2021 Yılında En Çok Yatırım Alan 5 Yerli Girişim

2021 yılında en çok yatırım alan 5 yerli girişim içerisinde exit olup değerini katlayan yatırımlar bulunurken, unicorn seviyesine yükselen ve değerini 1 milyar dolar üzerine atan markalar da bulunuyor.

2021 yılı Türk merkezli iş girişimleri açısından oldukça verimli bir dönem olarak kayda geçti. Girişimcilerine bir hayli kazanç sağlayan bu markalar, aynı zamanda dünya pazarına açılıp exitler gerçekleştirerek, Türk ekonomisine ayrıca katkı sağlayan isimler arasına girmeyi başardı. Bu isimlerin en önde gelenlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Yatırımları şeffaf bir şekilde paylaşılan markaların tamamı global çevrelerde Türkiye’yi büyük bir gururla temsil ediyor:

  • Trendyol (1,85 milyar dolar)
  • Getir (983 milyon dolar)
  • Dream Games (205 milyon dolar)
  • Tiko (65 milyon dolar)
  • Colendi (38 milyon dolar)

2021 yılında en çok yatırım alan 5 yerli marka içerisinde yer alanların tamamı Türk girişimcilerin büyük başarıları sonucunda bu yatırımları alan isimlerdir.

Trendyol (1,85 milyar dolar)

Trendyol yakaladığı başarı ile 2021 yılında yatırım alan markalar arasında ilk sıraya yerleşiyor. Trendyol; giyimden zücaciyeye, marketten ofis eşyalarına kadar pek çok farklı alanda satıcı ile alıcıyı bir araya getiren bir e-ticaret sitesidir.

Kullanıcılarına hızlı ve kolay alışverişi sunan Trendyol, Alibaba ile yaptığı anlaşma sonucunda, 350 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Hemen ardından yapılan şirket değerlemesi sonucunda, şirketin genel kaynaklarının tamamının değerinin 9,35 milyara ulaştığı biliniyor. Bu yatırımdan birkaç ay sonra farklı bir yatırımcıdan aldığı 1,5 milyar dolar ile şirket değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkartan Trendyol, 2021 yılına yatırım anlamında imzasını attı.

Global anlamda girişimcilik dünyası genelinde 1 milyar dolar ve daha fazlasını alan girişimciler unicorn seviyesine, 10 milyar dolar üzeri yatırım alan girişimler ise decacorn seviyesine yükseliyor. Decacorn terimi ile ilk kez yan yana gelen Türk markası olan Trendyol geçtiğimiz yıl ülke ekonomisindeki değerini 10 milyar dolar barajını geçerek ilk sıraya yerleştirdi.

Getir (983 milyon dolar)

Getir Market ve Getir Yemek olarak hizmet veren marka, aklınıza gelebilecek her şeyi online olarak verdiğiniz sipariş sonucunda kapınıza kadar getiriyor. 2021 yılında en çok yatırım alan 5 yerli marka listesinde 2. sıraya yerleşen Getir, ilk olarak 128 milyon dolarlık bir yatırımla yıla merhaba dedi.

Hemen arkasından mart ayı içerisinde aldığı 300 milyon dolar yatırım hamlesi ile Getir, girdiği şirket değerlemesinde; 2,6 milyar dolar değere ulaştı. Unicorn olarak adlandırılan Getir girişimi, son olarak aldığı 555 milyon dolar yatırım ile değerlemesini 7.555 milyar dolara yükseltti.

Dream Games (205 milyon dolar)

Soner Aydemir, Hüseyin Eren Şengül, Muhammet İkbal Namlı ve Hakan Sağlam ile Eyüp Serdar Yılmaz ortaklığı sonucunda kurulan Dream Games, dünya genelinde popülerlik elde etme yolunda ilerleyen bir oyun şirketidir.

2021 yılında en çok yatırım alan 5 yerli marka sıralamasında ilk 3’e giren şirket; ilk yatırım hamlesinde 50 milyon dolar yatırım aldı. İkinci yatırım turunda ise 155 milyon dolarlık bir yatırım aldığını duyurdu. Bunun hemen arkasından şirket değerlemesinin 1 milyar dolara ulaşmasının ardından, Türk markalar arasına bir unicorn daha girmiş oldu.

Tiko (65 milyon dolar)

Gayrimenkul konusunda büyük bir girişim olarak atılan Tiko, ev ziyaretinde bulunmadan alt yapısında bulunan yapay zekâ sayesinde size istediğiniz gibi gezme ve sorgulama imkânı sağlıyor. Bu start-up fikri ile Türkiye’de başarılı olamayan Sina Afra, operasyonlarına İspanya’da devam ederek büyük başarı elde etti. Bu yıl aldığı yatırım toplamda 65 milyon doları bulan marka, 2009 yılında Türkiye’den çekilerek, İspanya’da faaliyetlerine devam etmişti.

Colendi (38 milyon dolar)

Bülent Tekmen tarafından kurulan Colendi, 2021 yılında en çok yatırım alan yerli 5 marka arasında listenin son sırasında yer alıyor. Dijital çözümler sunan şirket, kredi skoru, dijital kimlik uygulamaları ile entegre olabilecek bir sistem üzerinde hizmet veriyor. 2021 yılındaki gelişimine 38 milyonluk yatırım alarak devam ettiren şirket, 2021 yılında Sermaye Piyasası Kurumu’ndan da onay almıştı.