Yaratıcılık İşinizi Nasıl Etkiler ?

Yaratıcı olmak bir fikirden bir diğerine koşmak, disiplin ve kuralları görmezlikten gelerek imkansız gibi gelecek projeleri hayata geçirmek üzerine kuruludur. Uzaktan yaratıcı olmak ve pek çok fikir üretmek oldukça kolay gibi görünse de yaratıcı olmak oldukça emek gerektiren bir eylemdir. Tıpkı bir sanatçının resmine gösterdiği özende olduğu gibi sahip olduğunuz girişim fikrine aynı disiplin ve bakış açısı ile yaklaşmalısınız. Bu noktada tekrar ve tekrar yapacağınız işler sizi sıkabilir ve hatta bunaltabilir de.

Ahşap işçiliği üzerine uzmanlığı olan Mira Nakashima da aynı tavsiyeyi onu sevenlerine vermeyi ihmal etmiyor ve yaratıcı ve üretken olmak için yeteneklerinize odaklanmanız gerektiğinin altını çiziyor. Disiplin hala pek çok alanda oturmamış olsa da yeteneğiniz ve kabiliyetiniz tam anlamıyla bir düzene oturana kadar aynı işi defalarca yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bir süre sonra alıştığınız ve kolaylıkla yapabileceğiniz bir iş haline gelecektir. Girişiminizin ilk etaplarında fikir yaratmak ve strateji geliştirmek de aslında bir çeşit sanat türü olarak görülebilir, eğer bu açıdan bakıyor olursak.

Eğer yaratıcı biri olduğunu düşünüyorsanız yaratıcılığınızın içinde bir miktar disiplin ve öğrenme isteği olduğunu da kabul etmelisiniz. Bu konu ile alakalı özellikle Avrupa ve Uzak Doğu’da “usta-çırak” ilişkisinin oldukça yoğun olduğunu görüyoruz; çırak usta ne derse onu yapıyor, onun dedikleri ve tavsiyelerine uyuyor, uymazsa kovuluyor. Siz de girişiminizin başarılı olmasını istiyorsanız danışman ve mentör gibi kişilere danışmalısınız, işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeniz biraz zaman alacaktır bu sebeple sabırlı olmalısınız.

İşini bilen kişilerden öğrendiklerinizi deneme yanılma yoluyla tekrar tekrar uygulamaya çalışırken bunalacaksınız, sıkılacaksınız ve hatta pes etmek isteyecekseniz; yapmayın! Kendinizi pes etme sınırından uzak tutmak için disiplin dolu bu süreç içerisinde olabildiğince ilham almaya çalışın ve aklınızın fikir üretmesine izin verin. Kendinizden korkmayın ve biraz rahatlayın, durmadan düşünmek de yaratım sürecinin bir parçasıdır. Bu fikirleri gerçeğe dönüştürme kısmı ise sıkıcı ve tekrarcıdır yine de bu sürecin sonucunda elde ettiğiniz ürün ile oldukça başarılı bir konuma gelebilmek sizin elinizde olacaktır!