Yaratıcı Hayata Sahip Olmak

716

Yaratıcılık günümüz dünyasında ve iş alanında en çok ihtiyaç duyulan kavramlardan biridir. Kavram, gelecek yıllarda da önemini koruyacak. Girişimciler, kurumlar ve iş liderleri bu kavramın önemini fark edip ekiplerine yaratıcı bir şekilde problem çözme yeteneğine sahip kişileri dahil etmeye başladı. Ancak yaratıcı bir hayat sürdürmek kolay değildir: engellerle dolu olan bu yol bazen bizi kızdırabilir ama harika bir deneyim yaşatacağı aşikardır. Buradaki asıl macera yaratıcılığınızı “sürdürülebilir” hale getirmektir: özellikle günümüzdeki dinamik ve gelişen dünyada bunu gerçekleştirmek zor olabilir. Alabileceğiniz bazı önlemler ve bir kenara not edeceğiniz ana hususlar ile siz de yaratıcı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Meraklı olun.

Hem iş hem de kişisel hayatınızda gözlem yapmalısınız. Hikaye ve bilindik teorilere bağlı kalıp aynı zamanda yeni ve sıra dışı fikirlere açık olmak ise işinizde harikalar yaratmanız ile sonuçlanacaktır.

Risk alın.

Deneyin, test edin, tekrar üzerinden geçin, düzenleyin ve hazır hale getirin: bu yaratıcı sürecin en ana temellerindendir. Bilgi ve tutku için sınırların ötesine bakmak her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Bu yolda pek çok risk almak zorunda kalabilir ve hata yapma olasılığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz ancak bunlar üretken hatalar olacak ve size atacağınız sonraki adımda rehberlik edecektir.

İletişim kurun.

İletişim kurmak, yaratıcı sürecin en etkili aşamalarından biri olmaya adaydır. Size ilham veren bireyler ile kurduğunuz ilişkiler size yeni fikir, nesne ve yerler hakkında rehberlik eder. Yaratıcı düşünme ve bakış açınız bu kişilerin zekasıyla birleştirdiğinde ortaya birbirinden ilginç projeler çıkarabilirsiniz.

Tutkulu olun.

Bu yola neden çıktığınızı hiçbir zaman unutmamalısınız: sevdiğiniz işi yapıyor olmak. Sevdiğiniz ve tutkulu olduğunuz alan hangisi olursa olsun, sevdiğiniz işi yapmak sizi bu yolda pes ettirmeyen yegane şeydir. Bu sayede karşınıza çıkan engellere rağmen her zaman ayakta kalacaksınız.

Düzenli çalışın.

En yaratıcı ve başarılı bireyler kendini işlerine adayan insanlardan oluşuyor. Düzenli ve planlı çalışıp dikkatinizi dağıtacak nesneleri ortadan kaldırdığınızda yaratıcılığınızı “sürdürülebilir” hale getirebilirsiniz.