Google Chrome’un Dili Nasıl Değiştirilir?

Google Chrome’un dilini değiştirme ve bu değişikliğin geçerli olduğu işletim sistemleri tüm bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman merak ettiği bir durumdur. Chrome tarayıcınızın dilini değiştirerek kullanım kolaylığı yakalayabilirsiniz. Bu işlemi bilgisayar ve akıllı telefon sahipleri gerçekleştirebilir.

Mac ve Linux bilgisayarlarda içerik dilini değiştirmek için öncelikle ayarlara gidilmeli. Çünkü her iki bilgisayar modellerinde de dil seçeneği otomatik olarak sisteme kayıt ediliyor. Ayarlar kısmında bulunan diller seçeneğinden değiştirmek istediğiniz dili seçebilir, yoksa dil ekle seçeneği tıklayarak istediğiniz dili ekleyebilirsiniz. Devamında ise işlemi tamamlayarak yeni dil seçeneğiniz ile tarayıcınızda işlem gerçekleştirebilirsiniz.

“Google Chrome’un dili nasıl değiştirilir ya da masaüstü ve telefondan tarayıcı dili değiştirmek isteyen kullanıcılar hangi adımları izlemeli?” sorusunun yanıtını aşağıdaki başlıklarda sıraladık. Tek tek adımları uygulayarak Google Chrome dilinizi basit bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Masaüstü Cihazlarda Google Chrome Dil Değiştirme

Windows bilgisayarlara özel bir seçenek olan Google tarayıcı dili değiştirme olanağı sayesinde menüleri kullanmak istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın dilini istediğiniz zaman değiştirebilir, güncellenen yeni dil ile web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Masaüstü cihazlarda Google Chrome dilini değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Masaüstü bilgisayarınızdan Google Chrome’u açın.
  • İkinci adımda ise; sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ayarlar simgesini seçin.
  • Ayarlar sekmesinde altta gelişmiş başlığı yer alıyor. Bu başlığa girerek, diller bölümüne geçiş yapın.
  • Son adımda ise; diller başlığı altında yer alan diller arasından istediğiniz dili seçin. Eğer tarayıcınızda kullanmak istediğiniz dil bu seçenekte yer almıyorsa, dil ekle tercihinde bulunarak seçeneklere kendi kullanmak istediğiniz dili de ekleyebilirsiniz.
  • Bu adımın ardından işlemi bitirmek ve Google Chrome güncellemesini yapmak için Google Chrome’u bu dilde görüntüle komutunu aktifleştirerek, tercih ettiğiniz yeni dili kullanmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle çalışan kişiler ve öğrenciler masaüstü bilgisayarlarını günün büyük bir bölümünde kullanıyor. Bilgisayarda çalışırken, araştırma yaparken daha kolay çalışabilecekleri dili seçerek, işlemlerinizi daha hızlı kılabilirsiniz. Masaüstü cihazlarda tarayıcı dilini değiştirirken, bilgisayarda yapacağınız her türlü aramayı ve sistem dilini de güncelleyeceğiniz dilde kullanacağınızı unutmayın.

Android Cihazlarda Google Chrome Dilini Değiştirme

Gün içerisinde masaüstü bilgisayarlardan çok, akıllı telefonlarınızla işlem yapıyor olabilirsiniz. Sürekli olarak en pratik arama işlemini telefonundan yapan kişiler arasında yer alıyorsanız, Android işletim sistemine sahip olan telefonunuzun dil seçeneğini dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Android telefonunuzdan ya da aynı işletim sistemine sahip olan tabletinizden arama ayarları sayfasına giriş yapmalısınız. Bir sonraki adımda; dil ayarları başlığını seçerek, Google Chrome’da kullanacağınız dili seçebilirsiniz. Son olarak yaptığınız işlemi kaydettikten sonra, yeni dilinizi aktif olarak tüm menü ve web aramalarında kullanabilirsiniz.

iOS Cihazlarda Dil Değiştirme

Google Chrome’un dilini değiştirmek ve bu işlemi iOS cihazlarda da geçerli kılmak isteyen akıllı telefon ve tablet sahipleri, kolaylıkla işletim dillerini özelleştirebilirler. Apple markalı iPad, iPhone, iPod touch cihazlarınızın tamamını dil seçeneği bazında özelleştirebilirsiniz.

Ana ekrandan ayarlar başlığını seçerek, genel ayarlar başlığını aktif hale getirdikten sonra diğer adıma geçebilirsiniz. Diğer adımda dil ve bölge başlığına tıklayarak, dil seçeneklerini ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. Dil seçeneğini tıkladıktan sonra karşınıza çıkan listeden kullanmayı tercih ettiğiniz yeni dili seçerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

İşleminizi onaylamanızı isteyen işletim sistemi, onayınızı aldıktan sonra kendisini yeniden başlatarak, dil kullanımınızı günceller. Dil tercihlerinizi değiştirirken, herhangi bir zaman kısıtlaması ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yok. Dilediğiniz gibi, istediğiniz süre zarfında kullanmak istediğiniz dili tüm iOS cihazlarında aktifleştirebilirsiniz.