Gizli Müşteri Nedir?

Her işletmenin kendini geliştirmesi için tercih ettiği yöntemler bulunur ve gizli müşteri de bu uygulamalardan birisidir. Bir gizli müşteri gerçek müşteri gibi davranır fakat amacı bir işletmenin eksikliklerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu yöntem ile işletmenin eksikliklerinin tespit edilmesi mümkün olur. Aynı zamanda gizli müşteri sayesinde işletmenin kendini yenilemesi de mümkündür.

Gizli Müşteri Nedir?

Gizli müşteri önemli bir iştir ve işletmenin gerçekçi bir bakış açışı alması anlamına gelir. Bir gizli müşterinin çeşitli görevleri olabilir. Örneğin evden ürün siparişi vermek ya da gerçek bir ziyaret gerçekleştirmek gibi. Yine bir firmanın farklı şubelerini ziyaret etmek de bir gizli müşteri görevi olabilir.

Bu görevler sadece ziyaret ile sınırlı değildir. İşletmeler bir gizli müşteriden bazı işlemleri yapmalarını isterler. Örneğin bir gizli müşteri gittiği restoranın fotoğraflarını çekerek belgelendirme yapabilir. Ya da yemeklerin servis süresi hakkında kendi fikirlerini ortaya koyabilir.

Sonuç olarak bu gizli müşterilerin ziyaret dışında da çeşitli görevleri bulunur. Ziyaret sonunda gizli müşteri firmaya bir rapor sunma görevini de yerine getirir. Bu görevi yerine getiren kişilerin sıradan bir müşteriden ayırt edilmemesi gerekir. Gizli müşteri bu nedenle ödemeleri kendi cebinden yapar.

Belirli detaylara ulaşmak için restorana ya da gittiği işletmeye birtakım sorular sorabilir. Aldığı faturaları saklar ve süreç sonunda sorumlu olduğu firmaya sunar.

Gizli Müşteri Kimler Olabilir?

Gizli müşteri farklı görevleri yerine getirir. Bir restorana giderek yemek siparişi verebilir ya da bir teknoloji mağazasında ürünler hakkında bilgi alabilirler. Dileyen herkes gizli müşteri olabilir. Yani bu işi yapabilmek için belirli bir eğitim almak gerekmez. Kişinin asgari düzeyde kendini ifade edebilmesi okuma yazma bilmesi yeterlidir.

Temel olarak bakıldığında işletmelerin farklı gelir grubundan gelen kişilere yönelik hizmetleri için ajanslar aracılığı ile hizmet aldığı bilinir. Firmaların şubelerini denetlemek için gizli müşteri uygulamalarını kullandığı söylenebilir. Yani bir firmanın çalışanlarını denetlemek için uygulanan bu yöntemde tam bir başarı sağlanabilir.

Gizli müşteriler ile yapılan bu denetimlerin olası faydaları şunlardır;

  • Firmanın kendini görmesine imkân tanır.
  • Firmanın şubelerinin durumu hakkında fikir sahibi olması sağlanmış olur.
  • Bazı insanlar için bir gelir kaynağıdır.
  • Firmaların yerel şubelerinde durum hakkında rapor oluşturmayı sağlar.

Günümüzde birçok firma gizli müşteri yöntemini tercih eder. İletişim becerileri bu aşamada önem taşır. Yine kişinin denetimsiz olarak çalışabilme yeteneği bulunmalıdır.

Müşteri ilişkilerinin sağlanması noktasında yetkin olmak da aranılan şartlar arasında yer alır. Yine yazılı bir rapor hazırlamak da istenilen nitelikler arasındadır. Başarılı bir gizli müşteri olmak için bu şartları sağlamış olmak gerekir.

Gizli Müşteri Ne Kadar Çalışır?

Gizli müşteri detayları hakkında daha fazla bilgi bulmak mümkündür.

Ülkemizde şu an itibari ile yüz bine yakın gizli müşteri var. Her geçen gün bu çalışanlar arasına yenileri ekleniyor. Çalışma saatleri düşünüldüğünde ise belirli sabit bir saat olmadığı söylenebilir.

Çalışma koşulları ise işletmenin verdiği göreve göre değişiklik gösteriyor. Gizli müşterilerin kazanç kalemleri de farklılık arz eder. Örneğin bir gizli müşteri nakit para ya da hediye olarak kazançlar elde edebilir. Alışveriş çeki ya da indirimler de gizli müşteriye sunulan kazançlar arasında yer alır.

Kesin bir iş süresi olmaması gizli müşteri hizmetinin nitelikleri arasında yer alır. Bu işler düzenlilik arz etmez. Genellikle firmadan gelen talep üzerine gizli müşteri dönemsel olarak çalışabilir. Bazı işler saatler alırken bazı işlerin yerine getirilmesi için dakikalar yeterlidir.