İş ve Ofis Yaşamı Yanlış Bilinenleri

İş ve yaşam arasındaki dengeden bahsettiğimiz zaman, bu çoğu zaman aile ve işin gerektirdiği ihtiyaç ve istekleri dengelemek anlamına geliyor. Ancak çocuğu olmayan insanların da kişisel hayatlarında yapması gereken pek çok şey olabiliyor, kısacası bu denge kişiden kişiye değişiyor.

İş ve yaşam arasındaki denge sadece ofiste ve evde ya da kişisel aktivitelerinde ne kadar süre geçirdiğiniz üzerine kurulu değildir. Bunun yanı sıra en iyi işi çıkarabilmek için yeteneğinizi nasıl kullandığınız üzerine dayalıdır. Alex Soojung-Kim Pang tarafından yazılan “Rest: Why You Get More Done When You Work Less” adlı kitap tam da bu noktaya değiniyor ve sürdürülebilir yaratıcılığı nasıl yaratabileceğimizin anahtarını öğretiyor.

Dinlenmek geniş bir kavramdır: hayal etmekten yürümeye, kestirmekten uyumaya, tatilden egzersiz yapmaya kadar pek çok anlama sahiptir. Yazar Pang’e göre iş sadece para kazanmak için yaptığınız işler üzerine kurulu değil, aynı zamanda ders çalışmak ya da kişisel aktiviteleriniz üzerine de kurulu bir eylemdir. Charles Dickens, Charles Darwin ya da Ingmar Bergman gibi isimlerin günde sadece 4 saat çalıştığını biliyor muydunuz?

Örneğin Darwin 90 dakikalık 3 etap içerisinde çalışıyordu ve çalışmadığı zaman uzun yürüyüşlere çıkıyor ve kestiriyordu. Belki sizin için de çözüm bu olabilir, kim bilir?

Genel algının aksine çok fazla çalışmak daha iyi bir iş hayatı vaat etmemektedir. Yaşam ve işin arasındaki dengeyi belirlemek çok daha kapsamlıdır. Araştırmacılara göre en iyi öğrenciler en çok dinlenenlerden oluşuyor, yapılan çalışmalar da bunu doğrular nitelikte. Kestirmek, kısa uykular zihinsel performansı da geliştiriyor. Ancak çoğumuzun kestirmeye elverişli ofisleri bulunmuyor. Silikon Vadisi’ne doğru uzandığımızda Google ve Uber gibi şirketlerin ise aksine çalışanlarını bu eyleme teşvik ettiğini gözlemliyoruz.

Kestirmek tabii ki bir zorunluluk değil: bunun yerine yürüyüş de yapabilirsiniz. Kitap okuyabilirsiniz ya da size iyi gelecek her neyse onu yapabilirsiniz. O zaman iş ve yaşam arasındaki dengeyi daha rahat sağlıyor olabileceksiniz.