Xbox Nedir? Xbox’ın Ucuz Olduğu Ülkeler Hangileri?

Xbox, ünlü Microsoft firmasının ilk göz ağrı oyun konsollarından bir tanesidir. Günümüzde birçok farklı versiyonu bulunan Xbox, aynı zamanda oyuncular tarafından oldukça sevilmektedir. Dördüncü nesle kadar üretilen ve üretimi hala devam eden Xbox, ilk nesilden sayılmaktadır.

Xbox 360, temel Xbox’ın çok sevildikten sonra üretilen ikinci nesil versiyonudur ve en çok oynanan oyun konsollarından biri olarak bilinmektedir. Xbox One ise 360 versiyonundan hemen sonra çıkmış ve üçüncü nesil olarak oldukça ses getirmiştir. Xbox Series ise son nesil olarak sayılır. Xbox konsolları, İtalya, İngiltere, Kanada ve Fransa’da oldukça ucuzdur.

Xbox Nedir? Modelleri Nelerdir?

Xbox, Microsoft tarafından piyasaya sürülen en popüler video oyunu markalarından bir tanesidir. 15 Kasım 2001 tarihinde piyasaya sürülen Xbox, çıktığı günden bu yana büyük bir ilgi görmüştür. İlk nesil oyun konsollarından biri olan Xbox, teknoloji geliştikçe yerini Xbox 360’a bırakmıştır.

Xbox 360 oyun konsolu, piyasaya her ne kadar uzun zaman önce çıksa da günümüzde bile büyük ilgi görmeye devam etmektedir. İlk olarak 2005 yılında piyasaya çıkan Xbox 360’ın satışları 2014 yılının haziran ayında durdurulmuştur. Sonuç olarak ise bu oyun konsolu 84 milyondan fazla satarak rekor kırmıştır. Xbox 360 oyun konsolunun en büyük rakibi ise Playstation olarak bilinir.

Microsoft şirketi, ikinci nesil oyun konsolu Xbox 360 sayesinde yakaladığı başarının hemen ardından üçüncü nesil bir oyun konsolu için çalışmalarına başlamıştır. Sony markası ile büyük bir rekabet içerisinde olan Microsoft, 22 Kasım 2013 yılında piyasaya yeni bir oyun konsolu sunmuş ve rekabeti daha da artırmıştır.

Üçüncü nesil oyun konsolu Xbox One, piyasaya sürüldükten hemen sonra Playstation 4 ile karşılaştırılmaya başlamıştır. Xbox One, oyuncular tarafından o kadar çok sevilmiştir ki zaman içerisinde birçok farklı ve geliştirilmiş modelleri piyasaya sunulmuştur. Örneğin, 13 Haziran 2016 yılında E3 2016 fuarında düzenlenen lansmanda Xbox One konsolunun yeni modeli olan Xbox One X tanıtılmıştır. Bu yeni model, sahip olduğu 4k çözünürlük ve HDR desteği ile yine oyuncular tarafından büyük ilgi görmüştür.

Serinin ve neslin son konsolu olan Xbox Series ise en son versiyon olarak bilinmektedir. 2020 yılında piyasaya sürülen bu modelden kısa süre sonra ise bir üst versiyon daha duyurulmuştur. Xbox Series S, en küçük boyutta olmasına rağmen konsollar arasında en iyi performansa sahiptir.

Xbox Series S oyun konsolu, muhteşem özelliklere sahip olduğu için oyuncular tarafından bir hayli beğenilmiştir. Bu oyun konsolunu diğer konsollardan ayıran en büyük özellik ise dijital bir kütüphaneye sahip olmasıdır. Xbox Series ve Series S modellerinde bulunan bütün oyunlar, dijital bir kütüphanede sıralanmaktadır. Yani bu oyun konsolları tamamen dijitaldir ve bu sayede büyük beğeni toplamıştır.

Xbox Hangi Ülkelerde Ucuz?

Xbox oyun konsolları, bazı ülkelerde ucuz fiyattan satışa sunulurken bazı ülkelerde pahalı fiyatlardan satışa sunuluyor. İşte Xbox oyun konsollarının ucuz olduğu ülkeler;

  • Xbox oyun konsolları, en ucuz Kanada’da satışa çıkarılmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri Kanada’da teknolojik eşyaların ucuz fiyattan satılmasıdır.
  • Microsoft markası, Amerikan kökenli bir markadır ve Amerika gibi bir ülkede hemen hemen her gencin oyun konsollarına ilgisi bulunur. Amerika’da Xbox gibi oyun konsolları oldukça ucuzdur.
  • Almanya’da da teknolojik eşyalar gayet uygun fiyattan satışa sunuluyor. Buna Xbox konsolları da dahildir.
  • Son olarak ise Japonya’da Xbox gibi oyun konsolları da bir hayli ucuz fiyattan satışa çıkarılmaktadır.