NFT (Non-Fungible Token) Nedir

Non-Fungible Token (NFT)

Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve dolayısıyla birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen, dijital bir defterde depolanan bir veri birimidir. NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izlenir.

2021’de, NFT kullanımına olan ilgi artmasıyla birlikte Ethereum, Flow ve Tezos gibi blok zincirlerinin, NFT’leri destekleme konusunda kendi standartları oluştu, ancak her biri, temsil edilen dijital öğenin özgün bir şekilde benzersiz olmasını sağlamak için çalışıyor. NFT’ler artık dijital varlıkları sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlencelerde metalaştırmak için kullanılıyor. Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır; ancak, diğer blok zincirleri kendi NFT sürümlerini uygulayabilir.

NFT piyasa değeri 2020’de üç katına çıkarak 250 milyon doların üzerine çıktı. NFT işlemlerinin yükselişi, çevre eleştirilerinin de artmasına neden oldu. Esas olarak NFT’ler için kullanılan tür olan iş kanıtı blok zincirleriyle ilişkili hesaplama ağırlıklı süreçler, küresel ısınmaya katkıda bulunan yüksek enerji tüketimi gerektiriyor. Bu blok zincirlerini sürdürmek için gereken enerjinin ürettiği karbon emisyonları, NFT pazarındaki bazılarını karbon ayak izlerini yeniden düşünmeye zorladı.

Non-Fungible Token (NFT), herhangi bir dijital dosyanın benzersiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen, dijital bir defterde saklanan bir veri birimidir. Bir NFT, bir kriptografik belirteç gibi işlev görür, ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, karşılıklı olarak birbirinin yerine geçemez, başka bir deyişle, değiştirilebilir değildir. NFT’ler, blok zincirleri kriptografik dize kayıtları, bir veri kümesinin benzersiz olduğunu doğrulayan bir dizi karakterin, önceki kayıtlara, dolayısıyla tanımlanabilir veri bloklarından oluşan bir zincir oluşturduğu zaman oluşturulur. Bu kriptografik işlem süreci, NFT sahipliğini izlemek için kullanılan bir dijital imza sağlayarak her dijital dosyanın kimlik doğrulamasını sağlar. Ayrıca, bir NFT’nin sahipliği, simgenin temsil ettiği her türlü dijital varlığa doğal olarak telif hakkı vermez. Bir kişi çalışmalarını temsil eden bir NFT’yi satabilirken, NFT’nin sahipliği değiştiğinde alıcı mutlaka telif hakkı ayrıcalıkları almayacaktır ve bu nedenle asıl sahibin aynı eserden daha fazla NFT oluşturmasına izin verilir. Bu anlamda, bir NFT yalnızca telif hakkından ayrı bir mülkiyet kanıtıdır.

NFT Kullanım Alanları Nelerdir?

Sanat eserlerinin NFT’leri, imzalı eşyalara benzer. Bir NFT’nin benzersiz kimliği ve mülkiyeti, blok zinciri defteriyle doğrulanabilir. NFT’ler, bir kriptografik karma işlevi aracılığıyla işlenen meta verilere sahiptir.

Dijital sanat

Dijital sanat, NFT’lerin benzersiz imzasını ve sahipliğini güvence altına alan blockchain teknolojisinin yeteneği nedeniyle NFT’ler için erken bir kullanım alanı oluşturdu. Beeple olarak da bilinen sanatçı Mike Winkelmann’ın “Everydays – The First 5000 Days” adlı dijital sanat eseri 2021’de 69,3 milyon dolara satıldı. Satın alma, Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan bir sanatçı için elde edilen üçüncü en yüksek açık artırma fiyatı ile sonuçlandı. Bir Donald J. Trump figürünün önünden geçen hareketli yayaları gösteren 10 saniyelik bir videodan oluşan “Crossroad” adlı başka bir Beeple parçası, dijital sanat için çevrimiçi bir kripto para birimi pazarı olan Nifty Gateway’de 6,6 milyon dolara satıldı.

Figma CEO’su Dylan Field, Şubat 2021’de isimsiz bir yatırımcıya 7,5 milyon ABD Doları karşılığında “CryptoPunk # 7804” adlı bir dijital avatar ve 1,5 milyon ABD Doları karşılığında ikinci bir avatar “Ape, Fedora # 6965” sattı.

Sanatçı Krista Kim tarafından yaratılan “Mars Evi” adlı bir evin 3D olarak işlenmiş modeli, NFT pazarında 500.000 ABD dolarının üzerinde bir dijital gayrimenkul parçası olarak satıldı.

2021’de, Fyre Media logosunun dijital bir portresi, rapçi Ja Rule tarafından bir dijital sanat pazarı olan NFT girişimi “Flipkick” aracılığıyla 122.000 ABD doları tutarında bir açık artırmada satıldı.

Sanatçı Trevor Andrew tarafından yaratılan “Gucci Ghost” resmi, Şubat 2021’de NFT pazarında 3.600 dolara titreyen bir GIF hayalet şeklinde NFT olarak satıldı.

