Elektrikli Scooter Kiralama Hizmeti Veren Firmaların Ücretleri

Martı’nın öncülük etmesi ile birlikte oldukça popüler olan elektrikli scooter’lar, neredeyse her kesimin ilgisini çekti. Makul fiyatlı olması sayesinde kısa sürede en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri olan elektrikli scooter’lar, her geçen gün daha çok ilgi topluyor. Durum böyle olunca da elektrikli scooter markaları artmaya başladı. Tabii elektrikli scooter’ların bir diğer artısı da trafiğin açılmasını sağlaması.

İşte en çok tercih edilen elektrikli scooter kiralama hizmeti veren firmaların ücretleri:

BinBin

En yeni elektrikli scooter kiralama hizmeti veren markalardan biri olan BinBin, şehir merkezinden daha çok kampüslerde bulunuyor. Yani daha çok öğrenciler tarafından kullanılan bu scooter, şık görünümü ile dikkatleri çekiyor. BinBin Scooter fiyatı ise oldukça makul. Açılış ücreti 2 Türk Lirası, dakika başına ödemeniz gereken tutar ise 60 kuruş ila 1 TL arasında değişiyor.

Hop

Diğer scooter markalarına göre daha teknolojik elektrikli scooter’lara sahip olan Hop, şimdilik İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde aktif olarak kullanılabiliyor. Hop markasına ait elektrikli scooter’ların fiyatı ise dakika başına 60 kuruş ila 1 TL arasında değişiyor. Açılış ücreti ise 2 TL. Bunların dışında Hop elektrikli scooter kullanırken bir hayli dikkatli olmalısınız çünkü markanın belirlediği kurallara uymazsanız ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Martı

İlk elektrikli scooter markalarından biri olan Martı, birçok marka çıkmasına rağmen hala en çok tercih edilen elektrikli scooter markası olma unvanını taşımaya devam ediyor. 2022 güncel Martı fiyatları ise oldukça makul. Açılış ücreti 2 TL olan Martı scooter’ı 10 dakika kullanırsanız, ortalama ödeyeceğiniz ücret 10 TL olacaktır.

Mobi

En yeni scooter kirama girişimleri arasında yer alan Mobi, gelişmiş scooter’ları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Daha çok kısa mesafeler için tasarlanmış scooter modellerine sahip olan marka, şu an diğer firmaların aksine daha kısıtlı alanlarda hizmet veriyor. Fakat böyle devam ederse, ileride daha geniş alanlarda hizmet verecek gibi görünüyor. Mobi’nin fiyat tarifesi ise diğer scooter markaları ile neredeyse aynı. Açılış ücreti 2 TL, dakika başı kullanım ücreti ise bölgeye göre değiştiği için ortalama 1 TL.

Palm

Palm marka elektrikli scooter’lar, görünüm açısından büyük ilgi çekmekte. Her ne kadar bu markaya ait scooterlar performans açısından diğer markalara göre yetersiz olsa da tercih edilebilir durumda. Fiyat olarak ise diğer markalar ile aynı tarifeye sahip. Tabii Palm markasının Suudi Arabistan kökenli Fenix firmasına satıldığını hatırlatmakta fayda var.

Dost

Görünüm açısından oldukça samimi ve güzel olan Dost elektrikli scooter, ilk olarak İstanbul Şişli’de hizmete başlamıştır. Açılış ücreti 2 lira olan scooter’ın dakika başına ücretlendirme tarifesi ise 60 kuruş ila 1 TL arasında değişiyor. Dost scooter’ı kullanırken ödemeniz gereken ücret ise kartınızdan direkt olarak tahsil ediliyor.

Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır?

Her ne kadar piyasada birçok elektrikli scooter kiralama hizmeti veren marka olsa da her markanın scooter kullanımı aslında hemen hemen aynı. Herhangi bir markaya ait elektrikli scooter kiralamak için ilk öncelikle QR kodu okutmanız gerekmekte.

Elektrikli scooter’ları kullanırken ise uygulamanın size en başta belirttiği kırmızı alanlara girmemeli ve sürüşün sonunda scooter’ı kimseye zarar vermeyecek şekilde park etmeniz gerekmektedir. Bunların dışında elektrikli scooter’lar, her ne kadar daha çok kısa mesafeler için kullanılsa da sürüş sırasında gerekli önlemleri almanız ve en azından bir kask takmanızda fayda var.

Elektrikli Scooter Kullanımına Yeni Yasal Düzenleme