tesla Model 3 ve Model Y araçlarında kamera tabanlı Tesla Vision yazılımı bulunuyor. Model S ve Model X’lerde ise radar sistemine benzer sistemler kullanılıyor.

Yani Tesla otomobillerinin farklı modellerinde, farklı yazılımlar kullanılıyor ve bu yazılımlar, otomobilde bulunan donanımlarla birlikte sürücüsüz otomobil özelliğinin kullanılabilmesini sağlıyor.

Özellikleri Neler?

Otomatik Pilotta Gezme

Kavşaklarda kurallara göre hareket etme ve dönüşlerde otomatik olarak sinyal verme özelliği bulunuyor. Yazılımda bulunan navigasyon sayesinde, otoyoldan çıkışa otomatik olarak yönlendirme ve en kestirme varış noktasına ulaşma gibi özellikleri otomatik olarak yapabiliyor.

Otomatik Şerit Değiştirme

Sürücü şerit değiştirmek için sinyal verdiğinde, sürücüsüz otomobil yazılımı, en uygun zamanda otomatik olarak şerit değiştiriyor. Sistem, Autosteer sistemi ile birlikte çalışıyor.

Otopark Özelliği

Aracın dikey ya da paralel olarak park edilmesine yardımcı olan bir özelliktir. Araç, park manevrasını tamamladıktan sonra, otomatik olarak park konumuna geçer.

Çağırma Özelliği

Eğer aracınızı dar bir alana park etmişseniz, aracınıza tekrar binmek için yanına gitmenize gerek yok. Otomatik çağırma özelliği sayesinde aracınızı bulunduğu yerden hareket ettirebilir ve yanınıza kadar getirebilirsiniz.

Trafik ve Dur İşaret Kontrolü Özelliği

Bilgisayara tanımlı bulunan trafik işaretlerine göre sürücüsüz otomobil hareket eder. Böylece tüm trafik kurallarına otomatik olarak uymuş olursunuz.

Otomatik Acil Frenleme

Araçları ya da engelleri otomatik olarak algılar ve fren sistemini devreye sokar.

Ön Çarpışma Uyarısı

Aracın önündeki hareketli ve sabit nesneleri, güvenli mesafede algılayarak, aracı çarpışmalara karşı uyarır.

Yan Çarpışma Uyarısı

Hareket halindeyken ya da araç dururken, yanda olabilecek çarpışmalara karşı sürücüyü önceden uyarır.

Engel Farkında Hızlanma

Düşük hızlarda seyrederken aracın önünde bir engel algılandığında aracın hızını otomatik olarak artırır.

Kör Nokta Uyarısı

Aracın etrafında bulunan kamera ve sensorlar sayesinde, yan şeride geçerken bir araç algılandığında sürücüyü uyarır.

Şerit Kalkış Uyarısı

Aracın şeritte kalması adına, direksiyonu düzelten manevralar yapar.

Acil Durum Şeridinden Ayrılma

Eğer başka bir şeride geçmek isterseniz ve geçtiğinizde çarpışma tehlikesi yaşarsanız, aracınızı otomatik olarak eski şeridine döndürür. Böylece aracın kaza yapmasına engel olmuş olur.

Tesla Otopilot ile Sürüş Güvenli mi?

Bu kadar özellik saydık ancak, asıl soru bu sistemin güvenilir olup olmadığı!  Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), sürücüsüz otomobil teknolojisine sahip olan Tesla Otomobilleri yakından takip ediyor. İdare yapmış olduğu incelemeler ve gözlemleri bir rapor halinde geçtiğimiz aylarda yayınladı.

Sonuç ise şu şekilde: 2014 yılından 2022 yılına kadar piyasaya toplam 830.000 Tesla otomobili sürüldü ve satışı gerçekleşti. En çok satın alınan modeller: Model Y, Model X, Model S ve Model 3 oldu. Bahsettiğimi yıllar arasında bu modellerle 15 yaralanma ve 1 ölümle sonuçlanan kaza gerçekleşti.

Yaşanan kazalardan dolayı Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla araçları üzerinde Mühendislik analizlerine devam edeceğini hatta ileri aşamada araştırmaların gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Aradan geçen 7 yıl gibi bir sürede Tesla araçlarının yaşadığı kazalara bakacak olursak, aslında bizler için güvenlidir diyebiliriz. Çünkü dünyadaki diğer otomobil markalarının kaza oranları ile karşılaştırıldığında, bu kaza oranlarının çok az olduğu anlaşılabilir.