Aralık 2020’de, bir dizi dikey yükselen odanın içindeki mevsimleri tasvir eden bir NFT resmi 22.938 ABD dolarına satıldı. Sanat eseri, sanatçı Blake Kathryn tarafından oluşturuldu.

Koleksiyonlar

NFT’ler, klasik kart koleksiyonlarının dijital hale çevrilmiş halleri gibi düşünebileceğimiz koleksiyonların da satışına olanak tanıdı. Şubat 2021’de, NBA Top Shot platformundaki bir LeBron James smaç NFT kartı 208.000 dolara satıldı.

Oyunlar

NFT’ler, oyun geliştiricisi yerine kullanıcı tarafından kontrol edilen dijital arazi parçaları gibi oyun içi varlıkları temsil etmek için de kullanılabilir. NFT’ler, varlıkların oyun geliştiricisinin izni olmadan üçüncü taraf pazarlarda alınıp satılmasına izin verir. Axie Infinity, Şubat 2021’de tek bir satışla dijital arazi tapuları için 1.5 milyon dolarlık bir satış kaydetti.

Müzik

Müzisyenler, takas edilemeyen jetonlar kullanarak blok zincirleri üzerindeki çalışmalarını sergileyebilirler. 3 Mart 2021’de, rock grubu Kings of Leon, ilk albümünü bir NFT olarak, yakında çıkacakları When You See Yourself aracılığıyla yayınlamayı planladığını açıkladı. NFT, yaklaşık dörtte biri hayır kurumlarına bağışlanan 2 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi. Aynı ayın ilerleyen saatlerinde, Amerikalı rapçi Lil Pump, özel bir NFT koleksiyonunu yayınlamak için NFT platformu Sweet ile ortaklık kurdu. 12 Nisan 2021’de besteci Giovanni Rotondo, ilk NFT film müziği albümünü 2014 Yeni Zelanda filmi Orphans & Kingdoms’dan aldı; ve aralarında imzalı bir hırsızlık itirafının da bulunduğu bonus kilidi açılabilir içerikle birlikte kullanıma sundu.

Film

Film endüstrisi, kısmen, genellikle boyut olarak çok büyük olan dijital filmleri daha küçük dosya boyutları için tasarlanmış blockchain teknolojisinde depolamanın teknik zorlukları nedeniyle, NFT’lerdeki patlamaya daha yavaş tepki verdi. 13 Mart 2021’de Adam Benzine’in Oscar adayı belgeseli Claude Lanzmann: Hayaletler Shoah, NFT olarak basılan ve açık artırmaya sunulan ilk sinema filmi, belgesel ve Akademi Ödülü adayı film oldu.

Film yapımcıları, stüdyolar ve ajanslardan birkaç başka geçici ve deneysel yayın izledi ve Legendary Entertainment, filmin hit sinemalarıyla aynı gün özel bir Godzilla vs Kong NFT koleksiyonunu yayınlayacağını duyurdu; yönetmen Kevin Smith Nisan 2021’de bunu doğruladı. Yakında çıkacak olan korku filmi Killroy Was Here bir NFT olarak yayınlanacak; ve UTA ve Endeavor gibi yetenek ajansları NFT ile ilgili girişimleri duyuracak.

Spor Dalları

Sporcular, NFT patlamasından çeşitli şekillerde yararlanmaya başlıyor. Eylül 2019’da NBA oyuncusu Spencer Dinwiddie, sözleşmesini başkalarının yatırım yapabilmesi için tokenize etti. Buna ek olarak, blockchain teknolojisi tabanlı bir şirket olan Dapper Labs, dijital vurgu klipleri için bir pazar yeri olan “N.B.A Top Shot” ı oluşturmak için NBA ile işbirliği yaptı.

Mart 2021’de profesyonel tenisçi Oleksandra Oliynykova, potansiyel NFT alıcılarına sağ kolunun bir kısmının ömür boyu haklarını sundu.

Moda

2019’da Nike, blockchain teknolojisinin kriptografik olarak güvenli dijital varlıkları NTF’ler şeklinde bir çift spor ayakkabı gibi fiziksel ürünlere “CryptoKicks” adı altında eklemesine izin veren bir patent aldı.

NFT’nin Market Değeri Şimdiden Göz Dolduruyor

NFT pazarı, değeri üç katına çıkarak 2020’de 250 milyon dolara yükseldi ve son zamanlarda hızlı bir büyüme kaydetti. Yalnızca 2021’in ilk üç ayında, NFT’lere 200 milyon dolardan fazla ücret ödendi. NFT’lerin kripto pazarındaki ekonomik ivmesi, dijital koleksiyonlara yönelik bir eğilim nedeniyle patladı. Halk kripto ekonomiyi giderek daha fazla tercih ettiği için NFT’ler ayrıca daha büyük bir dijital ekonomik yenilik eğilimini hızlandırıyor.