Yeni Çağ Yaratıcı Girişimciler İstiyor

935

İşletmenin anlamı geçtiğimiz yıllarda değişip farklı bir kavram haline geldi: şu anda ise işletme insan ihtiyaçlarını ve isteklerini memnun eden mal ve hizmetleri karşılayan oluşum anlamına geliyor. Ancak yine de bu anlam yeterli kalmıyor; işletme günümüzde girişimcilik ve inovasyon alanlarında esas rolü oynayan bir konsept durumunda.

Aslında şu anda mal ve hizmet sağlayan pek çok birey var; bu sebeple artık müşteriler daha mükemmelini arıyor. Bugün yaratıcılık, inovasyon ve kutunun dışındakiler başarıyı etkileyen faktörler olarak öne çıkıyor. Bir başka deyişle “çılgın” bir fikriniz varsa başarıya geçen yıllara kıyasla şu anda daha yakın bir konumdasınız. Bu çılgın fikirlerden birinin Mark Zuckerberg’ten çıkmış olduğunu her zaman hatırlamalısınız: Facebook diğer bütün sosyal medya platformların önünü açan devrim niteliğinde bir platformdur.

Eğer siz de kendi yaratıcılığınızdan esinlenmek ve ortaya bir girişim çıkarmak istiyorsanız size birkaç önerimiz var.

Kuralları Unutun

Kurallar zaten çağa göre ayak uydurup zamana göre değişim gösteren kavramlardır. Daha mükemmelini bekleyen insanlara sunduklarınız size güzel sonuçlar getirmelidir, bu sebeple ezber bozan fikirler ile ortaya çıkmalısınız. Siz de fikir yaratırken yeni trendlere ve iş modellerine göz atmayı unutmamalısınız. Bütün bu fikirler müşteri davranış ve tercihleriyle uyum sağladığında dijital platformda mükemmel bir duruşa sahip olabilirsiniz.

İnsanların Tutkularını İş Fikirlerine Dönüştürün

Kendi hobi ve tutkularını işletme modeline dönüştüren pek çok girişimci olduğunu biliyoruz. Peki ya başka insanların hobilerini kullanıp girişim yapanlar? İnsanların tutkularını iş modellerine dönüştürüp onlara yeni kullanım alanları sunabilir ve başarılı bir girişime imza atabilirsiniz. Bu tür bir fırsat bu yüzyıl içerisinde yakalayabileceğiniz en iyi fırsattır.

Heran İlham Gelebilir, Anı Yakalamaya Bakın

Fikirlerinizi saklayıp onları iş modeline dönüştürmek karışık ve zaman gerektiren bir süreçtir. Ancak Google Keep, Quire ya da Papier gibi araçlar kullanarak bu süreci daha kolay ve üretken bir hale getirmek sizin elinizde. Şunu unutmamalısınız ki yaratıcı fikirler her an her yerde karşınıza çıkabilir – sizin yapmanız gereken onları unutmamak ve doğru anda kullanıp hayata geçirmek.