Yakın Gelecekte Bizleri Bekleyen Yeni İcatlar

Çin, Pekin ile Londra Arasında Hızlı Tren Hattı Kuracak

Pekin hükümeti son yıllarda eski İpek Yolu’nu yeniden canlandırmak amacıyla aralarında Türkiye’nin de olduğu Batılı ülkelerle bazı görüşmeler yapmıştı. Bu kapsamda Çin’den Avrupa’ya demir yolu üzerinden kesintisiz şekilde giden ilk tren olan Çin Demiryolu Ekspresi (China Railway Express) geçtiğimiz kasım ayında uzun yolculuğunu Çekya topraklarında tamamlamıştı. Çin’in bu projesini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 20 ülkeyle masaya oturması gerekiyor. Bu tren hattının altyapı maliyetini karşılamak amacıyla Pekin’in diğer ülkelerle maden, kereste ve petrol gibi yer altı ve yer üstü kaynakları karşılığı bir anlaşma yapacağı açıklanmıştı.

Tüm Ekranlar Çok İnce Ve OLED Sistemine Sahip Olacak

Bilgisayar ve televizyon ekranlarında kullanılan teknoloji kullanım alanının her geçen gün genişlemesi sebebiyle oldukça hızlı gelişiyor. 2020’nin başlarında LCD tarzı monitörler kullanılmaya devam etse de neredeyse kağıt inceliğindeki OLED ekranların yakın zamanda piyasanın büyük çoğunluğunu ele geçirmesi düşünülüyor. Bu ekranların çoğunluğu da dokunmatik özelliğe sahip olacak. Liebhold bu teknoloji sayesinde duvar, ayna ve pencere camları üzerlerinde OLED ekranlarının yaygın olarak kullanılacağını öngörüyor.

Biyo Yakıtlar Fosil Yakıtlarla Yarışabilir Hale Gelecek

Amerikan ordusu kullandığı yakıtın yüzde 50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edileceğini açıkladı. Özellikle okyanuslarda uzun yol alan donanma gemilerinin bu yönde ilk adımı atacağı düşünülüyor. Her sene milyarlarca dolar harcama yapan bir kurumun bu atılımının, yakın zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının çevre dostu biyo yakıtlarla mali açıdan rekabet edebilir hale gelmesini hızlandıracağı öngörülüyor.

Sürücüsüz Araçlar

Tesla gibi birçok firma arabaların kendi kendine gidebilmesi için çok gelişmiş yazılımlar piyasaya sürdü. Şu anda Amerika başta olmak üzere birçok ülkede bu yazılımlarla aracınızın direksiyonuna dokunmadan bir noktadan belirtilen adrese gidebiliyorsunuz. Uber gibi taksi hizmeti veren teknoloji firmaları da kendi otonom araçlarını yollara çıkarabilmek için büyük çaba harcıyor. Google ve DARPA gibi kuruluşlar da bu teknolojinin öncü isimlerinden.

Popular Science dergisi otonom araçların en büyük eksikliğinin, kendi arasında kablosuz bir iletişim ağına sahip olmaması olarak gösteriyor. Ancak bu teknoloji hemen yaygınlaşmasa da gelecek 10 senede yaşamın bir parçası olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İnsan Beyninin İşletme Gücüne Sahip Bilgisayarlar 1000 Dolara Alınabilecek

Ağ teknolojileri şirketi Cisco bu tahmini birkaç sene önce yapmıştı. Bu öngörü, bazı yönleriyle mantıklı görünüyor. Şu anda bilgisayar işlemcilerinin devir sayısı oldukça hızlı gelişiyor. Birçok teknoloji uzmanı bunun 10 sene içerisinde büyük ihtimalle mümkün olacağını düşünüyor.

Beyne Yerleştirilen Mikro Çiplerle Aygıtları Kontrol Edebileceğiz

Teknoloji devi ve çip üreticisi Intel, beyne çip yerleştirip tepki alınabildiğini ancak bir aygıtı kontrol edebilecek seviyeye gelinemediğini söylüyor. Beyin, karmaşık yapısıyla hala bilim insanlarının biyolojik sırrını çözmeye çalıştığı organlarımızın başında geliyor. Liebhold “Sinirsel iletişim hem kimyasal hem de elektrikle ilgili bir eylem” diyerek 2020’den itibaren beyinlere çip takılacağını ancak çok sınırlı eylem kapasitesine sahip olacağını belirtiyor.

Uzaya Ticari Turistik Uçuşlar Yapılabilecek

Atmosfer dışına yolculuk herkesin hayal ettiği bir şey. Günümüzde oldukça masraflı olan bu teknoloji yakın zamanda belli bir zümreye has olması kaydıyla yaygın hale gelecek. SpaceX gibi bazı firmalar roket teknolojisinde piyasadaki rekabeti oldukça artırdı.

Ancak uzay da uzun süre kalınmasının bazı metabolizmalara nasıl tepki vereceği ve buna karşı nasıl bir önlem alınacağı henüz muamma. Ay, gök taşları ya da maden arama çalışmalarının ise ticari açıdan 2020’de başlayacak 10 yıllık dönemde yapılması şu an için pek mümkün gözükmüyor.

Anında (Simultane) Lisan Tercümesi Mobil Aygıtlarda Yaygınlaşacak

Şu anda Google gibi teknoloji devleri Google Translate uygulaması üzerinden bunu uygulamaya başladı bile. Elbette ücretsiz olan bu uygulamanın bazı eksik yönleri bulunuyor. DARPA (ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) bu konuda çok daha gelişmiş bir teknoloji kullanıyor. 2020’den sonra bu teknolojinin oldukça yaygınlaşması düşünülüyor ancak bazı dillerin tercümesi konusunda algoritmaların geliştirilmesi şart.