Dünyada Sahibinden Benzeri Emlak ve Otomobil Siteleri

2022’nin En İyi Emlak Siteleri

1.     Zillow

Microsoft yöneticilerinin 2006’da kurduğu Zillow, emlak sektöründe kullanıcılara hizmet veren ve her yönüyle en iyi hizmeti sunan gayrimenkul platformdur. Alıcılar, satıcılar, ev sahipleri ve diğer emlak uzmanlarının ihtiyaç duyacakları bütün araçları barındıran site esnek yapısı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Zillow uygulamasının özellikleri şunlardır;

  • 135 milyondan fazla emlak ilanı barındıran veri tabanı
  • Geniş bir kriter filtreleme altyapısı
  • Finansman için uygun bağlantılar
  • Ev alım satımı hakkında geniş bir bilgi deposu
  • Her yerden erişim için pek çok mobil uygulama özelliği

Android ve iOS cihazlarda en çok indirilen uygulamalardan birisi olan Zillow, Google Play üzerinden 10 milyondan fazla indirilmiş ve beş yüz bini aşkın kişi tarafından 4.4 ortalama puan ile değerlendirilmiştir.

Apple Store’da ise 5,5 milyon kullanıcı 4.8 ortalama puan ile uygulamayı oldukça iyi bulmuştur. Uygulamanın tablet ve telefonlar arasında senkronizasyon özelliği kullanıcılara her yerden erişim imkânı sunmaktadır.

Ücretsiz olan Zillow web sitesi ve telefon uygulaması ile her türden emlak için satılık veya kiralık araması yapabilir ve resimlerini inceleyebilirsiniz. Acenteler ve kredi kurumlarıyla iletişime geçebilir veya aramalarınızı kaydederek daha sonraki zamanlarda kullanabilirsiniz.

2.     Realtor

Ulusal Emlakçılar Federasyonu’na bağlı olan Realtor emlak sitesi en güvenilir verileri kullanıcılara sunması ve bu verileri sürekli güncel tutması nedeniyle tercih edilen bir web sitesidir.

Ev, arazi ve kiralık ev listelerini barındıran Realtor emlak uzmanları tarafından derlenen veri tabanlarını kullanır. 1994 yılında açılan web sitesi dijital alanda faaliyet gösteren ilk emlak sitesidir. Yerel ve güvenilir emlakçıları bulmayı ve iletişim kurmayı kolaylaştırır. Sitedeki emlakçılar “Ulusal Emlakçılar Derneği (NAR)” etik kurallarına uygun hizmet vermeyi taahhüt etmektedir. Yerel konut piyasasına yönelik piyasa eğilimleri ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yapma imkânı sunar. Telefon ve tablet uygulaması da bulunmaktadır.

3.     Trulia

2005 yılından bu yana hizmet veren Trulia, web sitesi ve telefon uygulaması ile ön plana çıkan bir emlak arama hizmeti web sitesidir. Kullanıcılar basit arayüzü ve telefonlarından kolayca arama ve seçim yapabilme imkânı sayesinde aradıkları ev, arazi veya kiralıklara ait bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.

Ayrıntılı demografik verileri ve uygun fiyat kombinasyonlarını görüntüleme özelliği Trulia’yı diğer uygulamalardan ayırır. Web sitesi, mağazalara yakınlık gibi yaşam tarzı faktörlerini arama sürecine filtre olarak dâhil etmektedir. Zillow gibi, Trulia uygulaması da kullanıcı dostudur.

4.     Foreclosure

1999 yılında birkaç emlak uzmanı tarafından faaliyete geçirilen site, hacizli gayrimenkuller için hizmet verir.  Foreclosure en iyi arama kriterleri, sıralama, listeleme kriterleri ve belki de en önemlisi alanında uzman kişilerin kurduğu bir platformdur.

Bir haciz satın alma süreciyle ilgili bol miktarda “Nasıl yapılır” makaleleri ve öğretici videolar bulunan web sitesinde 750.000’den fazla hacizli, hacze matuf, iflas ve vergiden hacizli emlak veri tabanında tutulmaktadır. Verileri günlük olarak resmî kurumlardan alınarak güncellenir ve kullanıcılara sürekli güncel bilgiler sunulur.

5.     Apartments

Apartments, farklı veri tabanları kullanarak listeleme yapmaktadır. Kiralık ev arama hizmetleri için en ideal araçlardan biridir. Kullanıcıların harita üzerinde kriterlerine göre arama yapmalarına olanak tanır. Bütün süreci basitleştiren “Poligon” aracıyla işlemler daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir. Potansiyel müşterilerin arama tarihlerine uygun yerleri listelemenin yanında kiralık mülkün bulunduğu bölgede yaşam hakkında da pratik bilgiler sunar.

2022’nin En İyi Otomobil Siteleri

1. Autotrader

Cox Automotive markasına ait bir alt şirket olan Autotrader’ın web sitesinin araç veri tabanında, 40.000 galerici ve 250.000 bireysel aboneden 3 milyondan fazla araç listelenmektedir. Araçları satın almak ve satmak için kullanıcılara çeşitli ipuçları sunan sistem araç karşılaştırma ve geçmiş rapor desteği ile birlikte finans, sigorta ve garanti gibi pek çok ekstra özellik sunar.

2. eBay Motors

eBay Motors, 20 yıldan fazla online pazarda işlem gören eBay firmasına ait bir araç satış sitesidir. Yeni ve kullanılmış araçlara ek olarak motosiklet ve tekne gibi araçlar da bulunmaktadır. Hatta çeşitli hobi araçları da sitede yer alır. Açık artırma veya sabit fiyat ile araç satışı mümkündür. Böylece satışı yapılan araç için tahmin ettiğinizden fazla gelir elde edebilirsiniz.  Her üç dakikada bir araç satılan sitede resmi işlemleri satıcının kendisinin gerçekleştirmesi gerekir.

3.     Craigslist

Gazeteye araç satış ilanı vermeye benzeyen Craigslist’te satış için araç kaydı yaptığınızda küresel Craiglist sitelerinde aracınız listelenmiş olur. Galericilere satış özelliği sunulmasa da 30 günlük bir ilan için sadece 5 $ ödemek yeterlidir.

4.     CarGurus

TripAdvisor’ın ortaklarından birisi tarafından 2006 yılında kurulan CarGurus’un veri tabanında, 5 milyondan fazla araç listelenmektedir. Güçlü veri analitiği ve araç geçmişi raporlarına sahiptir.

5.     Cars

1998 yılında kurulan Cars araç satıcılarını alıcılarla buluşturur. Hem oto galerilere hem de satıcılara hizmet vermektedir. Ağır hasarlı, evrakları eksik veya hurda araçları Cars’ın ortak sitesi Peddle aracılığıyla satabilirsiniz.