Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Drive, Google’ın kullanıcılarına dosya depolama ve düzenleme imkânı sunan hizmetidir. 15 GB kapasiteye kadar olan dosyalarınızı Google Drive’da ücretsiz biçimde saklayabilir ve paylaşabilirsiniz. Google Drive ile senkronize çalışan Google Documents programı ile dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Google Drive kullanabilmek için Google’a ait olan bir Gmail hesabınız olması gereklidir. Gmail hesabınıza giriş yaptığınızda sağ üst köşede yer alan menüde Google Drive seçeneğini görebilirsiniz. Google Drive içerisinde, yüklediğiniz veya senkronize ettiğiniz dosyalar, slaytlar, e-tablolar, form ve dokümanlar yer alır.

Google Drive uygulamasına ulaşmak için hem masaüstü bilgisayarları hem de mobil telefon ve tablet gibi cihazları kullanabilirsiniz.

Google Drive Nedir?

2012 yılında hizmete başlayan Google Drive, belge ve dosyalarınızı güvenle saklayabileceğiniz, dilediğiniz kişilerle paylaşabileceğiniz ve başkalarının sizinle paylaştığı dosya ve belgelere ulaşabileceğiniz bir programdır. Ayrıca başkaları ile yaptığınız paylaşımlarda karşı tarafa yorum yapma ve düzenleme yetkisi de verebilirsiniz.

Kısaca Google Drive, Google’ın bulut depolama hizmet alanıdır. Program 15 GB depolama alanı olarak ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Mobil uygulaması ile Google Drive, belge ve dosyalarınıza her türlü cihazdan kolay ulaşım sağlamanıza, belge ve dosyalarınızı görüntüleyerek düzenleme yapmanıza ve üzerinde yorum yapmaları için diğer kullanıcıları davet etmenize olanak tanır.

Google Drive Ne İşe Yarar?

Google Drive işlevsel ve pratik bir kullanıma sahiptir. Dosyalar veya belgeleri herhangi bir alandan sürükle – bırak işlemi ile kolayca Drive alanına taşıyabilirsiniz. Drive içerisinde yer alan dosyalarınız üzerinde sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan “indir” seçeneği ile dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Google Drive, dosyalarınız üzerinde işlem yapmanıza olanak tanır. Örneğin, dosyalarınızı başkaları ile paylaşmak istediğinizde dosya üzerinde sağ tık yaparak, “paylaşılabilir bağlantıyı al” seçeneği ile kişilerin dosyaya ulaşmasını sağlayan bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Google Drive ile belgelerinizi ve dosyalarınızı farklı klasör başlıkları altında düzenleyebilirsiniz. Google Drive kullandığınız alanı sol alt köşede görünecek şekilde size bildirir. Buna göre alanınızdan gereksiz dosyaları silebilir veya daha çok alana ihtiyaç duyuyorsanız Google Drive’dan depolama alanı satın alabilirsiniz.

Uygulama tüm bu olumlu özelliklerinin yanında Google’ın kullanmaya başlamadan önce sunduğu şartlara göre; dosyalarınızı depolama, herkese açık olarak gösterme ve yayınlama gibi hakları Google bünyesinde bulundurması nedeniyle gizlilik ve güvenlik açısından dikkatli kullanılması gereken bir programdır.

Google Drive Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

Google Drive üyeliği oluşturmak için birkaç kısa işlem yapmanız yeterlidir. Mobil cihazlar için uygulaması da mevcut olan programa üye olmak için yapmanız gerekenler şöyledir:

  • Google Drive kullanabilmek için Google üzerinden bir gmail hesabı oluşturun.
  • Kullanıcı adı, şifre ve diğer gerekli bilgilerinizi paylaşarak gmail hesabınızı aktif edin.
  • Hesabınızı oluşturduktan sonra Google ana sayfasında oturumunuzu açın.
  • Oturum açtıktan sonra kolayca Google Drive hesabınıza geçiş yapabilirsiniz.
  • Google Drive artık kullanılabilir durumda. Dilerseniz uygulamayı mobil cihazınıza indirerek dosya ve belgelerinize mobil uygulama üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Google Drive sağda yer alan seçenekleri ile hızlı ve kolay bir şekilde dosyalarınızı görmenizi, klasörler oluşturarak sınıflandırmanızı ve sizinle paylaşılan dosyalara ulaşmanızı sağlar. Ayrıca depolama alanından ne kadar kullandığınızı gösterir.

Ücretli Mi?

Google Drive, kullanıcılarına 15 GB’a kadar ücretsiz kullanım hakkı sunar. Bu alan, kişisel kullanımlar için genelde yeterli olmakla birlikte, büyük şirketler gibi fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar için Google Drive uygulamasının aylık ücretlendirme ile daha yüksek boyutlarda bulut saklama alanı hizmeti bulunur.