Tesla Model Y

Tesla araçlarını bilmeyen en azından ismini duymayan kimse yoktur. Bu araçlardan bahsetmeden önce araçların mucidinden bahsedelim. Çağımızın en popüler ve başarılı iş adamları arasında kabul edilen Elon Musk 1971 Güney Afrika doğumlu bir mühendis, teknoloji girişimcisi ve endüstriyel tasarımcıdır.

Elektrikli araçlara büyük ilgi duyan Musk, Tesla Motors’un kurucu ortaklarından biridir. İlk elektrikli spor araba modeli olan Roadster’ın imalatının ardından Tesla modelleri gitgide güçlenerek ve geliştirilerek kullanıcılara sunulmuştur. Uygun fiyatlı elektrikli araç teknolojisiyle Tesla araba modelleri kullanıcılara sunulmaktadır.

Tesla Model Y de bu araç modellerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Verimli ve hızlı, evde şarj imkânı sunan, boyutuna göre geniş bir alanı olan Tesla Model Y, aynı zamanda hızlı şarj imkânına sahiptir.

Tesla Model Y’nin Menzili Ne Kadar?

Yapılan araştırmalar sonucunda Tesla model Y’nin menzili ortalama olarak 393 km olarak karşımıza çıkmaktadır. Tesla Y modeli kullanıcılarına pek çok özellik sunmaktadır:

  • Aracın menzil değeri şehir içi ve şehir dışındaki kullanımına göre değişim göstermektedir. Şehir içinde sürüldüğü takdirde aracın menzil değeri 421 km iken; bu değer şehir dışı kullanımda 357 km’dir.
  • Bu özelliklerden ilki tamamen elektrik kompakta sahip olan SUV teknolojisidir.
  • Araç oturma imkânı bakımından 5 ile 7 kişinin oturabileceği bir alana sahiptir.
  • Aracın sürüş sistemi arkadan itiş teknolojisine dayanmaktadır ve batarya kapasitesi de 55 kWh’tır.
  • Araç şehir içinde kullanıldığında 150 Wh/km; şehir dışında ise 176 Wh/km enerji tüketimi gerçekleştirmektedir.
  • Uzun menzil modelinde araç 97 km hıza 4,8 saniyede, performans modelinde ise 3,5 saniyede çıkmaktadır.
  • Araç kaliteli ve rahat bir sürüş için çift motor gücü sunmaktadır.

Bu özellikleri ile model Y’nin, hem menzil hem de performans ve verimlilik kombinasyonu olarak elektrikli araçlar arasında dokunulmazlığa sahip olduğunu söylememiz mümkündür.

Model Y’nin Oto Pilot Özelliği

Otopilot özelliği genel tanımda insan etkisi olmadan aracın kendi kendini yönetmesini sağlayan bir özelliktir. Bu kapsamda bazı otopilot özelliğe sahip olan otomobillerde eller serbest kullanım mümkün hale gelmektedir. Ancak otopilot özelliği, Tesla Y modelini hız sabitleyici ile kullanma imkânı sağlamaktadır. Yani oto pilot açıkken eller serbest kullanım önerilmemektedir. Bu özellik aslında yarı otonom, yani sürücü destek sistemidir. Aracın şeritte hızını sabit bir şekilde sorunsuzca kullanma ve sürücünün araç kullanımını kolaylaştırma hedef alınmaktadır.

Tesla üreticileri çok kısa bir süre öncesinde Model Y ve Model 3 araçlarında hem kamera hem de radar amacıyla kullanılabilecek kamera tabanlı bir teknolojinin hayata geçirileceğini duyurmuştur. Bu sayede Tesla Y oto pilot özelliğinin yanı sıra trafikte ve araç seyrinde aracın güvenliğini sağlayan bir sistemi sürücülere sunacak.

Supercharging Özelliği Nedir?

Süper şarj, aracın en kısa sürede şarj edilmesini mümkün kılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile araç normal şarj süresinden çok daha kısa sürede şarj olmakta ve kullanıma hazır hale gelmektedir.

Aracın ne kadar hızlı şarj edileceği de kullanılan elektrik sisteminin gücüne ve kapasitesine göre değişim göstermektedir. Her ne kadar süper şarj kullanıcılara çok daha hızlı ve pratik bir şarj etme imkânı sunsa da Tesla model Y kılavuzunda, şarj yöntemi olarak supercharging özelliğine mümkün olduğunca az başvurulması gerektiğine dair bilgi yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni süper şarj etmenin sürekliliği durumunda bataryadan alınacak verimliliğin azalma ihtimalinin yüksek olmasıdır. İkinci neden olarak ise hızlı şarj daha pahalı bir kullanımı beraberinde getirebilmektedir.

Elon Musk, Tesla’nın Cybertruck EV’sinin High-End 4 Motorlu Varyantına Sahip Olacağını Duyurdu