Yakın Gelecekte Uçabileceğiz!

Sokaklarda trafik sıkışıklığı, dolu metrolar ve trenler, gideceğiniz yere uçmak ne kadar pratik olurdu. Bu tam olarak birçok şirketin üzerinde çalıştığı konu yani uçan arabalar: AirCar projesi.

Uçan Arabalar Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Stefan Klein, AirCar’ı birkaç yıl önce Slovakya’da tanıttı. Şuan Slovak trafik otoritesi arabayı hava trafiği için sertifikalandırmış durumda. Bir arabanın boyutunu ve dolayısıyla günlük kullanıma uygunluğunu bir uçağın hareket özgürlüğü ile birleştirmek uçan arabalar fikrini doğurdu. Araba tasarımcısı Klein tarafından tasarlanan AirCar, aslında kanatları katlanmış bir spor arabaya benziyor. Kanatlar açıldığında, AirCar çim veya asfalt pistte bir uçak gibi havalanabiliyor. Klein, yaklaşık 30 yıldır uçan arabalar konsepti üzerinde çalışıyor.

Önde gelen bir otomobil üreticisine göre, bu on yılın sonunda dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde uçan arabalar gerçek olacak ve trafik sıkışıklığının ve araç emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacak. Güney Koreli otomobil markası Hyundai’nin Avrupa operasyonlarının CEO’su Michael Cole, firmanın kentsel hava ulaşımına çok önemli yatırımlar yaptığını belirterek, “Bunun gerçekten geleceğin bir parçası olduğuna inanıyoruz” dedi.

Satıcılar tarafından açıklanan planlamaya göre, uçan arabaların ticarileştirilmesi 2025 civarında gerçekleşecek. O zamana kadar, Paris 2024 Yaz Olimpiyatları ve Expo 2025 Osaka, küresel ilgi odağı olacak gibi duruyor. Bu nedenle, hem Paris hem de Osaka, uçan arabaları konuşlandırmış durumda.

Paris, 2024 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarında yolcuları feribotla taşımak için iki özel uçuş yolu oluşturmayı planlıyor. Bir rota yolcuları Paris-Charles de Gaulle ve Le Bourget havaalanları üzerinden taşıyacak, ikincisi ise Fransız başkentinin güneybatısındaki iki banliyö arasında seyahat edecek. Şu anda Volocopter ve Airbus’ın Paris Olimpiyatları için ticari planları mevcut. Volocopter, elektrikli hava taksi ‘helikopteri’ VoloCity’yi 2021’de Le Bourget havaalanından başarıyla uçurdu. Yine 2021’de Airbus, tüm elektrikli, kanatlı, dört koltuklu bir eVTOL multikopter konsepti olan CityAirbus NextGen’i tanıttı.

Japonya, gelecekte uçan arabalar için çok ayrıntılı bir yol haritası belirledi: 2025’te düzenli uçuşlar açılacak, 2030’da rotalar eklenecek ve 2035’te uçan arabalar daha büyük ve çeşitli hale getirilecek.

Günümüzde geliştirilmekte ve son derece umut vadeden birkaç proje mevcut. Yollarda ve gökyüzünde gezinen bu muhteşem makineleri görmemiz çok uzun sürmeyebilir.

Dünyadaki Uçan Arabalar

Önümüzdeki yıllarda satışa sunulabilecek, geliştirilmekte olan en dikkate değer uçan araba ve elektrikli uçan araba listesini aşağıda bulabilirsiniz.

AeroMobil 4.0

İlk olarak 1990 yılında bir taslak şeklinde tanıtılan AeroMobil, uçan arabalar hayalini gerçeğe dönüştürme hayalini gerçekleştirmeye önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. AeroMobil, iki kişilik bir uçak ve kişisel ulaşım için tasarlanmış bir araçtır. 4. nesil şimdiye kadarki en gelişmiş versiyondur ve yaklaşık 10.000 saatlik testten geçmiştir.

Klein Vision AirCar

Klein Vision, resmi uçuşa elverişli olduğunu kanıtlayan sertifikayı almış, Slovakya merkezli bir mühendislik şirketidir. Sertifika, AeroMobil 4.0’a benzer bir tasarım konsepti olan AirCar’a verilmiştir. Klein Vision’ın kurucusunun, AeroMobil’in uçan arabasının daha önceki yinelemeleri üzerinde de çalıştıklarını bildirmiştir.

Renault AIR4

Renault markası 60. yıldönümünü kutlarken, şirket Renault 4’ü modern bir pazar için yeniden yaratmak istemiştir. Bu nedenle, onu uçurmaya karar verdiler. AIR4’ün gövdesi orijinal Renault 4’e çok benziyor, ancak tamamen modern bir malzeme olan karbon fiberden yapılmıştır. Daha tanıdık bir eVTOL çerçevesine monte edilmiş araba benzeri bir gövdeye sahip.

Terrafugia TF-X

Terrafugia’nın konsept otomobili, firma tarafından düşünülen ilk uçan otomobil değildir. Halihazırda ‘Transition’ adı verilen bir uçan araç üzerinde çalışıyorlar. Şirket son aylardaki ilerlemesini ya da eksikliğini göz ardı ederek, ikinci uçan arabasını çıkardı ve bu göze oldukça iyi geldi.

