İş İçin Sosyal Medya: Bir Pazarlamacının Kılavuzu

Sosyal medya ağları, markalarını çevrimiçi olarak tanıtmak isteyen işletmeler için inanılmaz kaynaklardır. Platformların kendileri özgürdür, ancak özellikle daha yeni kitlelere ulaşmak isteyen markalar için reklam seçenekleri de önermektedir. Ancak, işletmenizin sosyal medyada olması gerekliliği her mecrada olması gerektiği anlamına gelmez. Başarılı bir sosyal strateji oluşturmak istiyorsanız, her ağın nasıl çalıştığını, o ağda erişebileceğiniz izleyici çeşitlerini ve işletmenizin her platformu nasıl en iyi şekilde kullanabileceğini öğrenin. İşletmenizi pazarlamanıza yardımcı olmak için en popüler sosyal medya platformlarını gözden geçirelim.

Facebook, hem ad tanıma hem de toplam kullanıcı sayısı açısından web üzerindeki en büyük sosyal ağdır. Yaklaşık 1.8 milyar aktif kullanıcısıyla Facebook, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla işinizi bağlamak için harika bir araçtır. Başlatılmasından bu yana geçen 13 yıl içinde Facebook, üniversite öğrencilerinin çoklu web ve mobil sosyal platformda basitçe bir web sitesinden geldi; burada herkes arkadaşlarıyla ve ailenin yanı sıra ünlüler, kuruluşlar, işletmeler ve daha pek çok kişi ile bağlantı kurabiliyor. Facebook’un her tür organizasyon için çok çeşitli seçenekler bulunduğunu göz önünde bulundurarak, endüstriniz ne olursa olsun işiniz için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Fotoğrafları, videoları, önemli şirket güncellemelerini ve daha fazlasını paylaşmak için Facebook’u kullanabilirsiniz.

Twitter ile videolar, resimler, bağlantılar, anketler ve daha fazlasıyla birlikte kısa metin güncellemelerini paylaşabilirsiniz. Ayrıca, mesajlarınızda kullanıcı adlarını söyleyerek diğer kullanıcılarla kolayca etkileşim kurabilirsiniz; bu nedenle, Twitter dünyanın dört bir yanındaki insanlarla hızlı bir iletişim kurmanın harika bir yoludur. Geniş erişimi sayesinde, Twitter, işinizi pazarlamak için harika bir yoldur, aynı zamanda müşteriyi işlemek için etkili bir kanaldır. İlginç içerikleriniz varsa, Twitter, sözcüğü hızla yaymak için harika bir araçtır. Retweet ve diğer kullanıcıların içeriği paylaşımı inanılmaz derecede basittir. Eşitleme etiketleri yayınları artırmaya yardımcı olur ve bir çok takipçisi olan bir kullanıcı sizi tekrar yakalarsa, içeriğiniz viral olabilecek bir potansiyele sahip olabilir. Ancak Twitter ile dengeyi hatırlamayı unutmamak önemlidir. Kendi bağlarınızı veya medyanı paylaşmayın. Bunun yerine, diğer Twitter kullanıcılarından ve web üzerinden ilginç bir çok içerik paylaştığınızdan emin olun. Böylece, kitleniz yalnızca işletmenizin yaptığı işlemi önemsemediğini düşünmez.

Instagram, tamamen fotoğraf ve video yayınlarına dayanan görsel bir sosyal medya platformudur. Facebook’a ait ağ 600 milyondan fazla aktif kullanıcısına sahiptir ve bunların çoğu yiyecek, sanat, seyahat, moda ve benzeri konularda yazılar yazmaktadır. Instagram benzersiz filtreler, fotoğraf ve video düzenleme seçenekleri ile ayırt edilir. Bu platform, diğerlerinden farklı olarak neredeyse tamamen mobil. Instagram, sektörünüze bağlı olarak işletmeniz için çok uygun olmayabilir. Ve endüstriniz Instagram’da fazla temsil edilmiyorsa cesaretiniz kırılmasın; Bunun için doğru hashtag’ları bulabilir ve ilgi çekici fotoğrafları yayınlayabiliyorsanız, büyük bir olasılıkla bu işi yaparken başarıyı yakalayacaksınız.

YouTube, insanların içeriği görüntüleyebileceği, yükleyebileceği, paylaşacağı ve yorum yapabileceği, milyarlarca kullanıcıya sahip bir video paylaşım platformudur. Kullanıcılara otomatik olarak yeni bir video yüklendiğinde bildirim almak üzere diğer kullanıcıların abone olabileceği bir kanal atanır. Şu anda Google‘a ait olan site, haber ve eğlence için büyük bir merkez. On yıl önce yaratılmış olan YouTube çeşitli değişiklikler yaptı. Örneğin, kullanıcılar artık Google AdSense‘ten para kazanabilir; gelir, bir videoda görüntülenme sayısına bağlıdır. YouTube’daki birçok işletme, yaratıcı, görsel veya eğitimsel bir bileşene sahiptir. Platform, doğadaki yaratıcılıktan etkileniyor; bu nedenle, içeriği üreten özel bir video düzenleyicinizin olması önemlidir. Bununla birlikte, işletmenizin platformda pazarlamak için bir kanala ihtiyacı yoktur. Sık videolar yayınlayan ve genellikle geniş kitleleri elinde tutan. İşletmeler genellikle, ürün yerleşimi için YouTube kullanıcılarıyla ortaklık kurarlar çünkü bu kullanıcılar etkileşimli kitlelere sahiptir.