Google Alphabet Şirketi Ne Yapar?

Alphabet; Google, YouTube ve Nest gibi birçok şirketin sahibi olan bir holding şirketidir. Şirketin misyonu, bünyesindeki şirketler için dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir.

Alphabet’in arkasındaki fikir, tüm bölümlerin bir arada uyum içinde var olmasına rağmen her bölüme kendi kimliğini vererek şirkette daha fazla yaratıcılığa izin verecek bir yapı oluşturmaktı. Alphabet; çevrimiçi reklamcılık, çevrimiçi arama motoru, sesli asistan, kendi kendini süren arabalar vb. gibi birçok farklı faaliyette yer almıştır.

Google Alphabet Şirketi Ne Yapar?

Alphabet, dünyanın en büyük arama motoru ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google’ın da içinde bulunduğu bir holding şirketidir. Alphabet ayrıca Nest, Calico ve Verily gibi birçok başka girişimi de içerir. Google Alphabet şirketinin belirli bir işi yoktur. Hepsi holding çatısı altında olan birçok farklı şirkete sahiptir. Her şirketin kendi yönetim ve kararlarına sahip olmasını ve birbirlerinden bağımsız şekilde çalışmasını sağlamak adına faaliyet gösterir.

Google Alphabet, insanlara birçok farklı hizmet sunan bir şirkettir. Bugün en popüler çevrimiçi aramalardan biri olan kendi arama motorlarına sahipler. Ayrıca Gmail, YouTube, Haritalar ve daha pek çok başka hizmet de sağlarlar. Ancak belirtmek gerekir ki Alphabet bir çatı şirketidir ve önceden Google ile ilişkilendirilen pek çok farklı şirketi bünyesinde barındıran bir holdingdir.

Alphabet, diğer hizmetlerin yanı sıra Google arama motoruna ve YouTube’a sahip olan bir şirkettir. Alphabet aynı zamanda bir holding şirketidir ve gelecek vadeden teknolojilere sahip şirketlere yatırım yapan bir kurumdur. Alphabet, Google’ın kurucuları tarafından oluşturulmuş bir şirkettir. Alphabet’ e bağlı kuruluşlar Google, Nest, Fiber, X, Waymo ve daha fazlasını içerir.

Şirket genel olarak çok uluslu bir holdingdir. Google, YouTube ve diğer yan kuruluşların ana şirketidir. Google Alphabet şirketi; dijital reklamcılık, çevrimiçi pazarlama ve teknoloji geliştirme dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunan birçok yan kuruluştan oluşan çok uluslu bir holdingdir. Faaliyetleri kapsamında birçok farklı şirketi bir arada tutar ve her şirketin kendi kurumsal kimliği altında faaliyetlerini sürdürmesini sağlar.

Google Alphabet temel olarak Google şirketini rahatlatmak için çalışan bir şirket olarak gösterilebilir. Şirket, Google da dahil olmak üzere Google’a bağlı olan bütün diğer şirketleri tek çatı altında toplama görevini üstlenir. Bu sayede de Google daha rahat bir şekilde çalışırken bağlı şirketlerin de faaliyetlerinin daha profesyonel ve iyi bir şekilde sürdürülmesi amaçlanır.

Aynı zamanda belirtmek gerekir ki Alphabet şirketi altında yer alan şirketlerin daha hızlı bir şekilde büyümesi de sağlanıyor. Yani hem Google’ı rahatlatma hem de diğer şirketlerin daha bağımsız olması için faaliyet gösteren bir holdingdir. Google ve diğer bağlı şirketlerin gerçekleştirmiş olduğu bütün faaliyetler Alphabet Inc. altında gerçekleştirilir. Ancak her şirket birbirinden bağımsız olarak çalışmalarını sürdürür.

Google Alphabet Şirketinin Merkezi Nerededir?

Google ve Google’a bağlı diğer bütün şirketleri bünyesi altına alması için kurulan çatı şirketi Alphabet, merkezi Kalifoniya’da bulunan bir holdingdir. Şirketin merkezi tam olarak Kaliforniya Mountain View’da yer alıyor. Diğer bütün şirketler, burada yer alan holding çatısı altında toplanmıştır.

Alphabet Ne Zaman Kuruldu?

Şirketin kurulma tarihi 2 Ekim 2015’tir. Google Alphabet 2015 yılında kurulmuş ve Google başta olmak üzere Google’a bağlı bütün şirketler için bir çatı şirket olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu tarihten beri faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.