WeTransfer Nedir, WeTransfer Nasıl Kullanılır?

Bilgi ve belge depolama, saklama yöntemleri artık dijital ortamlara taşınıyor. Önceden kâğıt dokümanlar ile kabarık dosyalarda saklanan belgeler, şu an Google Drive, iCloud, DropBox gibi bulut platformlarında depolanıyor. Depolanan bu belgelerin taşınması ise ancak harici diskler ve USB bellekler ile mümkün oluyor. WeTransfer, büyük boyutlu belgeleri aracısız biçimde taşımaya olanak sağlayan bir dosya aktarım aracı olarak bu alandaki büyük bir ihtiyacı karşılıyor.

WeTransfer Nedir?

WeTransfer 2009 yılında Hollanda menşeli olarak kurulan bir platformdur. Amacı yüksek boyutlu ve taşınması zor belgelerin, herhangi bir kayda ihtiyaç duymadan e-posta yoluyla gönderilmesidir.

Amsterdam merkezli WeTransfer, bulut tabanlı bir sistemdir. Bu sisteme internet tarayıcısı üzerinden veya uygulama yolu ile kolayca ulaşmak mümkündür. Son derece basit bir sistemle çalışan WeTransfer dosya aktarım aracı, 2GB’a kadar olan dosyalarınızı yüklediğiniz ve ardından kendi e-mail adresiniz ve belge göndereceğiniz kişinin e-mail adresini girdiğiniz anda işlemlerin gerçekleşmesine olanak tanır. 1 hafta boyunca sistemde tutulan belgeleriniz, bu süre içinde belgeleri gönderdiğiniz kişi tarafından da indirilebilir.

WeTransfer Ücreti Ne Kadar?

WeTransfer ücretsiz bir uygulama olarak kullanılıyor. Ancak WeTransfer Plus gibi üst seviye uygulamalara geçtiğinizde WeTransfer ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu uygulamanın artısı 20 GB’a kadar dosya transferine imkân sağlaması olarak gösteriliyor. Bunun yanında 100 GB’lık bulut depolama alanı sayesinde önceden gönderilen dosyalara tekrar ihtiyaç duyulması halinde ulaşmak mümkün olabiliyor. Ayrıca Plus üyelerine özel kişiselleştirilmiş URL ve arka plan görüntüsü gibi seçenekler kullanılabiliyor.

WeTransfer Nasıl Kullanılır?

WeTransfer kullanmanın iki farklı yolu bulunuyor. Bunlardan ilki uygulamayı indirerek kullanım, ikincisi de internet tarayıcısı üzerinden kullanım şeklinde. Android ve iOS işletim sistemlerine uygun telefon veya cihazlara indirilebilen WeTransfer uygulaması, hızlı bir şekilde dosya göndermenize olanak tanıyor.

WeTransfer yüklemek isteyen kişiler için, uygulamanın ismi: Collect by WeTransfer. Uygulama, Android için Play Store’dan, iOS için AppStore’dan indirilebiliyor. İndirme işleminden sonra gerekli izinleri vererek uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamaya girdiğinizde ana ekranda “+” simgesi görüyorsunuz. Bu simgeye tıklayarak açılan kategorilerden birini seçmeniz gerekiyor. Kategoriler arasında fotoğraf ve video, dosya gibi farklı seçenekler yer alıyor. Bu aşamadan sonra “share files” butonu ile ilerliyorsunuz ve dosya indirme bağlantısı oluşturuluyor. Bağlantı oluşturulduktan sonra paylaşılacak platformu seçiyorsunuz ve dosya aktarım sürecini başlatıyorsunuz.

WeTransfer’i internet tarayıcısı ile kullanmak için arama motoru üzerinden WeTransfer sayfasına gitmeniz gerekiyor. Açılan sayfada, “Dosya gönderin” yazan butona tıklayarak ilerliyorsunuz. Daha sonra “+” simgesine tıklayarak Android işletim sistemi kullanılan cihazlarda dosyalar, iOS işletim sistemi kullanılan cihazlarda fotoğraf arşivi veya Göz At seçenekleri ile dosyalarınızı seçiyorsunuz. Karşınıza iki seçenek çıkıyor. İlki e-posta gönderme yolu ile dosyalarınızı aktarmak, ikincisi ise dosyalar için bir bağlantı linki oluşturmak ve istediğiniz kişiyle dosyalarınızı paylaşmak.

Avantajları Nelerdir?

WeTransfer kullanmanın yaşadığımız hız çağında önemi oldukça büyük. Dijital ortamlarda gerçekleştirilen işlemlerin kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesine olanak sağlayan bu sistemin avantajları şu şekildedir;

  1. Büyük boyutlu dosyaların taşınması için ek bir araca ihtiyaç duyulmaz. Dosyalar tamamen internet üzerinden aktarılabilir.
  2. Özel bağlantı linki sayesinde yalnızca dosya paylaşılan kişinin erişimine olanak tanır. Böylece gizlilik ve güvenlik konusunda başarılı bir sistemdir.
  3. WeTransfer ücretsiz bir uygulama olduğu için ekonomik biçimde dilediğiniz kadar dosyayı aktarmanıza olanak tanır.
  4. Uygulama kullanımı ile bilgisayara ihtiyaç duyulmadan dosya aktarımı sağlanabilir.
  5. Büyük ajanslar ve iş yükü fazla olan kişiler için WeTransfer Plus uygulaması, pratik ve kolay çözümler sunar.

SendGB Nedir Nasıl Kullanılır