Youtube Yeni Tv Servisini Duyurdu

Bildiğiniz gibi son birkaç yıldır reklamcılık sektörü çok fazla bir ilerleme kaydetti. Televizyon reklamlarından online video içeriklerine kadar pek çok kaleme inanılmaz bütçeler harcanan sektörün getirdiği yenilik ve gelişmelerden Youtube da payını alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles tarafında düzenledikleri etkinlik aracılığıyla yeni nesil televizyon servislerini duyuran Youtube, daha da öne çıkmayı başardı. Yeni sunulan servis, dünyaca ünlü kanallarının yayınlarını ve Youtube’da mevcut olan online video içeriklerini kullanıcılarını sunuyor. Söylenenlere göre Youtube bu yeni servisi ile geleneksel ve modern televizyon anlayışını birleştirmeyi planlıyor.

Servis ayrı bir uygulama olarak sunuluyor. Aylık olarak 35 dolar ödeyen abone kullanıcılar ABC, CBS, FOX ve NBC gibi büyük kanalların yanı sıra 35 kanalın yayınlarını da izleyebiliyor olacak. 35 dolarlık ücret karşılığında 6 hesap veriliyor bu da evdeki her üyenin kendine özel kişisel bir hesabı olacağı anlamına geliyor; kısacası herkes kendi zevki ve tarzına göre kanalını düzenleyebilir.

Youtube TV her ne kadar güzel haberler ile gelse de ne yazık ki birkaç pürüze de sahip: servis Comedy Central, MTV, CNN, TBS ve TNT gibi kanalları paketine dahil etmemiş. Bunun yanı sıra AMC Networks, Discovery Communications, Time Warner, HBO ve A+E Networks yayınları da mevcut değil. Ancak üzülmeye gerek yok, pakete dahil olmayan kanal ve yayınlar Youtube Red aboneliği dahilinde ücretsiz olarak sunuluyor.

Resmi başlangıç tarihi henüz belli değil ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde olacağı söyleniyor. Youtube’un yeni nesil TV servisi ilk önce önde gelen pazarlara sunulacak bu da küçük şehir ve pazarların daha sonra servis ile tanışacağı anlamına gelmekte.

Etkinlik kapsamında uygulamanın demo versiyonunu sunan Youtube uygulama içerisinde türe göre arama ya da canlı programlar sekmesi gibi özellikler olduğunu vurguladı. Bunun yanı sıra çoğu kullanıcının olmazsa olmazı olan yayın kaydetme özelliği de bulunuyor, böylece sevdiğiniz programları Google Cloud içerisinde limitsiz bir depo alanında kaydedebileceksiniz. Yayını kaydettiğiniz zaman reklamları da atlayabiliyor olacaksınız.

Youtube’un yeni uygulaması Chromecast ve Google Home ile de entegre edilmiş durumda. Youtube TV’yi tablet, bilgisayar ya da akıllı telefonlar ile ya da bilgisayar ve televizyon içerisinde yer alan uygulamalar aracılığıyla da izleyebilirsiniz.