Dünyanın İlk İnteraktif Müzik Klibi

Hem müziği hem dans hareketleri hem de video klipleri ile tüm dünyayı sallayan Doja Cat, en sonunda bunu da yaptı! Doja Cat lakaplı Rap ve R&B müzisyeninin geçtiğimiz aylarda yayınlanan ”Woman” adlı şarkısı, tüm dünyada büyük ses getirdi. Bunun sebebi sadece şarkı değil, şarkı için çekilen interaktif video klibi.

Dünyanın İlk İnteraktif Müzik Klibi Yayınlandı

Code Who Girls adlı bir kuruluş, başarılı müzisyen Doja Cat ile anlaşma imzalayarak daha önce planlanan dünyanın ilk interaktif müzik klibi çalışmasını yayınlamayı başardı. Bu kuruluş, 2012 yılından beri bilgisayar bilimi sektöründeki kadın sayısını arttırmak için çeşitli projeler üretiyor.

Code Who Girls, geçen ay çıkan Woman şarkısı ile büyük beğeni toplayan şarkıya özel interaktif bir video klip hazırladı. Bu video klibin amacı ise kadınları programlama ve yazılım öğrenmeye teşvik etmek. Kuruluş, bu müzik klibinin haberini Twitter‘dan paylaşarak duyurdu. Bu interaktif müzik klibi boyunca olacakları tamamen izleyiciler seçiyor.

Neden İnteraktif Müzik Klibi?

İnteraktif müzik klibi sayesinde izleyiciler, yazılım becerilerine dayanarak kendi video kliplerini yapabilecek. İşte İnteraktif müzik klibi ile yapılabilecekler:

  • Öncelikle kişiler, interaktif müzik klibi sayesinde videonun gidişatına karar verebilmektedir,
  • İzleyiciler, videonun yayımlandığı siteye giderek videonun ne zaman duraklayacağını görebilecek ve buna göre kod yazarak hikâyeyi kendi yaratıcılığına göre ilerletebilecek,
  • İzleyiciler, her video durduğunda kod satırlarında belirli değişiklikler yaparak boşlukları istedikleri gibi doldurabilir,
  • Tüm bu işlemlerin sonunda ise izleyicilerin kodlar ile süsledikleri videoda neler yaptıkları, nasıl bir video hazırladıkları görüntülenmektedir.
  • Kısacası interaktif müzik klibi ile kendinize ait özel bir video klip düzenleyebilirsiniz.