Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller ve Fiyatları

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller, özellikle elektrikli otomotiv endüstrisinin büyümesiyle birlikte son derece geniş bir yelpazeye sahip oldu. Otomobil tutkunlarının elektrikli otomobil kapsamında Türkiye’de tercih edebileceği birçok model ve marka alternatifi bulunuyor.

Mercedes, Audi, Jaguar, Volvo, Skywell, BMW gibi dünya devi otomotiv markalarının yanı sıra Türkiye’de otomobil pazarına; Fiat, Opel, Toyota, Kia, Citroen ve Hyundai gibi markalar da elektrikli modellerini dahil etti. Böylesine geniş seçeneklerin yer aldığı ülkemizde sıfır elektrikli otomobil fiyatları oldukça merak ediliyor. Biz de sizler için Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatlarını listeledik.

Türkiye’deki Elektrikli Araçların Güncel Fiyatları

Türkiye’deki elektrikli araçların güncel fiyatları, model ve marka türüne göre farklılık gösteriyor. Bununla birlikte sıfır elektrikli araç fiyatları üzerinde belirleyici olan bir diğer faktör ise aracın sahip olduğu WLTP özelliği, yani menzili. Bazı markaların aynı modellerinde dahi menzil özelliklerine göre farklı fiyatlar ortaya çıkabiliyor.

Türkiye’deki elektrikli otomobiller ve fiyatları ise genel olarak şu şekilde:

  • TOGG T10X V1 RWD Standart Menzil: 919.900 TL
  • Tesla Model Y RWD: 1.631.391 TL
  • Fiat 500e Cabrio La Prima by Bocelli: 949.900 TL
  • Citroen e-C4 100 kW: 982.700 TL
  • Opel Corsa-e: 909.900 TL
  • Peugeot e-2008: 1.023.000 TL
  • MINI Cooper SE Inspired: 967.756 TL
  • Volvo XC40 Recharge P6 Ultimate: 1.769.658 TL
  • BMW i4 eDrive 253 kW: 3.250.700 TL
  • Mercedes EQA 350 218 kW: 1.970.738 TL

Türkiye’deki elektrikli otomobil fiyatları açısından bu fiyatlar, marka ve modellerin en düşük maliyetle kullanıcılarla buluşturduğu modelleri içeriyor. Aynı modellerin farklı menzil ya da batarya özellikleriyle sunulan versiyonları da bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye’de elektrikli araç satın almak isteyenlerin ilgili marka ve modeller için en düşük yukarıda belirtilen maliyetlerle otomobilleri satın alabiliyor.

Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobilin Fiyatı

Türkiye’deki en ucuz elektrikli otomobil olan Leapmotor T03 model otomobilin fiyatı ise 749.00 TL. Listenin ikinci basamağında ise Fiat’ın 500e modeli bulunuyor. Fiat 500e, 899.900 TL’lik satış fiyatıyla Türkiye’de satılan en ucuz otomobiller listesinin ikinci basamağında bulunuyor. Öte yandan düşük maliyetlerle elektrikli araç sahibi olmak isteyenler için değerlendirilebilecek bir diğer alternatif ise yerli otomobil TOGG.

Yerli otomobil TOGG, T10X modeli ile elektrikli otomobil piyasasına hızla dahil olmuştu. Uzun süre TOGG’un fiyatı kaç para olacak sorusu otomobil tutkunları tarafından merak edildi. Diğer marka ve modellerde olduğu gibi TOGG’un da farklı özelliklere sahip versiyonları bulunuyor. TOGG TX10 Türkiye satış fiyatı ise 953.000 TL olarak belirlendi.

Leapmotor T03 ve Fiat 500e’nin yanı sıra Türkiye’de TOGG’dan daha ucuz satış rakamlarıyla kullanıcılarla buluşan iki otomobil modeli daha bulunuyor. Türkiye’deki en ucuz elektrikli otomobiller listesi içerisinde; Renault Zoe 902.900 TL, Opel Corsa-e ise 909.900 TL fiyatları ile yer alıyor.

2023 Yılında Türkiye’de Satışa Sunulması Beklenen Elektrikli Otomobiller

2023 yılında Türkiye’de satışa sunulacak elektrikli otomobiller listesinde de sektöre henüz yeni dahil olan markalara ait araçlar bulunuyor. Elektrikli otomobil sektörüne gecikmeli olarak giriş yapan Dacia, Spring modelini 2023 yılında Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Öte yandan Renault’ta Türkiye’de çok sevilen Megane modelinin elektrikli versiyonunu satışa sunacak.

Tesla Model Y ve Volkswagen ID.4 modelleri de yine Türkiye’de 2023 yılında satışa sunulacak elektrikli otomobiller listesinde yer alıyor. Bunlar arasında Tesla Model Y satışları başladı ve yavaş yavaş otomobil tutkunlarıyla buluşuyor. Kullanıcılar satın alma aşamasında otomobiline ne zaman sahip olabileceğini öğrenebiliyor.