TÜSİAD’ın Başkanı Simone Kaslowski Kimdir?

Pek çok kişi onu TÜSİAD başkanı olarak tanıyor. Fakat o bu unvanın çok ötesinde birçok işe imza atmıştır. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere Türkiye’nin küresel ilişkilerini geliştirme yolunda birçok çalışma gerçekleştiren Simone Kaslowski, önemli iş adamlarından birisidir.

Geçmişten bugüne yapmış olduğu faaliyetler ile adından söz ettiren bu iş insanı, birçok yatırım projesinde de aktif rol almıştır. Gerek bilgi ve donanımı gerekse yapmış olduğu işler ile gazete manşetlerinde sürekli yer alan Simone Kaslowski hakkında tüm merak edilenler bu yazının detaylarında yer almaktadır.

Simone Kaslowski Kimdir?

Özellikle de son dönemde adını sıkça duyduğumuz Simone Kaslowski, 1 Mayıs 1963 tarihinde dünyaya gelmiş bir iş insanıdır. Boğa burcu olan ve İtalya’nın Torino kentinde doğan Simone’nın babası Aldo Kaslowski, annesi ise Guia Kaslowski olarak adlandırılır. Yahudi asıllı bu iş insanının kardeşinin adı ise Stefano Kaslowski olarak isimlendirilir.

Simone Kaslowski, her ne kadar İtalya doğumlu olsa da üniversiteye kadar olan eğitimini Türkiye’de tamamlar. 1980 yılında İstanbul’un Pierre Loti Lisesinden mezun olan Simone Kaslowski, Amerika’nın Clark Worcester Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. 1984 yılında bu üniversiteden mezun olan Simone Kaslowski, ülkesine dönerek çalışmalara başlar.

İlk olarak 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya’da görev almıştır. 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya şirketi; Rotterdam, Hollanda, Lugano, İsviçre ve İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarındaki fabrikaları ile yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapmaktadır. Bu şirketin satış bölümünde işe başlayan Kaslowski, yatırım projelerinde aktif rol aldı ve üretim kapasitesini 3 katına çıkardı. Başarılarının ardından 1995 yılında şirketin CEO’su oldu.

Bununla da yetinmeyen Simone Kaslowski, tekstil sektörüne yönelik nitelikli kimyasallar üreten bir şirket kurdu ve yönetti. İtalyan bir ortakla yarı yarıya hisse üzerine kurulan bu şirket, önemli projelere imza attı. Evli ve üç çocuk babası olan Simone Kaslowski, dört dili de üst seviyede bilmektedir. Bu diller İngilizce, Türkçe, Fransızca ve İtalyancadır.

2019 yılından beri Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği’nin başkanlık görevini yürüten Simone Kaslowski, yapmış olduğu faaliyetler ile adını şimdiden tarihe yazdırmıştır. Kamu dışında yaratılan katma değerin yarısını oluşturan bu derneğin başkanlığını yapan Simone Kaslowski, pek çok projede yer almıştır.

Simone Kaslowski Ne İş Yapar?

Simone Kaslowski iş insanı olmasının yanı sıra STK yöneticisi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanı gibi pek çok görevi üstlenmiştir. Bu yüzden kendisini tek yönlü olarak açıklamak bir hayli zordur. Zira bu ismin yapmış olduğu pek çok iş, adının birçok alanda duyulmasına yol açmıştır. Öyle ki ismi sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyada da popüler hale gelmiştir.

2013 yılından beri TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Simone Kaslowski, bu süreç içerisinde pek çok görevde etkin rol oynamıştır. Aile şirketi olan ve babası tarafından 1965 yılında kurulan Organik Kimya’da satış bölümü yöneticiliği yapmıştır.

Uzun sürede TÜSİAD yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Simone Kaslowski, 2019 yılında bu kurumun başkanlık görevine getirilir. Simone Kaslowski TÜSİAD başkanı olmasının dışında İtalyan Ticaret Odası’nın yönetim kurulu üyesi ve Kimya Görev Gücü Başkanı olarak da görev yaptı.

Kaslowski, TÜSİAD yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığı dönemlerde AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevini üstlendi.

Kimya sektörünün gelişmesi için pek çok adımlar atan Simone Kaslowski, bu bağlamda Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde “Kimya İhtisas Bölgesi” Chemport projesini hayata geçirmeye yönelik girişimlerde bulundu.