2021 Yılında AB’ye En Çok Araba Satan Ülke

Avrupa Birliği’ne araba satışına dair yapılan çalışmalar, 2021 yılında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne en çok araba satan ülke konumunda bulunduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği’nin en büyük otomobil tedarikçisi olan Türkiye, 458.769 otomobil gönderdi.

Otomotiv dünyasıyla ilgili çeşitli araştırmalarda bulunan ve araştırılan konuyla ilgili raporlar yayımlayan Inovev, 2021 yılı otomobil dünyasına dair de bir rapor yayımladı. Raporun konusu Avrupa Birliği’ne araba satışı ile ilgili! Yayınlanan rapor temel olarak Avrupa Birliği’ne ne kadar araba satıldığı ve bu araçların hangi ülkelerden tedarik edildiğini gözler önüne seriyor.

Rapora göre Avrupa Birliği 2021 yılında toplamda 3 milyon 097 bin 550 adet araba ithal etmiş durumda. Bu raporda Türkiye de önemli bir konumda yer alıyor. Peki Avrupa Birliği’ne araba satışı ile ilgili raporda Türkiye’ye dair istatistikler neler? Avrupa Birliği’ne araba satışında ilk 3 sırada hangi ülkeler yer alıyor?

Türkiye Avrupa Birliği’nin En Büyük Otomobil Tedarikçisi

Yayımlanan rapor, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne en çok araba gönderen ülke olduğunu ifade ediyor. Raporun Türkiye ayağıyla ilgili veriler ise şu şekilde:

  • Avrupa Birliği’ne en fazla araba gönderen ülke Türkiye oldu.
  • 2021 yılında Türkiye, Avrupa Birliği’ne 458.769 araba satışında bulundu.
  • Türkiye, Avrupa Birliği’ne araba satışı ile birlikte 9.489 milyar Euro para kazandı.
  • Türkiye’yi 435.080 araba satışı ile Çin ve 401.276 araba satışı ile birlikte Japonya takip ediyor.

Avrupa Birliği’ne araba satışı ile ilk sıraya yerleşen Türkiye, Avrupa’dan en fazla araba satın alan 4. ülke oldu. Aynı raporda Avrupa Birliği ülkelerinin 2021 yılında 5.078.894 adet otomobil ihraç ettiğini de gözler önüne seriyor. Türkiye, Avrupa Birliği’nden otomobil ihraç etme konusunda da önemli bir derece elde etmiş durumda.