Apple 23 Mayıs’tan İtibaren Tamamen Hibrit Düzene Geçeceğini Duyurdu!

Pandeminin insan hayatına yaptığı etkilerin yanı sıra, büyük şirketler de salgının getirdiği kısıtlamalardan oldukça fazla etkilendi. Covid-19 pandemi sürecinden itibaren çok sayıda şirket ofislerini kapatıp, çalışanları ile online bağlantılar kurma yolunu tercih etti.

Salgın sebebi ile çalışanlarını korumak için ofislerini kapatan Apple, tüm bunların yanı sıra çalışanları için ekstra koruma aşısı yaptırmaları konusunda net bildirimlerde bulundu. Kasım ayı itibari ile hibrit çalışma modeli prensiplerini edineceklerini duyuran dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple; hibrit çalışma modeli metodunun hemen ardından 1 Şubat itibari ile çalışanlarının ofislerine döneceğini vurguluyordu. Ancak yaşanan yeni gelişmeler, Omicron varyantının tüm dünyayı etkisi altına alması Apple’ın planlarını değiştirdi. Yaşanan salgın sürecinin tekrar yeni vakalarda artış göstermesinin hemen ardından Apple ofislerinin kapılarını süresiz olarak kapattı.

Apple, çalışanlarını pandemi dönemi boyunca destekleyen ve esnek çalışma prensipleri ile onların sağlığını çalışma düzeninin önünde tutan bir davranış modeli gösteren şirketler arasında yer alıyor. Pandemi sürecinde hibrit çalışma şekline dönüş ile alakalı bilgilendirme yapan Apple, açıklamada işaret ettiği tarihlerde hedeflediği gibi ilerleyemedi. Pandeminin neden olduğu bu olayın ardından yakın zamanda şirketin CEO’su Cook tarafından gelen açıklamalar gündeme oturdu.

Çalışanlar 11 Nisan’dan Sonra Ofislerine Dönebilecek

Çalışanları ile yeniden aynı ofisleri paylaşmaya hazırlanan Apple, aşamalı bir şekilde hibrit çalışma modeli oluşturulacağını duyurdu. CEO Cook, çalışanlarına bir e-postasında bu konudan bahsettiğini vurgulayarak, bu sistemin hem esnek hem de çalışma prensiplerini yeniden şekillendirebileceğine dikkat çekti.

Pandemiden etkilenen çalışanlarına seçenekler sunan teknoloji şirketi, bunu bir alışma süreci olarak ele alarak çalışanlarına birden farklı aşamalar sundu. Apple çalışanları 11 Nisan itibari ile aşağıdaki metot ile tekrar ofise geri dönüş yapacak.

  • 11 Nisan’da ofise geri dönüş yapacak olan Apple çalışanları ilk hafta içerisinde sadece bir gün ofise gelecek.
  • hafta itibari ile Apple çalışanları, haftanın iki günü ofiste çalışacaklar.
  • hafta ofis çalışanları; pazartesi, salı ve perşembe günlerinde ofislerinden çalışacaklar.
  • İsteyen kişiler çarşamba ve cuma günleri online olarak evden çalışabilecekler.

Uzun süren pandemi sürecinin çalışanlar üzerindeki etkisini göz ardı etmeyen Apple şirketi, çalışanlarına esnek davranarak yenilikçi bir bakış açısı geliştiriyor. Bu çalışma modelindeki gibi haftanın bazı günleri personellerine evden çalışma kolaylığını tanıyacağını duyuran Cook, mağazalarda maske takma zorunluluğunun da ileriki günlerde esneyebileceğinin sinyalini verdi.

Cook 23 Mayıs’tan İtibaren Tamamen Hibrit Çalışma Düzenine Geçeceğini Duyurdu!

Hibrit çalışma modeli ile ofislere geri döneceklerini duyuran Cook, bu modelin tamamlanması için 23 Mayıs’ı işaret etti. Ancak belli konumlarda meydana gelebilecek aksamalar nedeni ile tarihin farklı noktalarda değişiklik gösterebileceğini de iletti.

Teknoloji devinin belirttiği tarih itibari ile Apple haftada üç gün ofiste, haftada iki gün de online çalışma metodunu çalışanlarına sağlayacak. İsteyen çalışanlar haftanın 5 günü de ofisten çalışabilecek. İstemeyen çalışanlar ise haftanın iki gününü online çalışma düzeni ile değerlendirebilecekler.

Önemli bir pilot proje olan Apple hibrit çalışma modeli kademeli olarak ofislere dönüşleri kolaylaştıracağa benziyor. Önümüzdeki günlerde ofislerinin kademeli bir şekilde eski çalışma düzeni ile kapılarını açacağını düşünen Apple, 23 Mayıs tarihinin, farklı nedenlerden dolayı değişiklik gösterme ihtimalinin de olduğunu belirtti.

Daha önceden maske zorunluluğunu ofis çalışanları için esneten şirket, mağaza çalışanları için de benzer bir çalışmanın olabileceğini duyurdu. Apple’ın bu hamlesinden sonra diğer şirketlerinde kapattıkları ofisleri ile alakalı dönüş projelerini yakında duyurmaları bekleniyor.