Altcoin Nedir?

Alternative Coin teriminin kısaltması olan altcoin nedir sorusunun yanıtı şu şekildedir. Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olarak üretilen ve Bitcoin dışında kalan diğer kripto para birimlerini kapsayan genel coinlerdir. Bu kapsamda Ripple, Ethereum, Monero, Litecoin ve Neo gibi kripto para birimleri Altcoinlerdir.

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin türüne bağlı olarak kripto para borsasına giriş yaparak istediğiniz altcoinleri kolaylıkla satın alabilirsiniz. Güvenilir bir borsa bulup hesap açarak altcoin almanızı öneririz. Böylelikle dolandırılma ve geçersiz işlem hataları ile karşı karşıya kalmazsınız.

Kripto paralar hala kanun kapsamı altına alınmadığından dikkatli olmanız, güvenli altcoin satın alma imkânı sunan platformları tercih etmeniz çok önemlidir.

Satın alma işlemi için bulduğunuz para borsasında bir hesap açarak sanal cüzdan oluşturmanız gerekecektir. Bu sanal cüzdana dilediğiniz kadar para transferi yapabilir ve daha sonra altcoin satın alabilirsiniz.

En Büyük Altcoin Hangisidir?

Günümüzde en büyük kripto para Bitcoindir. Bitcoin’i takip eden ikinci sırada ise bir altcoin olan Ethereum yer almaktadır. Halka açık, dağıtılmış, açık kaynaklı ve blockchain teknolojisine dayanan bir altcoindir.

8 kurucu ortağın ürettiği bir kripto para çeşidi olan Ethereum 2015 yılında ilk çıkışını yapmıştır. Ethereum pek çok işlevselliği beraberinde getirir:

 • Öncelikle bir para birimi olduğu içim mal ve hizmetlere ödeme yapmak için kullanılabilir.
 • Akıllı sözleşmeler ile sözleşmenin koşulları karşılanarak otomatik işlemler gerçekleştirmeyi sağlar. Akıllı sözleşmeler Ethereum’un en dikkat çekici ve belirgin özelliğidir.
 • Dijital uygulamalara güç verir ve destekler. Bu kapsamda Ethereum sadece para alışverişi için kullanılmaz. Pek çok uygulamaya güç veren ve destekleyen bir kripto para birimidir.

Güç kaynağı olarak Ether, kripto para birimini esas aldığından blockchain sistemi üzerinde birçok altcoinin çıkarılmasını sağlar. Ethereum üretimi için bir cüzdan oluşturmanız gerekir. Bu cüzdanı oluşturduktan sonra gerekli programları yükleyerek üretime başlarsınız. Bu kapsamda Bitcoin’de olduğu gibi madencilik için yüksek işlemcili cihazlara gerek duyulmaz. Bu üretim GPU, yani üretim ekran kartı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yenilikçi ve hızlı bir sistemdir. Normal Bitcoin ile bir blok oluşturulması on dakikayı bulurken; en büyük altcoin olan Ethereum ile bu süre 15 saniyeye indirgenmektedir.

Altcoinlerin Avantajları

Altcoinler kullanıcılarına pek çok avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yüksek döngü oranına sahip kripto paralardır.
 • Kullanımı sırasında zorluk yaşamazsınız. Rahatça kullanabilir ve dönüştürebilirsiniz. Kullanım konforu sunan coinlerdir. Özellikle ilk kez kripto para yatırımına başlayacaksanız daha yavaş ve emin adımlarla yürüyebileceğiniz bir sistem sunmaktadır.
 • Bitcoin sistemi ile kıyaslandığında çok daha hızlı ve iyi bir işlem kalitesi sunmaktadır.
 • Kullanıcıların güvenliği için üst düzey işlem ve kullanıcı gizliliği sunan kripto para birimleridir.
 • Madencilik işlemi gerçekleştirmek istediğinizde bu işlemleri çok daha hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu bakımdan altcoinlerin avantajları arasında madenciliği hızlandırmayı sağlayan bazı kod değişiklikleri kullanıcılara sunulmaktadır.
 • Birkaç kişinin tekelinde olmadığından ve halka açık sunulduğundan kullanıcı lehine olan bir madencilik imkânı sağlar. (Bitcoin birkaç kişinin tekelinde olan bir sistem olduğundan kullanıcıdan çok üreticinin lehine olan bir sistem sunar.)
 • Finansal yollarla daha düzgün bir şekilde erişebileceğiniz coinlerdir.
 • Yüksek likidite imkânı sağlar.

Her ne kadar altcoinler pek çok avantaj sunsa da, bazı dezavantajları da mevcuttur. Düzensiz fiyatlandırma ve yatırım riski, diğer kripto paralarda olduğu gibi altcoinde de vardır. Bu nedenle fiyat dalgalanmalarına hazır olmanızı, yatırımınızın kar – zarar riskini altcoin grafik okuyarak ölçmenizi öneririz.