Uçan Araba AirCar

“Uçan arabalar” kelimesini duyduğunda bilim kurgu filmlerini düşünen herkes Aircar 1’i gördüğünde hayal kırıklığına uğrayabilir. Slovakya’dan hareket eden araba, kanatlarını açarak ve aracın arkasındaki pervaneyi döndürerek uçan bir arabaya dönüşüyor. Yapımcılara göre, tüm geliştirme için yaklaşık 100.000 saat çalışma gerçekleştirilmiştir.

Uçan arabalar teknik konfigürasyonda temel olarak dört tip içerir; sabit kanatlar, çoklu rotorlar, kompozit kanatlar ve devirme kanatlar. Bunlar arasında en geleneksel sabit kanatlar, dikey olarak kalkış ve iniş yapamaması ve havada durmaması aşamalarında nadiren kullanılır. Piyasada en çok kullanılan çoklu rotorlar dikey olarak kalkar ve iner, hassas bir şekilde havada durur, çalıştırılması kolaydır ve hızlı bir şekilde iniş yapabilir. Ancak menzilleri kısa olduğu için sadece kısa mesafeli taşımacılık için uygundurlar. Gelecekte, rota ağının iyileştirilmesi ve uzun mesafeli ulaşım talebinin artmasıyla birlikte, daha uzun menzilli ve daha hızlı seyir hızına sahip kompozit kanatlar ve devirmeli kanatlar giderek ana akım haline gelebilecektir.

Türkiye’de Yapılan İlk Uçan Araba

Türkiye’nin ilk uçan arabası ‘Cezeri’ Technofest 2020’de tanıtıldı. Büyük ilgi toplayan uçan arabalar kategorisindeki ‘Cezeri’  Türk insansız hava aracı (İHA) üreticisi Baykar tarafından tasarlanmıştır. Baykar,  Türkiye’nin ilk uçan arabasının 5 ila 15 yıl içinde gökyüzüne çıkabileceğini söyledi. Baykar’ın geliştirdiği “Cezeri”,  15 Eylül 2020’de ilk uçuş testlerini başarıyla tamamlamıştır.

Tasarımcısı, uçan arabanın herkes için uygun olduğunu ancak sıkı güvenlik özelliklerine sahip olması gerektiğini söyledi. Otomotiv endüstrisindeki iki büyük devrimden birinin elektrikli otomobiller, diğerinin ise akıllı araçlar olduğu da kaydedilmiştir.

Tasarımcı ayrıca, “Bir sonraki hedefimiz akıllı uçan arabalar. Kişisel bilgisayarlar olarak kullanılan akıllı arabaları hayal ediyoruz.” dedi. Ek olarak ‘’Bugün insanlar sadece eğitimli pilotların uçurduğu uçaklarda seyahat ediyor, ancak uçan akıllı araçlarla tüm insanlar pilot olacak” ifadelerine de yer verdi.

Milli imkanlarla geliştirilen, hava taşımacılığında köklü değişiklikler yapacak olan Uçan Araba Cezeri, şehir içi yolcu ulaşımı, sağlık sektörü ve askeri alanda destek faaliyetlerine yeni bir imkan kazandırmak için geliştiriliyor. Uçan Araba ismini, Müslüman bilim insanı, mühendis olan, pek çok buluşa imza atmış, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıtların yazarı olan Cezeri’den almıştır.

Türkiye’de yapılan ilk uçan araba Cezeri’nin genel özellikleri şu şekildedir;

  • Çok az teknik bilgi ve havacılık bilgisi ile uçurulabilecek şekilde tasarlanmış ve tasarlanmaya devam etmektedir.
  • 8 adet BLDC motor ve pervane çiftinden oluşan, üstten pervaneli, tek koltuklu, döner kanatlı bir hava aracı statüsündedir.
  • Güç şarj edilebilir bataryalardan sağlanıyor ve %100 elektrik ile çalışıyor. Bu da Cezeri’yi elektrikli uçan araba kategorisine dahil etmektedir.
  • Kumanda kolu, uçuş kontrol kolu, komuta ekranı, iki adet acil in ve dur pozisyonları içeren fiziksel buton ve iki adet motor bataryası ve aviyonik sistem anahtarı aracılığı ile kontrol edilmektedir.

Uçan Araba Fiyatları Ne Kadar?

Gelecekte uçan arabalar için tüm önemli sorunlara çözüm bulunması koşuluyla, uçan arabaların önümüzdeki beş ila on yıl içinde satışa sunulacağı artık açık. Bununla birlikte, devrim niteliğindeki herhangi bir modern buluşun ilk aşamalarında olduğu gibi, uçan arabanın da zengin bir adamın ayrıntılı hafta sonu kaçamakları için bir oyuncağı olarak hayata başlaması muhtemeldir. Orta sınıf bir evin garajında ​​uçan arabaların ortak bir manzara haline gelmesi yıllar alacaktır. Elektrikli dikey kalkış ve inişin kısaltması olan eVTOL, tercih edilen fütüristik mobilite seçeneği olarak hızla ortaya çıkıyor. Birçok şirket, şehirlerde hızlı ve verimli toplu taşıma olarak kullanmak için otonom eVTOL hava taksileri arıyor.

Genellikle uçan arabalar için maliyet 300.000 dolardan fazladır (örneğin, PAL-V Liberty, Liberty Sport olarak bilinen standart modeli 399.000 USD’ye satmaktadır). Otomasyon teknolojisi henüz mükemmel olmadığı için çoğu eVTOL, pilot sertifikaları veya pilotları olan operatörler gerektirir.