En İyi Elektrikli Arabalar 2022

Fosil yakıtların atmosferimize verdiği zararlardan dolayı artık daha çevreci uygulamalar hayatımızda yer almaya başladı. Elektrikli araba modelleri de bunlardan birisidir.

Elektrikli araba modellerinde ise en ideal özellikler, menzili ve şarj süresidir. Her ne kadar yedek olarak benzin deposu olsa da, çoğunlukla elektrik kullanılacağından, şarj kapasitesi ve aracın ulaşacağı maksimum mesafe hayati öneme sahiptir.

En İyi Performansa Sahip Modeller?

Jaguar i-Pace

Klasik jaguar tasarımı ve modern teknolojinin sonuna kadar kullanımı! Peki ya dünyanın en prestijli arabasını elektrikli kullansaydınız?

Jaguar i-Pace modeli listemizin en başında yer alıyor. Çünkü 400 kilometre sürüş menziline sahip. Jaguar elektrikli SUV modeli 656 litrelik bagaj hacmine sahip ve aynı zamanda ailelere de hitap ediyor.

400 Ps motor gücüyle, saatte 200 kilometre hız yapabiliyor. 10 saat şarj dayanma süresiyle beklentinizi fazlasıyla karşılayabilecek özelliklere sahip. Enerji kapasitesi 900 kWsa ve Lityum İyon pillerine sahip.

Kia Soul EV

Ülkemizde de oldukça popüler olan Kia modelleri, yeni elektrikli araçlarla bizlere sürüş keyfi yaşatmaya devam edecek. 64 kWh boyutundaki pilleri ile bu araç 450 kilometre menzile kadar gidebiliyor. 204 HP canavar gibi bir motora sahip. 54 dakikada %80 oranında bataryaları şarj olabiliyor.

Nissan Leaf

Geçtiğimiz yıllarda, en çok satan otomobil ödülünü alan Nissan Leaf, tek şarj ile 378 kilometre gidebilen elektrikli aracı üretti. 8.5 saatte tam enerjiyle dolan bataryaları ve 40 kWh büyüklüğünde elektrik motoru ile Nissan Leaf, satın alan sürücülere büyük avantajlar sağlıyor.

Hyundai Kona Electric

Güney Kore ülkesinin en prestijli markası olan Hyundai, geçtiğimiz yıllarda ürettiği Kona modeli ile elektrikli otomobil piyasasına hızlı bir giriş yaptı. 150 kW/204 Ps motor gücüne sahip Kona modeli maksimum saatte 167 kilometre hız yapıyor. 75 dakikada %80 oranında şarj oluyor. Lityum İyon bataryaya sahip ve 449 kilometre menzile sahip.

Hyundai IONIQ

Bu araçla 100 kilometre gidebilmeniz için aracınızı beş dakika kadar şarj etmeniz yeterli olacaktır. Tek bir şarjla 480 kilometre menzile kadar gidebilirsiniz. Dünyanın en iyi elektrikli otomobillerinden bir tanesidir.

Elektrikli Araba Fiyatları?

2022 yılı itibariyle en iyi elektrikli araba markaları fiyatları, 1 milyon TL ile 4 milyon TL arasında değişiyor. Şimdilik biraz pahalı olsa da, ilerleyen zamanda elektrikli araba modelleri yaygınlaştıkça fiyatları da düşecektir.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Dünyanın en iyi elektrikli arabası listemizin de ilk sırasında olan Jaguar markasına aitti. Gerçi bu markayı ülkemizde alabilecek kişi sayısı çok azdır. Ancak Türkiye’de de elektrikli araba satın alan kişi sayısının gün geçtikçe arttığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde en çok satılan elektrikli araba modellerini:

  • Audi E-Tron Advanced
  • Porsche Taycan
  • BMW i4
  • Citroen AMİ
  • DFSK
  • Hyundai Kona
  • Jaguar I-Pace
  • Kia EV6
  • Mercedes Benz EQE 300 AMG