Elon Musk Ve Spacex Aya İnsan Gönderecek

Son yıllarda öne çıkan ticari uzay uçuşları düzenleyen şirketler ulusal uzay ajanslarına da yardım ettikleri girişimlere imza attılar. Elon Musk’ın SpaceX’i ya da Jeff Bezos’un Blue Origin’i ise tekrar kullanılabilir roketlerin gelişimini hızlandırmaya yönelik katkılarda bulundu. 2012 yılından beri faaliyette olan SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıma yapan ilk özel uzay şirketi olarak tanınıyor.

Şirket şu anda yeni nesil uzay aracı olan Crew Dragon için Uluslarası Uzay İstasyonu’na bireyleri taşımaya hazırlanıyor. SpaceX’in bir sonraki hedefi ise Mars! Elon Musk, insanların bir sonraki dönemde Mars üzerinden yaşayabileceklerini bile düşünüyor.

Kısacası ticari ya da özel uzay uçuş şirketleri gezegenimizin dışındaki dünyaya olan bakış açımızı değiştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor ve bu konuda da gayet başarılılar. Sağladıkları teknolojik altyapı sayesinde her uçuş için yeni bir roket inşa edilmek zorunda kalınmayacak. SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell’e göre tekrar kullanılabilirlik roket maliyetini %30 oranında azaltacak.

Ayrıca, Elon Musk bu tür roketlerin gerçek anlamda ekonomik olarak uzay endüstrisine uygun olduğunu dile getiriyor: “Tam anlamıyla tekrar kullanılabilir bir taşıt daha önce hiç yapılmadı. Bu gerçekten uzaya erişim tarafında ihtiyaç duyulan yenilik için esas bir bir dönüm noktası. Eğer uçaklar gibi roketleri nasıl etkin bir şekilde tekrar kullanmanın yolunu bulabilirsek, uzaya erişimin maliyeti ciddi anlamda azalıyor olacak.”

Bu konuşmasını takiben SpaceX beklenen duyuruyu yaptı: oluşum iki vatandaşı Ay çevresinde bir seyahate çıkaracak! Ay’a gidecek iki vatandaşın çoktan yüksek bir depozito ödemesi yaptığı belirtildi. Seyahati yapacak kişilerin eğitimi, sağlık ve spor testleri 2017’nin ileriki dönemlerinde gerçekleştiriliyor olacak. SpaceX ayrıca şu sözleri dile getirdi: “Onlardan önceki Apollo astronotları gibi bu bireyler uzaya insanlığın umut ve hayallerini taşıyarak seyahat ediyor olacak.”

Projeyi gerçekleştirmek adına Crew Dragon adlı uzay taşıtı ilk önce insansız bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek, daha sonra ise 2018’in ikinci çeyreğinde bireyler belirli bir görev kapsamında gidiyor olacak. Oradan ise şirket Ay’a doğru gidecek ve bu Mars’a insan taşıma projesine doğru atılan ilk adımlardan biri olarak tarihe kazınacak.