Discord Nedir? Nasıl Kullanılır?

13

Yazışma uygulamalarını kullanan bireyler için Discord nedir sorusu her dönem sıkça telaffuz edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kitle olarak irdelendiğinde gençlerin bu uygulamaya ilgisi yüksek seviyede. Özellikle oyun severlerin oyun oynadıkları sırada bu platform üzerinden rahatça konuşabilmesi, onun her geçen gün popülerliğinin artmasına sebep oluyor.

Günümüzde birçok sesli iletişim uygulamaları mevcut. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte yeni uygulamalar da hayatımıza giriyor. Bunların en son örneği olarak geçtiğimiz yıllarda Discord kullanıma sunuldu.

Yazılımında barındırdığı yenilikçi özellikleri sayesinde kısa sürede dünya genelinde yoğun kullanıma sebep oldu. Ülkemizde de bu durum değişmedi. Şu an itibariyle 9 milyon aktif kullanıcısı olması, onun bu yükselişinin tesadüf olmadığını bizlere gösteriyor.

Discord Nedir?

Discord, son dönemin en popüler uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu program temel prensipte sesli iletişim platformudur. İnternet aracılığıyla tanıdıklarınız ile sesli konuşmanızı sağlar. Aynı zamanda chat özelliği sayesinde yazışma imkânı da sunar. Önemli hususlardan birisi de Discord tamamen ücretsiz bir sesli iletişim programıdır.

Discord uygulamasını, diğer popüler sesli iletişim programlarından ayıran en belirgin özelliği, oyun severlerin oyun oynadığı esnada kesintisiz iletişim kurabilmelerini sağlıyor olmasıdır. Günümüzde oyun sektörü, bilgisayar ve internet kullanımının çok büyük bir kısmını kapsıyor. Çoğu online oyun, kullanıcılar arası sesli görüşme özelliğine sahip değil. Kullanıcılar tüm bu sorunsalları Discord üzerinden giderebiliyor.

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord kullananların bu uygulamayı tercih etme sebebi, bireysel görüşmelerden ziyade toplu iletişim sağlamaktır. Bu sebeple öncelikle Discord’da kanal açılması gerekir.

Discord uygulamasının kullanım aşamalarını şu şekilde listelemek mümkün:

  • İlk olarak Discord uygulamasının sayfasını açın.
  • Sonrasında ekranın sol üstünde bulunan ‘+’ ikonuna tıklayın.
  • Önünüze bir pencere çıkacak. Bu penceredeki “Bir Sunucu Oluştur” kısmını seçin.
  • Buradan dilediğiniz bir sunucu adı yazın ve “Oluştur” simgesine basın.
  • Karşınıza çıkan davet linkini iletişime geçmek istediğiniz kişilere gönderin.

Discord’a kişi eklemek, diğer sesli iletişim uygulamalarına göre biraz farklıdır. Kanalınıza ait davet linkini, katılmasını istediğiniz kişilere iletmelisiniz. Bu linke tıklayan kişiler otomatik olarak kanalınıza abone olup sizinle iletişim kurabilir.

Discord Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde kullanılan birçok sesli iletişim programında olduğu gibi Discord platformunun da avantajları ve dezavantajları vardır. Bu avantaj ve dezavantajlar uygulamanın kullanılabilirliği hakkında bireylere fikir verebilir.

Öncelikle Discord uygulaması kullanımındaki sadeliği ve basitliği ile ön plana çıkıyor. Bu sadeliği ise kullanışlı arayüzü sayesinde kullanıcılarına yansıtıyor. Daha önce bu uygulamayı özellikle oyun severlerin tercih ettiğini belirtmiştik. Bunun nedeni, cihazınızın işlemcisinden minimum yer almasıdır. Haliyle sesli görüşme yaptığınız esnada oyun performansınız düşmez, kasmalar yaşanmaz.

Diğer yandan Discord’un veri iletişim hızı hayli sağlıklı ve yüksek kalitededir. Konuşma esnasında kopmalar yaşanmaz. Sunucu kurulması da bu uygulamanın en belirgin özelliklerinden birisidir. Kurduğunuz sunucuya katılanlar ile toplu görüşme yapabildiğiniz gibi aynı zamanda da istediğiniz kişiye yetkiler verebiliyorsunuz.

Discord uygulamasının en belirgin dezavantajı, ebeveyn kontrolü yapılması gerektiğidir. Çünkü bu uygulamayı kullanan kitlenin yaş ortalaması oldukça küçük. Uygulamada gizlilik ayarları olsa da pek de yeterli seviyede olduğu söylenemez.

Discord Uygulaması Ücretli mi?

Discord uygulamasının ücret konusu kullanıcıların sıkça gündeme getirdiği hususlar arasında yer alıyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki bu uygulamanın kullanımı tamamen ücretsizdir. Ancak uygulamanın içinde ücretli satılan birtakım özel paketler mevcut. Kullanıcılar bu paketleri tercih ederek sunucularında ve kanallarında farklı ayrıcalıklara sahip olabiliyorlar.