Bitcoin Rekor Kırıyor

Bitcoin rekordan rekora koşmaya devam ediyor ve bu sefer Coindesk’in verdiği bilgilere göre 24 saatten az bir süre içinde pazardaki piyasa değeri 1 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz Salı günü Bitcoin fiyatları 1718 dolar değerinde ölçülmüştü. Alternatif sanal para biriminin değerinin artışı pazarda ciddi anlamda bir etki yaratıyor. Geçtiğimiz sene bu zamanlarda ise bir Bitcoin sadece 450 dolar değerine geliyordu. Bitcoin değerini 1000 doların üzerine çıkararak bir ilke imza attı denilebilir. O zamandan beri fiyatlar neredeyse ikiye katlanarak rekor kırdı, bu durum 2013 sonbaharından beri bu alanda görülmeyen bir değişiklik ve gelişme olarak kabul ediliyor. Altın fiyatları ise geçen seneden pek de farklı olmayarak 1225 dolar civarlarında seyrediyor.

Bitcoin değerinin aniden yükselmesi CoinDesk bünyesinde lider marketler alanında yazarlık yapan Charles Bovaird’e göre pek çok faktöre dayanıyor. Bazı Pazar uzmanları Avrupa’da mevcut olan makroekonomik belirsizliğin bu faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Diğer analistler ise Bitcoin değer artışının sebebi olarak Japonya’nın geçtiğimiz ay Bitcoin’i yasal ödeme seçeneği olarak kabul etmesini gösteriyor.

Bovaird düşüncelerine şunu da ekliyor: “Bu tür gelişmeler Bitcoin’in yasal hale gelmesine yardımcı oluyor ve bir para birimi olarak gelecekte tanınabileceği umudunu veriyor.”

Bitcoin değerleri diğer sana para birimlerine kıyasla daha fazla ön plana çıkıyor. Bitcoin alanıdna gözlem yapan uzmanlar da bu durumun gelip geçici olup olmadığı tartışılmakta.

Money’in raporuna göre Bitcoin 2016 yılında %100’den fazla bir oranda dönüş almış olsa da Duke Üniversitesi’nde finans profesörü olan Campbell Harvey bu para biriminin oldukça riskli bir yatırım seçeneği olduğunu öne sürdü. Bitcoin değişimi alanında bir şirket olarak The Rock Trading’in kurucusu ve CFO’su Andrea Medri ise Bitcoin birkaç probelem ile karşılaşsa da her zaman gündemde olmayı başaracağını söyledi.