Google Lens Nedir?

1998 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana insan hayatına yeni teknolojiler katmayı hedefleyen Google, dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Zamanla gelişen ve pek çok özelliğe sahip olan Google’ın en yeni özelliklerinden bir tanesi ise Google Lens’tir.

Google Lens, görseller üzerinden arama yapılmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde telefon kameranız ile çektiğiniz herhangi bir nesne, bitki, hayvan ya da yer ile alakalı detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca çevirmek istediğiniz metinlerin fotoğrafını çekerek anında çeviri hizmeti de alabilirsiniz. Bir restoran hakkında bilgi almak için restoranın fotoğrafını çekip daha önce yapılan yorumları, adres, iletişim bilgileri ve konum gibi detaylara anında erişim sağlayabilirsiniz.

Çekilen görüntüyü bir yapay zekâ algoritması ile işleyen Google Lens uygulaması hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir. Bu uygulamayı kullanabilmek için ise Google Play ya da App Store mağazasını ziyaret ederek ücretsiz bir şekilde indirme işlemini yapabilirsiniz.

Google Lens Ne İşe Yarar?

Google Lens, Google tarafından geliştirilmiş ve son dönemlerin en iyi arama yöntemlerinden bir tanesidir. Anlık olarak etrafınızdaki nesneler hakkında bilgi almak istiyorsanız Google Lens kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

Google Lens, telefonlarınızda bulunan kamerayı bir akıllı asistana dönüştürerek nesneleri algılar. Bu sayede nesneler hakkında anlık olarak bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Google Lens kullanımı kullanıcılara beraberinde pek çok avantaj getirir. Hem zaman tasarrufu hem de doğru bilgiye ulaşmak için tercih edebileceğiniz bu yöntemin ayrıcalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Google Lens sizi arama motoruna girerek web siteleri arasında gezinmekten kurtarır.
  • Yalnızca fotoğraf çekerek saniyeler içerisinde merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Google Lens ile çektiğiniz metinleri, Çeviri bölümünü kullanarak anında çevirebilirsiniz.
  • Sesli dinleme özelliği sayesinde daha fonksiyonel bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Google Lens Nasıl Kullanılır?

Google Lens, kullanımı oldukça kolay bir uygulamadır. Eğer hali hazırda Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıyorsanız bir nevi Google Lens’i de kullanıyorsunuz demektir. Google Fotoğraflar’ın en güncel versiyonu beraberinde Google Lens desteği de sağlar. Eğer telefonunuzda yoksa mobil uygulama mağazalarından kendiniz de indirebilirsiniz.

  • Google Lens kullanmak için ilk önce telefonunuzda arama motorunu yani Google Chrome’u açın.
  • Ardından arama çubuğunun sağ tarafında bulunan Google Lens simgesine tıklayın.
  • Telefonunuzun kamerası otomatik olarak açılacaktır. Kameranın altında bulunan çevir, metin, arama, ev ödevi, alışveriş, yerler ve yemek gibi seçeneklerden arama yapmak istediğiniz kategoriyi seçin.
  • Ardından telefonun kamerasını, hakkında bilgi almak istediğiniz nesnenin üzerine tutun ve fotoğrafını çekin.
  • Bu işlemi tamamladıktan sonra anında çektiğiniz nesne ile bilgilerin ekranınızda belirdiğini görebilirsiniz.

iOS Google Lens Kullanacağını Duyurdu!

Google’ın en yeni güncellemelerinden bir tanesi olan Google Lens, her geçen gün popülaritesi artan bir özelliktir. Başta Android kullanıcıları olmak üzere son dönemde yapılan güncelleme ile iOS kullanıcılarının da Google Lens hizmetinden faydalanması sağlanmıştır.

Dünyanın en büyük arama motoru olma özelliğini taşıyan Google’ın resimleri tarama ve tanıma işlevi gören yeni özelliği Lens, artık iOS kullanıcılarının da hizmetine sunulmuştur. Google Fotoğraflar’ı güncelleyerek ya da mobil uygulama mağazasından Google Fotoğraflar uygulamasını indirerek Google Lens’i saniyeler içinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

2018 yılından bu yana iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanılabilen bu özellik sayesinde istediğiniz zaman ve mekânda istediğiniz nesneyi aratabilir, çeviri yapabilir ya da ev ödevleriniz konusunda yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra fotoğrafını çektiğiniz yemeğin tarifini görüntüleyebilir, bitkiler ve hayvanlar hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.