Google News Nedir?

Google Haberler anlamına gelen Google News, Google arama motorunun haberlerle ilgili yaptığı listeleme sistemidir. Kullanıcılarının ilgi alanlarına göre belirlenen konulardaki haberleri öne çıkararak listeleyen bu sistem 2002 tarihinde uygulamaya konulmuştur. Google’ın sunduğu hizmet, sürekli güncellemelere tabi tutulur. Özellikle Covid-19 salgını sonrası, salgınla ilgili en son haberleri vermek üzere tasarımında değişiklik yapılmıştır. Ayrıca Google News’te Top Stories başlığı altında en çok okunan haberler sekmesi bulunur.

Google News Nedir?

Google News, bir içerik servisidir. Bu servis, belirli algoritma filtrelerinden geçirilen kaliteli ve özgün içerikleri ön plana çıkarır. 2002 yılında kullanılmaya başlanan servis, 2006 yılında mobil cihazlar için uyumlu hale gelmiştir.

Google News, doğrulanmış internet sitelerinden Google News’e kayıtlı olanların listelendiği bir programdır. Google News’e kayıtlı olan haber siteleri, bu program ile ziyaretçi trafiğini artırırken; kullanıcılar da bu sistem ile güncel haberlere kolay erişebilme avantajına sahip olur.

Haber siteleri Google News’e kayıt yaptırdıklarında ziyaretçi sayıları ve güvenirlikleri artar. Dolayısıyla bu sitelerden gelir elde eden kişilerin gelirlerinde artış görülür. Çok ziyaret edilmeleri sebebi ile reklam teklifleri artarken, spam riskleri azalır.

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News kriterlerini sağlayan haber sitenizin kaydı için öncelikle Google Haberler Yayıncı Merkezi publishercenter.google.com adresine giderek, “Yayın ekle” sekmesine tıklayın. Burada yer alan yayın adı, birincil web sitesi mülkü ve yer için ayrılan alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra içerik kısmına sitenin bölümlerini (RSS) girin.  Ardından sitenizin logosunu resim bölümüne yükleyin. Reklamlarla ilgili kısımda, sitenizde yer alan reklamları seçin. En son eksik noktaları kontrol ederek, işlemleri tamamlayın. Başvurunuz uygun görüldüğü takdirde onaylama sürecinden geçerek, kabul edilir.

Google News’e kayıt olmak için sayfanızda yalan haber veya kullanıcıyı yanıltıcı reklam tıklamaları gibi sorunlar olmaması gerekiyor. Ayrıca siteniz ile ilgili teknik konuları tamamlamış olmalısınız.

Google News site haritanızı oluşturduktan sonra sitenizin künye ve iletişim bilgilerini Google kuralları çerçevesinde düzenlemelisiniz. Künye sayfanızda bulunması gerekenler: Genel yayın yönetmeni, hukuk danışmanı, reklam yayın müdürü, yazı işleri müdürü, görsel koordinatör, iletişim ve adres bilgileri. İletişim sayfanızda bulunması gerekenler: İletişimde bulunulacak kişinin isim – soy isim ve telefon numarası, Google harita konumu, e-posta adresi ve adres bilgileri.

Google News Hesabı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Google, kurduğu bu sistemi titizlikle sürdürmektedir. Kayıt olmak isteyen haber sitelerinin dikkatli biçimde incelendiği Google News sisteminde, başvurular gerçek yetkili kişiler tarafından değerlendirilip onaylanır. Bu nedenle kayıt için gerekli kriterlerin sağlanmasına özen gösterilmelidir.

Google News hesabına kayıt olmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  1. Haber sitenizin güncel ve istikrarlı bir politikaya sahip olması gerekir. En son gelişmeler doğru ve hızlı bir şekilde sitenizde yer almalıdır.
  2. Sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması önemlidir. Kopya içerikler Google tarafından tespit edilir ve bu durum sitenizin güvenirlik derecesinin düşmesine neden olur.
  3. Haber sitenizin iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları, yazarlar hakkında bilgiler gibi bölümleri açık ve şeffaf olmalıdır. Güvenirliği etkileyen unsurlardan bir diğeri de budur.
  4. Siteniz, ziyaretçilerin kolayca kullanabildiği bir alan olmalıdır. Özellikle mobil uyumlu siteler teknik olarak diğerlerinden daha üstün görülmektedir.
  5. Google News’e kayıt olmak için siteniz HTML yapısına sahip olmalıdır. Google botlarının tarama yapabilmesi için HTML bir gerekliliktir.
  6. Sitenizin kullanıcıları yanıltacak biçimde reklamlarla dolu olmaması gerekir. Reklamların ve içeriklerin oranı doğru ayarlanmalıdır.
  7. Sitenizin yazı sayfalarında yer alan URL bağlantılarının benzersiz ve kalıcı bir yapıda olması gereklidir.

Bizi takip etmek için; Google News Fikrimucit