Bu Hastanede Çocuklar Emar Makinesinden Korkmuyor

İngiltere’de bulunan ve faaliyet gösteren bir hastane çocukların hastane korkusunu olabildiğince azaltmaya karar verdi. Buna çocukların hastane bünyesinde kullanılan emar makinesine duyduğu korkuyu azaltmak ile başladı. Emar makinesine belli başlı sağlık testleri için götürülen çocuklar artık daha az korkuyor.

King’s College adlı hastane, Google Play’in arkasındaki uzman ekip ile birlikte çıktığı bu yolda bir uygulama geliştirmeye karar verdi. Bu uygulamada çocuklar sağlık testleri için emar makinesine götürülmeden önce bütün emar deneyimini anlatan bir sanal gerçeklik (VR) süreci ile tanıştırılıyor.

Geliştirilen uygulama bütün süreci 360 derecelik bir açıdan görmenizi sağlıyor. Çocuklar bu süreci deneyimlerken uzman bir röntgen uzmanı aynı anda sürecin her detayını anlatıyor; emar makinesindeyken neler olacağını ve sonucunda neler elde edeceklerini ve bunun gibi bütün bilgilerini böylece çocuklar öğrenmiş ve aydınlanmış oluyor.

Bilmeyenler için, emar makinesinin can sıkıcı özelliği röntgen çekimi sırasında hareketsiz durmak zorunda olmanızdır –ki bu çocuklar için yapılması oldukça zordur. Hastanenin görevlileri bu uygulama sayesinde yaşları gereği her daim hareket halinde olan çocuklara neden hareketsiz durmaları gerektiğini de anlatabiliyor.

Yapılan duyurulara göre uzun zamandır oldukça popüler olan sanal gerçeklik kavramı, çocuklara adeta bir emar makinesi içinde oldukları anda oldukları gibi bir his veriyor ve onların gerçek ve tam anlamıyla eşsiz bir deneyim yaşamalarını sağlıyor. Çocuklar bu ön deneme sürecinde makine içindeyken duyabilecekleri olası gürültü ve sesleri deneyimleyip öğreniyor ve onlardan çok daha az korkmaya başlıyor. Bunun yanı sıra hareketsiz de durmaları gerektiğini idrak eden çocuklar tam anlamıyla bir deneyim sürecinden geçmiş oluyor.

Sanal gerçeklik projesi için bütün çekimi üstlenen kişi ise kendisine 360 derecelik bir kamera verip bütün süreci çekmesi istendiğini belirtiyor. Bu proje dahil olmasının sebebi olarak da hastaneye endişeli ve korkar halde gelen çocukların endişe ve korkularını gidermek olduğunu dile getiriyor.

İngiltere’de emar makinesi sanal gerçeklik deneyimi konusunda öncü olan King’s College aslında sağlık konusunda dünyanın ne kadar da ilerlediğinin eşsiz bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar gibi yetişkinlerin de bazılarının hastane korkusu olduğunu düşünürsek geliştirilen bu uygulama her yaştan insanın deneyimlemesi için uygun görünüyor. Çocukların korkusunu azaltmayı hedefleyen uygulama şu anda Google Play Store üzerinde mevcut.