Fenerbahçe Fan Token Nedir?

Dünya’daki bir çok köklü kulübün yanı sıra Türkiye’de Galatasaray ve Trabzonspor’un ardından Fenerbahçe’den de kripto para atılımı geldi. Sarı lacivertli kulüp, yerli kripto para borsası Paribu ile anlaşarak Fenerbahçe Token isimli kripto para çıkardı. Fenerbahçe coin olarak da adlandırılan kripto para işlem gördüğü ilk günde yaklaşık yüzde 400’lük sansasyonel bir yükseliş yaşadı. Hal böyle olunca Fenerbahçe Token nasıl alınır, fiyatı ne kadar ve şu anda satılıyor mu konusuyla ilgili araştırmalar giderek hızlandı. Fan Token nedir, Fenerbahçe Token nereden alınır, fiyatı kaç TL gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizler için derlemeye çalıştık.

FAN TOKEN NEDİR?

Taraftar jetonları, sahiplerinin kulüp kararları, ödüller, ürün tasarımları ve benzersiz deneyimler için oylama gibi hayranlarla ilgili çeşitli üyelik avantajlarına erişmesine izin veren kripto para birimleridir. Spor kulüpleri, müzik fan kulüpleri ve diğer kuruluşlar tarafından deneyimleri demokratikleştirmek ve organize etmek, kulüp liderliği oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilirler.

NFT‘lerin aksine, taraftar jetonları tamamen “değişebilir” veya değiştirilebilir. Bu, tıpkı itibari para veya nakit gibi, jetonların spor kulübü ürünleri, VIP deneyimleri ve daha fazlasıyla değiştirilebileceği anlamına gelir. Ek olarak, kulüp topluluğunu başka bir takım markalı fandom parçasıyla sıkılaştırmada önemli bir rol oynarlar.

Taraftar jetonları, Bitcoin veya Ethereum’un temel değer ilkeleri tarafından mutlaka desteklenmeyen kripto para birimleridir. Değerlerini, taraftarların kulübe katılmaya ve benzersiz avantajlar kazanmaya ne kadar değer verdiğinden alırlar.

FENERBAHÇE (FB) TOKEN NEDİR?

Fenerbahçe Token, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Utility Token(Fayda Jetonu) olarak tanımlanan “taraftar token’ı”dır. Fenerbahçe ve Paribu iş birliğiyle üretilen bu Token, Fenerbahçe taraftarlarına, diğer Fan Token’larında olduğu gibi çeşitli avantajar sunacak. Fenerbahçe taraftarları token sahibi olarak hem kendi yarınına hem de kulübünün yarınına yeni dijital dünyanın olanaklarıyla katkı sağlayabilecek.

FENERBAHÇE TOKEN TOPLAM ARZ MİKTARI NEDİR?

Fenerbahçe Token’ın maksimum arzı 190.700.000 adet olarak belirlendi. Bu arzın tamamı dolaşıma dahil olduktan sonra yeni bir Fenerbahçe Token’ı üretilmeyecektir. Arzın tamamı 25 yıl içerisinde dolaşıma dahil olacak. Gerçekleştirilecek planlı yakımlarla birlikte nihai arzın 100 milyon adede kadar düşmesi planlanmaktadır.

FENERBAHÇE TOKEN NASIL ALINIR?

Fenerbahçe Token’a sahip olmak için Paribu’nun web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden üyeliğinizi oluşturarak alım talebinde bulunabilirsiniz.

Paribu mobil uygulamasını indirin ya da Paribu web sitesine girin.

  • ‘Üye Ol’ butonuna tıklayarak gerekli bilgileri girerek üye olun.
  • ‘Ayarlar’ butonuna giderek kimlik doğrulamanızı gerçekleştirin.
  • ‘Cüzdan’ sekmesine tıklayarak Paribu hesabınıza TL yatırın.
  • Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yatırdığınız TL miktarı kadar satın Fenerbahçe Token’ı alabilirsiniz.

FENERBAHÇE’DEN TOKEN AÇIKLAMASI!

Fenerbahçe tarafından yapılan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“ 9 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirilen resmi imza töreninin ardından Fenerbahçe Token ön satışı başlamış ve ön satışa sunulan Fenerbahçe Token’lar 1.5 saat içinde tükenmiştir. Bu satıştan Kulübümüzün toplam hasılatı 436 milyon TL olmuştur. Kulübümüzün 12 Ağustos 2021 tarihinde KAP’a yaptığı açıklama ile gelirimizin yüzde 75’ini kapsayan miktar kamuoyu ile paylaşılmıştır.”

FENERBAHÇE COIN NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Fenerbahçe Token ön satış sürecinde iki seçenek ile ortaya çıktı.

Fenerbahçe token satışında ilk seçenekte, 1 FB token 15 TL olarak belirlenirken ikinci seçenekte 1 FB token 30 TL olarak belirlendi. Token’ın fiyatı tüm kripto paralarda olduğu gibi sürekli değişkenlik gösteriyor ancak şu sıralarda bir token fiyatı 89 TL civarındadır.

FENERBAHÇE TOKEN İLK İŞLEM GÜNÜNDE 5’E KATLANDI

Fenerbahçe Token’in fiyatı ilk işlem gününde 30 TL’den 153 TL’ye hızlı bir yükseliş yaşadı. Tokendeki değişim yüzde ise 400’e yaklaştı.

Galatasaray Fan Token (GAL) Nedir?

Beşiktaş Kripto Para