Dünyanın En Büyük 10 Mucidi

Dünyaca üne sahip olan pek çok mucit, önemli işlere imza atmıştır. Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığınızda mucitlerin isimlerini görebilirsiniz. Dünyanın bugünkü halini almasına yardımcı olan bu mucitler, pek çok ürünü ortaya çıkarmıştır.

Belki de bugün kullandığımız akıllı cihazlardan otomobillere kadar pek çok araç gereçte onların geçmişte yapmış olduğu buluşların katkısını görebiliriz. Dünyanın en büyük 10 mucidi şu şekilde sıralanır:

Thales

Dünyaya yön veren buluşlara imza atan isimlerden ilki Thales’tir. MÖ. 6. yüzyılda yaşayan Thales, “Miletli” olarak bilinir. Batı felsefesinin babası olarak anılan bu isim, yapmış olduğu çalışmalar ile bilime öncülük etmiştir.

Önemli filozoflardan birisi olan Thales, matematik ve astronomi ile de ilgilenmiştir. Fakat onun en büyük çalışması, mitolojiyi referans almadan doğa fenomenlerini açıklamasıdır.

Leonardo Da Vinci

Çok yönlü bir dahi olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Leonardo Da Vinci, sadece bir rönesans sanatçısı değildi. Onu çok yönlü yapan unsurlardan birisi de sayısal yeteneğiydi. Öyle ki tarihin en parlak mühendislerinden birisi olarak öne çıkmıştır.

Teknik olarak var olmamasına rağmen onun hayal dünyası ve zekâsı, helikopteri ve muharebe tankını icat etmesine sebep oldu. Bunlarla da yetinmeyip denizaltılar ve robotlar için planlar çizdi. Dönemin birkaç adım ilerisinde olan Leonardo Da Vinci’nin mühendislik dünyasına yapmış olduğu katkılar sınırsızdır. Mekanik tezgahlardan hidrolik testerelere kadar pek çok tasarımın ilk sahibi Leonardo Da Vinci’dir.

Thomas Edison

Thomas Edison’un araştırmacı ruhu, onun pek çok icatta yer almasına sebep oldu. Aynı zamanda oldukça geniş olan hayal gücü, binlerce icadın temelinin atılmasında etkin rol oynadı.

Bugün kullanmış olduğunuz elektrik ampullerinin kökeni Thomas Edison’a dayanır. Fakat Edison bununla da kalmayıp; film kamerası, mikrofon, alkalin piller, fonograf silindiri gibi pek çok icada imzasını atmıştır.

Archimedes

MÖ. 3. yüzyılda yaşayan ve mühendisliğin en önemli isimlerinden birisi de Archimedes’dir. Klasik antik çağın önde gelen isimlerinden birisi olan Archimedes’in hayatı hakkında çok fazla bilgi edinilemez. Fakat bugün kullanılan makara, dişli ve mancınık gibi aletlerde onun imzasını görmek mümkündür. Ayrıca bugün pek çok mühendislik öğrencisine verilen akışkanlar mekaniği dersinin “Eureka etkisi” adlı konusu da Archimedes’e dayanır.

Benjamin Franklin

Amerika’yı keşfeden insanlardan birisi olan Benjamin Franklin, bunun dışında pek çok alanda da adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Matbaacı, aktivist devlet adamı ve diplomat olarak görev yapan Benjamin Franklin, aynı zamanda saygın bir mucit ve eşsiz bir mühendisti.

Louis Pasteur ve Alexander Fleming

Bugün milyonlarca kişinin hayatı kurtulmuş ise en büyük sebebi bu iki insandan kaynaklanır. Tarihteki ilk mikrobiyolog olarak anılan Louis Pasteur, pastörizasyon ilkelerini keşfederek kendisi için küçük insanlık için büyük bir adım attı.

Alexander Fleming ise penisilini keşfederek antibiyotiklerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu iki insan bakteri ve virüslere karşı savaşarak insan sağlığını korumaya yardımcı olmuştur.

Montgolfier Kardeşler ve Clement Ader

Bugün özellikle de Kapadokya bölgesinde yapılan sıcak hava balonları ile uçuşun kökeni Montgolfier Kardeşler’e dayanır. 5 Haziran 1783 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren bu kardeşler, geleceğe damga vuracak olan icatları ile tarihte yer almıştır. Bunun dışında Clement Ader olarak adlandırılan mucit, havacılık sektöründe önemli başarılara imza atmış ve uçağı icat etmiştir.

Nikola Tesla

Her ne kadar dünyanın önde gelen elektrik araç markalarından birisi ile isim benzerliği gösterse de onun çalışmaları otomobiller üzerine değildi. Alternatif akım, modern elektrik motoru, uzaktan kumandalı tekneler ve radar teknolojisinin baş mimarı olan bu isim, ömrü boyunca itibar görmeden yoksulluk içinde öldü.

Lumiere Kardeşler

Film denilince ilk akla gelmesi gereken isim Lumiere Kardeşler’dir. Sinematografın patentini alan bu kardeşler, 1894 yılında yayınlanan ilk filmlere öncülük etmiştir. Onlar sayesinde biz bugün binlerce filmi izleyebiliyoruz.

Timothy Berners Lee

Timothy Berners Lee, belki de pek çok kişinin ilk defa duyacağı bir isimdir. Fakat o ismin yapmış olduğu icat, günümüzün şekillenmesinde rol almıştır. 20. yüzyılın sonlarında yapılan tek bir atılımla, bugün pek çok kişinin hayatı değişmiştir. Bu yazıyı da Timothy Berners Lee’ın icadı sayesinde okuyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız, bu isim tarihte interneti icat eden adam olarak bilinir.