Girişimcinin Sorması Gereken Sorular

919

Yeni bir işe girmek, her zaman alınması zor bir karardır. Kurumsal ya da farklı bir şirket mi? Yoksa daha farklı bir bünyeye mi dahil olmak isterdiniz? Pek çok kişi, gelişen iş dünyasıyla kurumsal büyük holding şirketlerden ziyade girişimlere dahil olmak istiyor. Eğer siz bu konu hakkında emin değilseniz, doğru kararı almanıza yardımcı olabilecek soruları kendinize sormak isteyebilirsiniz.

Finansal Olarak Hazır Mısınız?

Bu soruya gerçekten dürüst bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Bir girişime dahil olacaksanız 3-6 aylık bir dönemde çok yüksek bir maaş almadan – hatta maaşsız bir şekilde çalışmak zorunda kalabilirsiniz, maaşınız geç bile ödenebilir. Küçük olsa da bu ihtimal için hazırsanız girişim maceranız sizin için daha az stresli geçecektir. Eğer düşük maliyetli bir yaşam alışkanlığınız varsa belki de bu sizin için hiçbir şekilde sorun teşkil etmeyebilir.

Girişimin Başarılı Olacağını Düşünüyor Musunuz?

Bu soruya pek çok şekilde cevap verilebilir ve deneyimli yatırımcılar bu konuda daha bilgi sahibidir. Eğer şirket çoktan gelir elde ediyorsa ve bu detayları sizinle paylaşmaya açıksa bu olumlu bir işaret olarak kabul edilebilir. Girişimin finansal anlamda da başarıya ulaşacağını düşünüyorsanız bu şirket size göre olabilir.

Kurucularla Aranızdaki İletişimin Durumu Nedir?

Girişimde bulunan diğer insanlarla aileniz ve arkadaşlarınızdan daha çok fazla vakit geçireceksiniz ve onların yaptıkları kariyerinizi etkileyecek. İşin başındaki insanlar alanında uzman ve deneyimliyse şirket başarıya ulaşır. Eğer kurucu ve diğer insanlarla “aynı dili konuşuyorsanız” girişim hayatınızda iletişiminizi iyi yürütebiliyor olacaksınız.

Girişimin Sunduğu Ürün Ve Sahip Olduğu Misyon Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ürünü satmak ve ürün hakkında bilgi vermek, ona inanmadığınızda zor bir süreç haline gelir. Bu sizin en sevdiğiniz ürün olmasa bile eğer şirkete inanıyorsanız ürünü öne çıkaracak yollar bulmalı ve müşterinin ilgisini çekmelisiniz. Eğer girişimin sunduklarına inanıyorsanız bu iş tam size göre.

Eğer yukarıdaki sorulardan en az 2 tanesine olumsuz cevap verdiyseniz girişime katılıp katılmamak hakkında düşünmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki adımı atmadan önce durumu eksi ve artılarıyla gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.