TikTok Hesabı Nasıl Dondurulur?

Sosyal medya platformları arasında yer alan TikTok, diğer sosyal platformlar gibi bariz bir dondurma ya da kapatma özelliğini tam olarak geliştirmiş değil. Oluşturulan videoların başka insanlarla paylaşıldığı bu platformda 1 milyardan fazla kullanıcı bulunuyor.

Özellikle dudak senkronizasyonun yanı sıra, komedi, oyunculuk ve dans performanslarınızı bu platformda sergileyerek tüm kullanıcılar ile paylaşıp beğenilerini toplayabiliyorsunuz. Ancak TikTok gelinen son noktada kullanıcılarına yeterince güven ortamı sağlamadığı düşüncesi ile kullanıcı kaybetmeye başladı. Bu noktada da akıllara TikTok hesabı nasıl dondurulur sorusu geliyor.

TikTok kullanıcılarının sık sık karışıklık yaşadığı iki farklı konu bulunuyor:

 • TikTok hesabı dondurma
 • TikTok hesabı silme

TikTok hesabını dondurmak işlem yapmaya çalışan kullanıcılar kimi zaman dondurma işlemi yerine silme işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Bu nedenle her ikisi arasındaki farkın anlaşılması için iki farklı işlem başlığının da adım adım nasıl ilerlediğine göz atabilirsiniz.

TikTok Hesabı Dondurma

TikTok hesabını bir süre kullanmak istemeyen kullanıcılar, dondurma işlemi gerçekleştirebilir. Geçici olarak hesaplarını dondurmak isteyen kişiler, daha sonrasında tekrar hesaplarını aktif hale getirebilirler.

TikTok hesabı nasıl dondurulur tek tek aşağıdaki adımlardan ulaşabilirsiniz:

 • İnternet bağlantısı olan telefon, tablet veya bilgisayarınız yardımı ile TikTok profilinizi açınız.
 • Açılan profil sayfanız hesabınızı dondurmak için ilk önemli adımdır. Bu sayfada bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • Ekranınızda yeni bir sayfaya giriş yapmış olacaksınız. Hemen o sayfanın sağ üst kısmında yer alan üç noktaya tıklayın. “Hesabımı Yönet” komutu karşınıza çıkacaktır.
 • Son olarak bu adımın ardından karşınıza yeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfada da “Hesabımı Sil” komutu yer alıyor. Bu konutu tıklamanızın ardından, hesabınız 30 gün boyunca pasif modda olacaktır.

Tüm bu işlemler sırası ile gerçekleştirildiğinde, hesabınızı dilediğiniz gibi dondurabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Profilinizi sadece 30 gün boyunca dondurabiliyorsunuz. 30 gün içinde hesabınızı tekrar açmazsanız, TikTok hesabınız kalıcı olarak siliniyor.

TikTok hesabınızı süreli olarak dondurmak istiyorsanız, 30 gün geçmeden hesabınızı tekrar aktif hale getirmeyi unutmamalısınız.

TikTok Hesabı Silme

TikTok kullanıcıları, kimi zaman platformu kullanmaktan sıkıldığında ya da güvenlik zafiyeti verdiği gerekçesi ile profillerini kalıcı olarak silmek istiyor. Ancak profili silmek ile dondurma işlemi karıştırılıyor. Profilinizi dondurduktan sonra uygulamaya girdiğiniz anda şifre ve güvenlik anahtarı sayesinde otomatik olarak hesabınız tekrar açılıyor. Bu sebeple TikTok silme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, TikTok uygulamasını da telefonunuzdan silmeniz işleminizin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

TikTok hesabınızı silmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Tıpkı TikTok hesap dondurma işleminde olduğu gibi profilinize giriş yaparak, profil resminizin üzerine tıklamanız gerekli.
 • Devamında sağ üstte yer alan üç nokta (…) simgesini aktifleştirin.
 • Açılan menüde karşınıza “Hesabımı Yönet” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra, Hesabı Sil” sayfası açılıyor.
 • Bu adımı da onayladıktan sonra, farklı bir sosyal medya hesabınız aracılığı silme işlemine onay vermeniz isteniyor.
 • “Doğrula ve Devam Et” yazısının üzerine tıkladıktan sonra tekrar bir onay mekanizması devreye giriyor.
 • TikTok profilinizi oluştururken kullandığınız telefon numaranız ya da mail adresiniz aracılığı ile TikTok sizlere bir onay mesajı gönderiyor.
 • Mesajı onayladıktan sonra pratikte TikTok hesabınız silinmiş olacaktır.

Hesap silme işleminde de 30 günlük bir cayma süresi bulunuyor. İstemeden giriş yapabileceğiniz olasılığını da düşünerek, TikTok uygulamanızı silmeniz gerekebilir. İstemeden tekrar profilinize girip, hesap silme işleminizi sekteye uğratma olasılığına karşın böyle bir önlem alabilirsiniz. 30 günün sonunda hesabınız otomatik olarak devre dışı kalacaktır.